KE wydała opinię w sprawie pytań SN. "Decyzja należy do Trybunału Sprawiedliwości UE"

Komisja Europejska stwierdziła, że decyzja w sprawie pytań prejudycjalnych skierowanych przez polski Sąd Najwyższy należy do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - poinformowała Polska Agencja Prasowa.

Komunikat Polska Agencja Prasowa przekazała za pośrednictwem Twittera. 

Sąd Najwyższy chce rozwiać wątpliwości

Przypomnijmy, że wczoraj Sąd Najwyższy wystosował pięć pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie nowych przepisów dotyczących wyznaczania sędziów Sądu Najwyższego wprowadzonych przez Prawo i Sprawiedliwość. Jednocześnie też Sąd Najwyższy zawiesił stosowanie niektórych przepisów, dotyczących zasad przechodzenia sędziów na emeryturę.

Przepisy, które budzą wątpliwości sędziów Sądu Najwyższego dotyczą trzech artykułów: 37, mówiącego o przejściu w stan spoczynku sędziów, którzy ukończyli 65 lat, art. 39 o uprawnieniach prezydenta do stwierdzania przejścia sędziów w stan spoczynku oraz art. 111, również dotyczącego "przymusowego" odsyłania sędziów SN na emerytury. 

CZYTAJ TAKŻE: Sąd Najwyższy zawiesił PiS-owski przepis o przechodzeniu sędziów w stan spoczynku

Pierwsze pytanie dotyczy "zasady nieusuwalności sędziów". Drugie - uzależnienia możliwości dalszego orzekania przez sędziego od władzy wykonawczej. W trzecim pytaniu mowa jest o wykładni dotyczącej dyrektywy unijnej, zakazującej dyskryminacji ze względu na wiek. W czwartym Sąd Najwyższy pyta, jak powinien zapewniać skuteczność unijnego zakazu dyskryminacji ze względu na wiek. I w końcu piąte pytanie dotyczy obowiązku "tymczasowej odmowy" stosowania prawa krajowego, czyli części zmian wprowadzonych przez PiS, które jest sprzeczne z prawem unijnym.

Komentuje Kancelaria Prezydenta, komentują specjaliści

Na Twitterze Kancelaria Prezydenta opublikowała stanowisko w tej sprawie. Stwierdziła, że działanie Sądu Najwyższego nie miało podstaw prawnych i nie wywiera skutków wobec Prezydenta RP ani innych organów.

Innego zdania jest prof. Marcin Matczak. Przypomniał on, że przepisy Unii Europejskiej znajdują się wyżej w hierarchii aktów legislacyjnych niż przepisy prawa krajowego. 

Sądowa ustawa PiS znowu do poprawki. Zmiany mają zadowolić Komisję Europejską, ale opozycja krzyczy: 'niechlujstwo'

Więcej o:
Komentarze (316)
KE wydała opinię w sprawie pytań SN. "Decyzja należy do Trybunału Sprawiedliwości UE"
Zaloguj się
 • arwena2010

  Oceniono 82 razy 62

  PISobolszewia znowu wygrała jak niegdyś Beatka w Brukseli. 27-1. Wszyscy widzą ze się chamstwo za kiwało,ale oni twierdza ze to zwycięstwo.

 • dudi-w

  Oceniono 48 razy 36

  Czy Duda zeżre swój długopis??? Pani mgr wolfgangowa powinna podać się natychmiast do dymisji za swą przerażająca głupotę

 • plutoniczna

  Oceniono 68 razy 34

  BUM!!
  Prezydent Duda ma problem, który wypomniał mu poseł PO Krzysztof Brejza.
  Otóż, gdy w 2006 roku pełnił rolę podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, w ramach opiniowania skutków ewentualnego podpisania Traktatu Lizbońskiego przekonywał, że przyznanie prawa do stawiania pytań prejudycjalnych do TSUE Sądowi Najwyższemu to krok we właściwym kierunku. Jak sam przekonywał, jest to sąd o bardzo wysokich kwalifikacjach merytorycznych.

  Zarówno minister sprawiedliwości, jak i prezydent RP są przedstawicielami władzy WYKONAWCZEJ, która zgodnie z zasadą trójpodziału władzy powołana jest po to, by stosować prawo stworzone przez władzę USTAWODAWCZĄ pod kontrolą władzy SĄDOWNICZEJ.
  Pomysł, by prezydent zamiast wykonywać obowiązujące prawo i rozstrzygnięcia sądów, decydował arbitralnie o ich obowiązywaniu wykracza drastycznie poza kanony państwa prawa.

  duduś, słyszysz??
  lepiej się ogarnij, bo czeka cie nie tylko TS ale i odpowiedzialność karna.

 • plutoniczna

  Oceniono 58 razy 32

  Konstytucja RP:
  Art. 91. 1. Ratyfikowana umowa międzynarodowa, po jej ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej, stanowi część krajowego porządku prawnego i jest bezpośrednio stosowana, chyba że jej stosowanie jest uzależnione od wydania ustawy.
  2. Umowa międzynarodowa ratyfikowana za uprzednią zgodą wyrażoną w ustawie ma pierwszeństwo przed ustawą, jeżeli ustawy tej nie da się pogodzić z umową.
  3. Jeżeli wynika to z ratyfikowanej przez Rzeczpospolitą Polską umowy konstytuującej organizację międzynarodową, prawo przez nią stanowione jest stosowane bezpośrednio, mając pierwszeństwo w przypadku kolizji z ustawami.

  szach i mat.

 • probelpl

  Oceniono 30 razy 26

  Każdy niedouczony zatrudnia w swoim otoczeniu osoby kute i znające przepisy chroniące go przed wpadką w Polsce jest inaczej doradcami są osoby o niewielkiej wiedzy ale doskonałymi kolesiami partyjnymi. Wstyd wstyd należało się na studiach uczyć a nie biegać służyć do mszy w kościele

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX