Sztokholm. Policja zastrzeliła 20-latka z zespołem Downa, który niósł pistolet zabawkę

Do tragicznej pomyłki doszło w Sztokholmie. Lokalna policja zastrzeliła młodego mężczyznę z bronią w ręku. Okazało się, że był to 20-letni mężczyzna chory na autyzm i zespół Downa, niosący pistolet zabawkę.

Do zdarzenia doszło o 4.00 nad ranem czasu lokalnego w czwartek. Jak informuje szwedzki dziennik "Aftonbladet", policja została wezwana do dzielnicy Vasastan w Sztokholmie, zaalarmowana przez mieszkańców, którzy zauważyli mężczyznę z bronią w ręku. Po dotarciu policji na miejsce miało "dojść do niebezpiecznej sytuacji". Świadkowie twierdzą, że funkcjonariusze zawołali "Odłóż broń!". Najwidoczniej jednak mężczyzna nie zareagował, ponieważ oddano trzy strzały. Szwedzka policja potwierdziła, że padły one z więcej niż jednej broni służbowej. Mężczyzna zmarł.

Tragiczna pomyłka policji

Szybko się okazało, że zastrzelonym mężczyzną był Eric Torell, 20-latek cierpiący na autyzm i zespół Downa. W dłoni nie miał broni, a zabawkowy pistolet. Prawdopodobnie nie zareagował na polecenia policjantów, ponieważ ich nie zrozumiał.

Katarina Söderberg, matka chłopaka, powiedziała "Aftonbladet", że lekarze ocenili, że Eric intelektualnie był na poziomie 3-latka. Miał problemy z komunikacją. Przyznała również, że już wcześniej zdarzało mu się samowolnie opuszczać dom. 

Ojciec Erica zorientował się, że nie ma go w domu. Wyszedł więc na ulicę, aby go odnaleźć - bezskutecznie. W momencie, gdy zawiadomiono policję, Eric miał już nie żyć.

Zdarzenie jest teraz badane przez prokuraturę.

Komentarze (212)
Sztokholm. Policja zastrzeliła 20-latka z zespołem Downa, który niósł pistolet zabawkę
Zaloguj się
 • oelefante

  Oceniono 54 razy 22

  Czytam komentarze i nie mogę wyjść ze zdziwienia. Gdy w USA policja zastrzeli młodego zdrowego Murzyna, którzy mierzy do nich z broni-zabawki, to czytelnicy GW krytykują policję. Gdy w Szwecji policja zastrzeli niepełnosprawnego białego, który trzyma w ręku broń-zabawkę (i nie ma nic o tym, by mierzył z niej do policjantów), to czytelnicy GW przyklaskują policji. Śmierdzi rasizmem.

 • kocia07

  Oceniono 23 razy 15

  Gdybym zauważyła dorosłego z bronia to też bym to zgłosiła policji. Nie bedę przeciez na sobie sprawdzac czy prawdziwa czy zabwaka.

 • burzochron

  Oceniono 40 razy 14

  Tragiczny ciąg zdarzeń. Czysta pomyłka. Ciężko nawet mieć pretensje do rodziców ze nie pilnowali chłopaka o 4 nad ranem. Smutne.

 • tonz2

  Oceniono 17 razy 13

  Policja zadziałała poprawnie. Nie powinno się na podstawie tego tragicznego wypadku dokonywać żadnych zmian w procedurach. Policjant w takiej sytuacji nie ma prawa się wahać użyć broni

 • white_lake

  Oceniono 28 razy 10

  to, co się ostatnio wyprawia w niektórych krajach europejskich, stanowi ogromne wyzwanie dla sił bezpieczeństwa, policja musi poradzić sobie z rosnącym zagrożeniem dla społeczeństwa, jakoś to społeczeństwo chronić, a równocześnie sama staje się celem ataków, i to ze strony zdziczałych czy przestępczych grup (np. obrzucanie kamieniami w migranckich dzielnicach), ze strony lewackich ekstremistów, jak i ze strony tzw. środka społeczeństwa, które by chciało, żeby wszystko odbywało się w białych rękawiczkach, chce mieć skutecznie zapewnione bezpieczeństwo, ale nie płacić za to żadnej ceny,
  ludzie, którzy nigdy nie znaleźli się w podobnej sytuacji, są zawsze pierwsi do krytyki,
  niedawno w Niemczech policja zastrzeliła napastnika z siekierą, zranił kilka osób, komentarze polityków (Zieloni): niedobra policja, dlaczego zabili, przecież mogli mu strzelić w nogi (!)
  ręce opadają...
  ja policjantom nie zazdroszczę i bardzo jestem wdzięczna, że komuś jeszcze chce się wykonywać ten zawód
  ale takich ludzi jest coraz mniej, bo to kiepska płaca i niewyobrażalny stres, więc niedługo wszyscy będziemy w ciemnej d...

 • kmrp

  Oceniono 26 razy 10

  Niestety, tak bywa. To jest cena za bezpieczeństwo. A co by było gdyby rodzice tego chłopaka mieli pozwolenie na prawdziwą broń i chłopak by dorwał ten prawdziwy pistolet i z takim wyszedł na ulicę?

 • kmrp

  Oceniono 22 razy 8

  W Polsce osoba upośledzona czy niepełnosprawna może nawet blokować wózkiem tramwaj (tak jak w Szczecinie) - Policja jest bezradna. Przypominam, że Policja jest głównie po to by chronić przed przemocą, a nie ma znaczenia czy przemocy dopuszcza się terrorysta czy upośledzony chłopak. Czasami i w stosunku do niepełnosprawnego trzeba użyć siły, żeby nie zrobił komuś krzywdy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX