Upał roztopił najwyższy szczyt w Szwecji. Przez miesiąc zmalał o cztery metry i stracił tytuł

Pokryty lodem szczyt góry Kebnekaise dotychczas nosił tytuł najwyższego szczytu Szwecji. Teraz musi się z nim pożegnać. Naukowcy obliczyli, że tylko w lipcu ubyło mu cztery metry z powodu wysokiej temperatury.

Góra Kebnekaise w Szwecji ma dwa główne wierzchołki. Pierwszy, wysunięty bardziej na południe, jest pokryty lodową czapą, drugi zaś, znajdujący się na północy, jest pozbawiony lodu.

Szwecja. Najwyższy szczyt już nie jest najwyższy

Pierwszy z nich do niedawna był najwyższym szczytem Szwecji. Był, ponieważ - jak wynika z obliczeń szwedzkich naukowców - śnieg znajdujący się na górze topnieje w zastraszającym tempie. - Nigdy nie widziałem tak roztopionego śniegu na południowym szczycie, jak tego lata - stwierdziła w środę cytowana przez The Guardian Gunhil Rosqvist, profesorka z Uniwersytetu w Sztokholmie oraz szefowa stacji badawczej nieopodal góry.

14 centymetrów dziennie

Rosqvist wyliczyła, że od 2 do do 31 lipca południowy szczyt zmalał o cztery metry. Oznacza to, że w dziennie z powodu rekordowo wysokiej temperatury tracił ok. 14 centymetrów śniegu. - Dzieje się to bardzo szybko. Rezultatem tego upalnego lata będzie rekordowa utrata śniegu i lodu w górach - stwierdziła badaczka.

Według ostatnich pomiarów,  szczyt południowy mierzył 2097 metrów, czyli nadal był wyższy od swojego północnego brata. Różnica była wtedy jednak niewielka - wynosiła zaledwie 20 cm. - Prognozy przewidują, że od 1 sierpnia południowy szczyt będzie niższy niż północny szczyt - stwierdziła Rosqvist.

W ubiegłym południowy szczyt był wyższy o ok. 2 metry od północnego. Szacuje się, że przez ostatnie 20 lat wierzchołek z powodu topnienia zmniejszał się o metr rocznie.

Polscy strażacy jadą na pomoc do Szwecji. Mieszkańcy witają ich przy drogach.

Więcej o:
Komentarze (47)
Najwyższy szczyt Szwecji utracił swój tytuł z powodu wysokiej temperatury
Zaloguj się
 • Henryk Wujec

  Oceniono 6 razy 4

  W 1973 roku bylismy z żoną w Parku Narodowym Sarek i wszedłem na najwyższy szczyt Sarektjakko 2089m, być moźe było to pierwsze polskie wejście. Choć oczywiście nie był to żaden wyczyn tylko owoc wariackiego pomysłu, by bez żadnego przygotowania ( oprócz map) pojechać za koło polarne. Kebnekaise jest niedaleko od parku Sarek. Nie wiem czy już Sarektjakko jest najwyższym szczytem w Szwecji, jeśli tak, to byłem na najwyższym szczycie Szwecji!!

 • cometto-pl

  Oceniono 21 razy 3

  Powinni się cieszyć, że ubywa. Bo jak zacznie przybywać, to za jakiś czas lądolód zepchnie Sztokholm do Warszawy...

 • wycietytoja

  Oceniono 14 razy 2

  Przeciez ludy pustynne nie beda zyly w krainie lodu.

 • rikol

  Oceniono 3 razy 1

  A niektórzy dalej uważają, że nie ma ocieplenia klimatycznego.

 • mazzinl890

  Oceniono 5 razy 1

  Dobrze mu tak - grał nieczysto bo pokrywał sie lodem, oszust jeden!

 • 6drabin

  Oceniono 10 razy 0

  E, tam... przecież żadnego ocieplenia klimatu nie ma.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX