Papież Franciszek zmienia katechizm. Chodzi o karę śmierci. "Jest niedopuszczalna"

Papież Franciszek podjął decyzję o zmianie jednego z paragrafów Katechizmu Kościoła Katolickiego. Chodzi o fragment dotyczący kary śmierci. Od teraz oficjalnie Kościół uważa ją za "niedopuszczalną" i chce jej zniesienia na całym świecie.

Papież Franciszek w czwartek zmienił paragraf 2267 Katechizmu Kościoła Katolickiego dopuszczający stosowanie kary śmierci. Przepis został ustanowiony w 1992 r. za pontyfikatu Jana Pawła II. 

Papież Franciszek zmienił katechizm

"Kiedy tożsamość i odpowiedzialność winowajcy są w pełni udowodnione, tradycyjne nauczanie Kościoła nie wyklucza zastosowania kary śmierci, jeśli jest ona jedynym dostępnym sposobem skutecznej ochrony ludzkiego życia przed niesprawiedliwym napastnikiem" - czytamy w katechizmie, w rozdziale zatytułowanym "Poszanowanie godności człowieka". Mimo to Kościół opowiadał się, by częściej, jeśli jest to rozwiązanie wystarczające, stosować kary "bezkrwawe".

Kara śmierci "niedopuszczalna". Kościół chce jej zniesienia

Jak informuje portal www.vaticannews.va po zmianie wprowadzonej przez papieża Franciszka Kościół uznaje karę śmierci za niedopuszczalną. "Dziś coraz bardziej umacnia się świadomość, że osoba nie traci swej godności nawet po popełnieniu najcięższych przestępstw. Co więcej, rozpowszechniło się nowe rozumienie sensu sankcji karnych stosowanych przez państwo" - brzmi nowa wersja katechizmu. W zmienionym paragrafie możemy przeczytać, że obecne sposoby ograniczania wolności "gwarantują należytą obronę obywateli, a jednocześnie w sposób definitywny nie odbierają skazańcowi możliwości odkupienia win".

Dlatego też Kościół w świetle Ewangelii naucza, że kara śmierci jest niedopuszczalna, ponieważ jest zamachem na nienaruszalność i godność osoby, i z determinacją angażuje się na rzecz jej zniesienia na całym świecie

- czytamy w katechizmie.

Papamobile tratuje konną policjantkę. Papież Franciszek zatrzymuje przejazd, by jej pomóc

Więcej o:
Komentarze (131)
Papież Franciszek zmienia katechizm. Chodzi o karę śmierci
Zaloguj się
 • ben_k

  Oceniono 8 razy 8

  no dobrze, a jak to się ma do kapelanów błogosławiących wojsko idące zabijać?

 • precz_z_komunia

  Oceniono 16 razy 8

  Nikt tak nienawidzi katolika jak drugi katolik :-)
  Choćby samego papieża :-)
  Taka religia miłości :-)

 • tergukjbvcfsyrt8y9joikl

  Oceniono 7 razy 7

  Obaj papieże według wierzeń katolików są nieomylni. To który nie ma racji?

 • critto

  Oceniono 5 razy 5

  Popieram papieża Franciszka i to nie tyle ze względów moralnych (uważam, że są przypadki, w których kara śmierci byłaby uzasadniona, np. ludobójstwo), co ze względów praktycznych - NIE MA takiego sądu, który byłby nieomylny w każdym przypadku, najlepszy przykład pewnego pana Komendy, który został niesłusznie skazany na wieloletnie więzienie. Tyle, że niesłusznie skazanego na wieloletnie więzienie można uwolnić, wypłacić mu ogromne, wielomilionowe odszkodowanie, opłacić najlepszą terapię i rehabilitację - a niesłusznie skazanego na śmierć i straconego do życia się nie przywróci. W USA co najmniej KILKASET OSÓB zostało niewinnie skazanych na śmierć i straconych. Czy ktoś przywróci je do życia? Co ich rodzinom po odszkodowaniu? Nawet, gdyby sędziów którzy ich skazali skazać na śmierć i stracić, tym ofiarom pomyłki lub złej woli sędziego nikt życia nie zwróci.
  Dlatego BRAWO dla papieża Franciszka!! STOP KARZE ŚMIERCI!!!

 • refleuksyjny

  Oceniono 11 razy 5

  Kilkukrotnie zastanawiałem się ci bym wybrał jako karę dla mojego ewentualnego oprawcy.. nie chciałbym aby został stracony, chciałbym aby do końca swoich dni gnił w małej celi... i oby żył jak najdłużej

 • Oceniono 9 razy 5

  W końcu jakiś "prawilny" dopatrzy się , że katechizm nie opiera się na Starym Testamencie i trzeba bedzie nową "narodową" religiję ustanowić a nie jakieś lewackie sentymenty jak " kochaj bliźniego swego"

 • nietyp

  Oceniono 4 razy 4

  Już widzę to przerażenie w USA..., a zwłaszcza w Teksasie!!!

 • nietyp

  Oceniono 6 razy 4

  To bardzo ciekawe podejście... A co ze świrami, którzy zabijają personel klinik aborcyjnych??? Nie dzieje się to masowo, ale od czasu do czasu mamy trupa... czy dwóch... Może biały czarnuch dałby głos w tej sprawie... Bo jego wyznawcy nie bardzo pojmują, że to również jest zabijanie... I nie daje miejscówki w niebie!!!

 • precz_z_komunia

  Oceniono 10 razy 4

  Dziwne że ludzie którzy mienią się chrześcijanami albo chociaż katolikami i pragną wszystkim wciskać biblijne prawa:-)
  Sami jakoś nigdy nie chcą się obrzezać jak nakazuje im ta książka :-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX