Studentka blokowała samolot, by zatrzymać deportację młodego Afgańczyka. Smutny finał historii

Media na świecie opisały historię szwedzkiej studentki, która blokowała samolot, by zatrzymać deportację. Na pokładzie rzeczywiście był Afgańczyk - ale nie ten, o którego walczyła. Młody mężczyzna dzień później wyleciał do Kabulu.

Elin Ersson przed startem samolotu ze Szwecji do Stambułu wstała i odmawiała zajęcia miejsca. Z tego powodu samolot nie mógł wystartować - i o to chodziło. A dokładnie o zablokowanie deportacji mężczyzny z Afganistanu. Szwedka powiedziała załodze, że nie usiądzie, dopóki Afgańczyk nie wyjdzie na zewnątrz. Ostatecznie 52-letni mężczyzna opuścił samolot. Jednak - jak opisuje Deutsche Welle - w samolocie nie było mężczyzny, którego deportację chciała zatrzymać.

Wcześniej z aktywistką skontaktowała się rodzina 26-letniego Ismaila Khawarego. Poprosili o pomoc w zatrzymaniu ich bliskiego w kraju. Według informacji, którymi dysponowali, on oraz inny, 52-letni Afgańczyk mieli być deportowali właśnie tym lotem przez Stambuł do Kabulu. Jednak tylko starszy mężczyzna znalazł się na pokładzie. 

Studentka kupiła bilet i udało jej się opóźnić deportację nie tego mężczyzny. Władze zapewniają jednak, że ostatecznie i tak zostanie wysłany do Afganistanu. Tymczasem Ismail Khawari poleciał do Kabulu dzień po akcji protestacyjnej. O całym zajściu dowiedział się już po wylądowaniu. 

Khawari: Nie mam w Afganistanie nikogo

Deutsche Welle rozmawiało z 26-latkiem po jego przyjeździe do Afganistanu. Mówił, że nie zna szwedzkiej studentki, ale dziękuje jej za protest. - Pokazała wielkie człowieczeństwo - stwierdził. 

Khawari powiedział, że jego matka i dwie siostry żyją w Szwecji. On sam urodził się w Afganistanie, ale w wieku sześciu lat jego rodzina uciekła do Iranu. Później przenieśli się do Szwecji. 26-latek trzykrotnie ubiegał się o azyl i otrzymał odmowę. Chciał spróbować złożyć wniosek w Niemczech, a gdy to się nie udało, wrócił do Szwecji. Wtedy został aresztowany i po ośmiu miesiącach - deportowany. Zarzucał władzom, że ośrodki dla deportowanych są jak więzienia, a strażnicy są rasistowscy. 

Mężczyzna nie zna nikogo w Afganistanie. Jego jedyny znajomy to inna osoba, którą spotkał w ośrodku deportacyjnym.

Polscy strażacy jadą na pomoc do Szwecji. Mieszkańcy witają ich przy drogach.

Więcej o:
Komentarze (510)
Szwecja. Blokowała samolot, by zatrzymać deportację Afgańczyka. Smutny finał historii
Zaloguj się
 • sholay

  Oceniono 171 razy 105

  Ośrodki jak więzienia, strażnicy to rasiści.
  Ma koleś wiele szczęścia, że udało mu się wrócić do domu z naszego europejskiego piekła.

  &

 • morgenroth

  Oceniono 173 razy 65

  Smutny finał? Dla cywilizacji europejskiej to wręcz wymarzony finał! Jakoś poradzimy sobie bez tego afgańskiego inżyniera/lekarza/architekta

 • mietekkowalski

  Oceniono 100 razy 54

  Dlaczego Niemcy po 89r. tak długo blokowali nam swoj rynek pracy nazywając nas przy tym przyjaciółmi, braćmi itp, a ludziom obcym kulturowo dają za nic kasę i zakwaterowanie? Gdzie jest logika? Tym bardziej, ze nasze pierwsze prace na zachodzie wiązały się ze schorzeniami kręgosłupa, czerwonym karkiem i brudem pod pazurami...

 • facio60

  Oceniono 79 razy 53

  Europa zła, mieszkają tu rasiści, a mimo wszystko biedota całego świata pcha się tutaj. Jak słucham tych rzewnych opowieści, to zawsze brakuje drugiej strony medalu. Żaden odrzucony tzw. uchodźca niemal nigdy nie chwali się pracą swoją, czy członków rodziny. Dominuje " dawaj" bo mi się należy.

 • snooka

  Oceniono 84 razy 50

  Chamstwo! Astrofizyk z Kabulu właśnie kończył kurs prawa jazdy na ciężarówkę!

 • 31.februarius

  Oceniono 75 razy 41

  Elin, aniołku, nie rozpaczaj!
  W try miga leć do Kabulu, poślub Ismaila i wracajcie - jako państwo Khawarińscy - do Szwecji!
  No, śmiało!

 • tomek.tw22

  Oceniono 74 razy 40

  Hahha. I tak wychodzi, jak się zamiast mózgu feministyczny orzeszek. W nagrodę szwedzkie linie lotnicze wystawią jej słony rachunek za głupotę. Prosimy o więcej takich dziewcząt.........

 • blackwidow75

  Oceniono 51 razy 39

  Nikt, nikogo, za nic nie deportuje. Gdyby "panowie" byli bez winy, to władze Szwecji z pewnością by ich nie deportowały. Ta Pani aktywistka, niech odsiedzi swoje, tak jak prawo nakazuje. Daleko mi do tzw. prawicy, ale dość mam już informacji o tzw. "uchodźcach". Co innego Uchodźcy, a co innego młode byczki, które zamiast walczyć o swoje kraje uciekają z nich i sieją terror w Europie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX