Zaćmienie Księżyca już dziś. Będzie wyjątkowe. Jak je oglądać?

Zaćmienie Księżyca, które dziś zobaczymy, będzie najdłuższe od 100 lat. Przy okazji nadarzy się dobra okazja do obserwacji Marsa.

Zaćmienie Księżyca rozpocznie się około godziny 21.30 i potrwa godzinę i 43 minuty. Mateusz Wyszyński z Planetarium Niebo Kopernika wyjaśnia, że zjawisko, to wynika z niezwykłego układu Słońca, Ziemi i Księżyca.

Zaćmienie Księżyca - czemu będzie wyjątkowe?

Zaćmienie Księżyca powstaje, gdy Ziemia znajduje się między Słońcem a Księżycem będącym w pełni i Księżyc „wejdzie” w stożek cienia Ziemi. W tym roku zaćmienie Księżyca będzie rekordowo długie, ponieważ orbita Księżyca jest elipsą i akurat teraz znajduje się on najdalej od Ziemi, tym samym najdłużej będzie pozostawał w jej cieniu. Podczas zaćmienia Księżyca przyjmie on czerwoną barwę.

Przeczytaj też: Dlaczego Księżyc będzie czerwony?

Zaćmienie Księżyca - gdzie i jak oglądać?

Wyszyński tłumaczy, że aby dobrze obserwować zaćmienie Księżyca należy znaleźć odsłoniętą przestrzeń. Każdy, kto chce od początku obserwować to zjawisko powinien znaleźć miejsce, które od wschodniej strony nie będzie zabudowane lub nie będzie tam drzew, ponieważ, zaćmienie zacznie się kiedy Księżyc będzie wschodził.

Do obserwacji dzisiejszego zaćmienia nie potrzebujemy żadnego sprzętu. Przeszkodzić nam może jedynie pogoda. 

Planetarium Niebo Kopernika w Warszawie, zaprasza na wspólne podziwianie nie tylko zaćmienia Księżyca, lecz także innych zjawisk na niebie. Przed budynkiem będą wystawione lunety a pracownicy planetarium będą opowiadać o tym zjawisku. W stolicy pogoda zapowiada się dobrze.

Opozycja Marsa

Jakie atrakcje czekają jeszcze dziś miłośników astronomii? W trakcie zaćmienia Księżyca będzie widoczny także bardzo jasny i czerwony Mars. Dzisiejszej nocy przypadać będzie jego opozycja - znajdzie się dokładnie naprzeciwko Ziemi względem Słońca. Trzy dni później zbliży się do naszej planety na najmniejszą odległość od 2003 roku.

Więcej o:
Komentarze (34)
Zaćmienie Księżyca - kiedy? Jak oglądać?
Zaloguj się
 • pistolet_prezesa

  Oceniono 21 razy 11

  A znajomi płaskoziemcy mówili, że najpiękniejsze zaćmienie jest wtedy, gdy pomiędzy Ziemią a Księżycem znajdzie się Słońce.

 • survey06

  Oceniono 16 razy 6

  Dzisiaj zobaczymy wyjątkowo długie pełne zaćmienie Księżyca! Ujrzymy Księżyc koloru krwi; w ponurej brunatnej barwie. Następne takie będzie miało miejsce za 105 lat, dopiero w czerwcu 2123 roku! Do tego wystąpi dzisiaj wielka opozycja Marsa. Po takich wydarzeniach w przeszłości szalały epidemie, mocarstwa upadały, tyrani umierali, ciemiężyciele tracili rozumy, naczelnicy upadali na kolana, występowały niepokoje społeczne, szerzyło się warcholstwo i rozwydrzenie ..… To zaćmienie to znak, który nic dobrego nie wróży. Strzeżcie się!

 • Oceniono 4 razy 4

  Ach ta nauka, wszystko takie proste i zrozumiałe. Cały kler się trzęsie z rozpaczy z tego powodu. Kiedyś to były czasy, taką więdzę mieli tylko wtajemniczeni , kapłan wychodził i oznajmiał że dziś sprawi że księżyc spłynie krwią ! i tak się działo a poddani błagali o wybaczenie i nieśli chojnie ofiary. A dziś ... ech nie jednemu biskupowi się łezka w oku kręci na samą myśl..

 • alf7red7

  Oceniono 8 razy 4

  "że zjawisko, to wynika"
  Zaraz, będziecie wstawiać, przecinki w środ,kach wyraz,ów.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 2 razy 2

  Ktoś ogląda to zaćmienie?
  Księżyc nie jest wcale czerwony.
  Raczej pomarańczowy i ciemny, w najlepszym przypadku bury.

 • m.malone

  Oceniono 5 razy 1

  Opozycja Marsa jest totalna i jako tak
  • Bakłażana umyć i pokroić wzdłuż na cienkie plastry ok. 7 mm grubości. Oprószyć je solą, ułożyć warstwami w naczyniu i z wierzchu czymś obciążyć (aby wycisnąć wodę). Zostawić je tak na godzinę, następnie dokładnie umyć pod zimną wodą, dobrze odcisnąć z wody i osuszyć na ręcznikach papierowych. Tak przygotowanego bakłażana można od razu smażyć lub dodatkowo oprószyć mąką i obtoczyć w roztrzepanym jajku (opcjonalnie także w bułce tartej) - dzięki panierce wchłonie nieco mniej tłuszczu. Na dużej patelni rozgrzać olej i bakłażana obsmażyć (partiami) po ok. 3 minuty z każdej strony.
  • Sos pomidorowy: w garnku na oliwie zeszklić drobno posiekaną cebulę. Dodać pasatę pomidorową, kilka listków bazylii i szczyptę suszonego oregano (nie solić!). Gotować na małym ogniu ok. 10 minut.
  • Parmigiana: Piekarnik nagrzać do 180 st. C. Na dno formy żaroodpornej wlać niewielką ilość sosu pomidorowego i ułożyć warstwę bakłażana. Przykryć cienką warstwą sosu, posypać serem i kilkoma listkami bazyli. Układać kolejne warstwy bakłażana, ponownie polewając sosem i posypując bazylią i serem. Zapiekać ok. 30 minut (jeśli ser zacznie za bardzo się rumienić można przykryć folią aluminiową). Po upieczeniu zostawić na 10 minut do zastygnięcia. Kroić nożem na porcje i wykładać łopatką na talerze. Podawać ze świeżą bazylią.
  Opozycja Marsa jest totalna i jako taką należy ją potępić. Zresztą Mars to czerwona planeta, a więc siedlisko komunistów i bez wątpienia złodziei!

 • 0

  Nie pamiętam kiedy ostatnio widziałam zaćmienie Ksieżyca, bo ZAWSZE są wtedy chmury. W tym momencie jedynie nad horyzontem...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX