Irlandczycy bali się wydać Polsce podejrzanego o przemyt. Unijny trybunał przyznał im rację

Irlandzki sąd nie chciał wydać Polsce mężczyzny podejrzanego o przemyt, tłumacząc to wątpliwościami co do niezależności polskiego wymiaru sprawiedliwości. Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu uznał właśnie, że w takiej sytuacji sąd miał do tego prawo.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu stwierdził, że sąd jednego unijnego kraju (w tym przypadku Irlandii) musi wstrzymać ekstradycję osoby do drugiego państwa (Polski) jeśli uzna, że takiej osobie groziłby nierzetelny proces i brak dostępu do niezawisłego sądu.

Trybunał orzekł, że istnienie rzeczywistego ryzyka narażenia osoby wskazanej w europejskim nakazie aresztowania na naruszenie jej prawa podstawowego do niezawisłego sądu, a w konsekwencji istotnej treści jej prawa podstawowego do rzetelnego procesu sądowego, może pozwolić organowi sądowemu wykonującemu nakaz, w drodze wyjątku, wstrzymać się od wykonania europejskiego nakazu aresztowania

- czytamy w komunikacie prasowym Trybunału.

Z prośbą o wykładnię w tej kwestii zwrócił się do trybunału irlandzki sąd. W Irlandii bowiem zatrzymany został Polak na mocy Europejskiego Nakazu Aresztowania, podejrzewany o przemyt narkotyków.

Sąd w Irlandii nie chce go jednak wydać Polsce, bo ma wątpliwości co do niezależności wymiaru sprawiedliwości w związku z reformą sądownictwa i prowadzoną przez Komisję Europejską procedurą praworządności. Irlandczycy twierdzą, że Polak nie ma gwarancji rzetelnego procesu w Polsce.

Teraz irlandzki sąd powinien zwrócić się do polskich organów z prośbą o informacje uzupełniające, które mają pomóc w "ocenie takiego ryzyka".

Zobacz pełną treść komunikatu Trybunału Sprawiedliwości UE >>>

Polak będzie sądzony w Irlandii?

39-letni Artur C. został aresztowany w Irlandii w maju ubiegłego roku. Mężczyźnie zarzuca się handel narkotykami. Jego obrońca wskazywał, że jego klient nie chce być sądzony w Polsce, ponieważ nie będzie mógł liczyć na sprawiedliwy proces. Artur C. mieszka w Irlandii od 10 lat.

Sędzia Alieen Donnelly odmówiła przekazania Artura C. Polsce. Uzasadniając tę decyzję wskazywała, że zmiany legislacyjne za rządów PiS sprawiły, iż prawo w Polsce zostało "systematycznie uszkodzone". Wskazała obecnie polskie sądy mogą nie działać zgodnie z polską konstytucją.

- Polska zachowuje się tak, jakby przestała akceptować, że są ogólnoeuropejskie wartości, które muszą być szanowane. Ostatnie zmiany mocno uszkodziły rządy prawa. Szacunek dla rządów prawa jest kluczowy dla obustronnego zaufania przy takich sprawach jak Europejski Nakaz Aresztowania - mówiła Donnelly, cytowana przez "Irish Times".

Protesty pod Senatem. Ludzie zbierają się od południa

Więcej o:
Komentarze (602)
Irlandczycy bali się wydać Polsce podejrzanego o przemyt. Unijny trybunał przyznał im rację
Zaloguj się
 • precz_z_komunia

  Oceniono 105 razy 87

  Nikt już nie wierzy kacapskim bolszewikom z PiS i ich neostalinowskim sądom!

 • wookiee.chewbacca

  Oceniono 102 razy 74

  Ten wyrok oficjalnie potwierdza, że Polska jest PiŚdzielską dyktaturą i Polak nie ma szansy na sprawiedliwy proces.

 • remo29

  Oceniono 80 razy 72

  Lada moment wróci zapomniany już azyl polityczny, młodzież nie słyszała, to nadrobi braki.

 • asr1

  Oceniono 73 razy 65

  Brawo Irlandia !!! jaki tu może być uczciwy proces skoro minister podłej zmiany po wypadku szydło już po 30 minutach ogłosił kto jest winny a po zderzeniu z adwokatem i w obawie przed niezawisłym sądem już 2 lata nie wnosi tzw prokuratura aktu oskarżenia !!! bo jeszcze nie wyznaczyli "swojego" sędziego ??? prosty wypadek ale drzeć zdradzieckie mordy o smoleńsk gdzie raport być po roku pierwsi !!!

 • adam1967r

  Oceniono 80 razy 62

  Pytanie nr dwa...czy kraj bez niezależnego systemu sądownictwa może otrzymywać dotacje UE . odpowiedź - nie , gdyż będą one rozkradzione prez partię rządzącą

 • zmichalg1

  Oceniono 66 razy 58

  Kaczyński i PiS skompromitowali Polskę w Europie. Dużo czasu upłynie, zanim zmyjemy z siebie tę hańbę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX