Pożary w Grecji. Władze proszą o pomoc. Duda zapewnia: Polscy strażacy pomogą w akcji ratunkowej

Pożary w Grecji pochłaniają kolejne ofiary, łącznie już ponad 70 osób. Andrzej Duda zapowiedział, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wyśle tam strażaków, którzy pomogą w akcji ratowniczej.

Pożary w Grecji ciągle się rozprzestrzeniają: ponad 70 ofiar śmiertelnych, 156 rannych

Pożary w Grecji zbierają śmiertelne żniwa. W płomieniach zginęło już ponad 70 osób, rannych jest 156 kolejnych, 11 spośród nich jest w stanie krytycznym, a liczby te stale rosną. Wśród ofiar śmiertelnych pożarów w Grecji jest także dwoje Polaków - kobieta oraz dziecko, którzy spędzali w Grecji tegoroczne wakacje.

W związku z szalejącym w okolicach Aten pożarem, Polska wysłała do Grecji dwa zespoły modułowe Państwowej Straży Pożarnej. O takiej decyzji Joachima Brudzińskiego, ministra spraw wewnętrznych i administracji poinformował na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

Rano w rozmowie z nami rzecznik Komendy Głównej PSP, że na razie polscy strażacy nie będą delegowani do Grecji, ponieważ nie ma takiej potrzeby. Dopiero później greckie władze poprosiły o pomoc za pośrednictwem Europejskiego Mechanizmu Ochrony Ludności. Polski rząd wyraził gotowość do udzielenia pomocy greckim służbom, które walczą z pożarami pustoszącymi okolice Aten. 

"Jeżeli Grecja potwierdzi potrzebę pomocy ze strony Polski, to Państwowa Straż Pożarna może udzielić takiego wsparcia. W tym przypadku strażacy są gotowi do wysłania dwóch modułów" - poinformowało MSWiA. Dodano, że przed decyzją o wysłaniu polskich strażaków "brana jest pod uwagę aktualna sytuacja pod kątem zapewnienia bezpieczeństwa w Polsce".

Europejski Mechanizm Ochrony Ludności

Europejski Mechanizm Ochrony Ludności jest systemem międzynarodowej pomocy ratowniczej nadzorowanym i organizowanym przez Dyrekcję Generalną ds. Pomocy Humanitarnej i Ochrony Ludności (DG ECHO) Komisji Europejskiej. System ma wspierać państwa, które zostały dotknięte katastrofą wymagającą międzynarodowej interwencji ratowniczej.

W systemie wykorzystywane są specjalistyczne grupy ratownicze tworzone przez kraje członkowskie Mechanizmu (28 krajów członkowskich UE oraz Islandię, Norwegię, Czarnogórę, Macedonię oraz Turcję).

Pożary w Grecji: wśród ofiar śmiertelnych kobieta i dziecko z Polski

Polacy, którzy zginęli w wyniku pożarów w Grecji, byli na wycieczce z biura Grecos w okolicach Aten. Paradoksalnie, kobieta i dziecko nie zginęli w płomieniach, a w wodzie. Byli na pokładzie łodzi, którą ewakuowano turystów z hotelu Ramada, w miejscowości Mati. Ewakuacja odbywała się w godzinach nocnych, koordynowały ją służby greckie. Na pokładzie łodzi ewakuacyjnej było 10 osób. Łódź wywróciła się i zginęli wszyscy jej pasażerowie.

Polka, która zginęła, przyjechała na wakacje z dwójką dzieci oraz mężem. Jej drugi syn oraz ojciec rodziny żyją i pozostają pod opieką ambasady i biura podróży, z którym udali się na wycieczkę.

Pożary w Grecji. Liczba ofiar śmiertelnych ciągle rośniePożary w Grecji. Liczba ofiar śmiertelnych ciągle rośnie Fot. Theodora Tongas / AP Photo

Andrzej Duda składa kondolencje, ambasador zapewnia, że Polacy są bezpieczni

Prezydent Andrzej Duda na swoim koncie na Twitterze opublikował kondolencje z powodu śmierci dwojga polskich obywateli. Jak napisał Duda, Ambasador RP w Atenach zapewnił go, że pozostali turyści z Polski są bezpieczni. Z Grecji docierają też wiadomości, że wiatr wyraźnie osłabł, co ułatwia strażakom gaszenie rozprzestrzeniających się pożarów.

Więcej o:
Komentarze (93)
Pożary w Grecji. Władze proszą o pomoc. Duda zapewnia: Polscy strażacy pomogą w akcji ratunkowej
Zaloguj się
 • quamtsa

  Oceniono 25 razy 11

  znowu się lewoki z pisiorami nap...lają na forum.
  efekt lat zaniedbań w służbie zdrowia psychicznego.

 • dziadwawelski

  Oceniono 7 razy 7

  Uwielbiam tego durnia i marionetkę ;-) Właśnie został pierwszym narciarzem sikawkowym kraju ;-)) Niech jeszcze pociągnie do interesu jakiegoś dziadka lub innego krewniaka teraz to takie modne u tych kundli z Żoliborza ;-))

 • jego-wysokosc

  Oceniono 20 razy 6

  Ludzki pan. Hostię złapie, do leśnego ruchadła zagada. Pożar w Grecji pomoże zgasić rękami strażaka. Cała wolska jest dumna ze swojego kasjera.

 • poppers68

  Oceniono 5 razy 5

  Grecja mniej waży w UE z racji swojej nieciekawej pozycji ekonomicznej, dlatego jadą raptem 2 moduły. Szwecja jest wpływowa i pojechało tam kilkadziesiąt zastępów.
  Absolutny szacun dla strażaków ale widzę tutaj paniczny strach PIS przed kontynuacją procedur unijnych. Dlaczego tak sądze? Po działaniach wewnętrznych. Ta ekipa ma gdzieś krajowe lasy co pokazuje przykład Puszczy Białowieskiej i ma gdzieś strażaków co pokazuje zaangażownianie tej grupy w protest służb mundurowych i kompletna ignorancja rządzących wobec strażaków - ochotników.
  Tak, to jest takie wykorzystywanie "koniunktury" a nie pomoc " dobrosąsiedzka". To nie Ci ludzie i nie ta mentalność.

 • fezuj

  Oceniono 6 razy 4

  Zagranie pod publiczkę. A kto będzie gasić wysypiska śmieci w Polsce? Mamy wyzdychać na raka?

 • plutoniczna

  Oceniono 6 razy 4

  Brawo Polscy strażacy - jedyne formacja z tak wysokim zaufaniem obywateli.
  niech PIS się od nich trzyma z daleka.
  i niech się nie waży grzać w świetle ich ofiarności.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX