Pożary w Grecji. Widok z samolotu pokazuje skalę pożogi. Ludzie nie mogli uwierzyć w to, co widzą

Pożary w Grecji. Widok z samolotu pokazuje ogrom zniszczeń i wpływ szalejącego ognia na ten popularny, turystyczny kraj. Turyści wyglądając przez okno, nie mogli uwierzyć w to, co widzą.

Pasażerowie samolotu lecącego nad Grecją, którą trawią pożary, nie mogli uwierzyć własnym oczom. Gdy wyglądali przez okno, widzieli kłęby dymu i liczne miejsca, które płonęły.

- Czy to są pożary? - dopytywali z niedowierzaniem pasażerowie. - Tak, to pożary -  stwierdziła w końcu jedna z osób.

Podobne nagranie udostępnili greccy strażacy, którzy z pokładu śmigłowca nagrali film pokazujący szalejące pożary w Attyce, regionie w którym leżą Ateny. Widać gęsty dym unoszący się nad zabudowaniami i zwęglone drzewa. W pożarach ucierpiał m.in. nadmorski kurort w Mati.

Pożary w Grecji. Wśród 60 ofiar dwoje Polaków

Od poniedziałku Grecję trawią pożary. Zginęło 60 osób, w tym dzieci i niemowląt. Wśród ofiar jest dwoje Polaków: matka i syn, którzy byli na wakacjach z biurem podróży Grecos. Do tragedii doszło w nocy podczas ewakuacji hotelu. Łódź, którą płynęli Polacy, oddaliła się niebezpiecznie od brzegu i wywróciła się. W wyniku utonięcia zginęło łącznie 10 osób, które były wtedy na pokładzie. 

Rannych w pożarach w Grecji zostało ponad 150 osób dorosłych i 16 dzieci.

Pożary w Grecji. Co z resztą Polaków?

Polskie MSZ uspokaja, że nie ma konieczności ewakuacji Polaków przebywających obecnie w Grecji. A tych jest kilkuset. Tylko z biura podróży Grecos do Grecji pojechało ponad 430 osób.

- Są w bezpiecznych miejscach, nie ma obecnie potrzeby ewakuacji Polaków z Grecji. Zobaczymy, jak będzie rozwijała się sytuacja i będziemy podejmować decyzje na bieżąco - powiedział rzecznik resortu Artur Lompart podczas konferencji prasowej.

MZS apeluje jednak, by Polacy przebywający w Grecji zachowali szczególną ostrożność i śledzili informacje lokalnych władz.

Więcej o:
Komentarze (34)
Pożary w Grecji. Widok z samolotu pokazuje skalę pożogi
Zaloguj się
 • stoodyo

  Oceniono 21 razy 15

  Kilkanaście lat temu przeżyłam pożar w Grecji, bliziutko Mati, w Neo Voutzas.
  Pożary trawią Grecję rok rocznie, średnio każdy obszar pali się mniej więcej co 15 lat. Neo Voutzas nie paliło się od ponad 20, wspaniałe, wysokie drzewa rosły wokół domów...
  To niewiarygodne jak szybko ogień się rozprzestrzenia - pożarom towarzyszą zawsze silne wiatry. Mnie uratowali rodzice szefa, przyjechali z Rafiny i zgarnęli do samochodu. Byłam totalnie odcięta od świata, bez samochodu, na wysokim wzgórzu, sama. Później Pantelis śmiał się, że zostałby ze mnie kotlet do hamburgera ;) wszystkim nam było wesoło, bo dom przetrwał, a niektórzy nie mieli tego szczęścia.
  Widzisz w oddali małe kłęby dymu i myślisz, że to cię nie dotyczy. Kilka minut później wyłączają prąd, nadajniki padają, nie możesz się nigdzie dodzwonić. Następne minuty to krążące nad tobą samoloty z wielkimi pojemnikami na stalowych linach, wypełnionymi wodą, którą zrzucają na domy. Nie minęło nawet pół godziny, gdy z dołu obserwowaliśmy całe płonące wzgórze.
  Jeśli kiedyś będziecie w podobnej sytuacji, będzie pożar, nawet bardzo daleko, i dodatkowo będzie wiał silny wiatr - uciekajcie!

 • bart8777

  Oceniono 10 razy 6

  A Szyszko ogląda i przewija, ogląda i przewija....

 • acer0

  Oceniono 28 razy 6

  W Grecji i w Szwecji tragedia bo pożary a w Polse Pod tymi artykółemi o tych nieszczęścia kupa idiotów ciągle kopuluje swą politykę. Oby was takie nieszczęście spotkało to mże wtedy zrozumiecie co to jest pożą czy jakie kolwiek nieszczęście Aby zrozuieć to musicie na własnej dupie poczuć pożar jak wam dupu upiecze jaka ugotuje a penisy ugryluje.

 • jaja-kaczora

  Oceniono 31 razy 5

  chyba jednak za tym stoi tzw. "prof." Szyszek, najlepszy specjalista od wycinki drzew i oczywiscie jego patron Belzebub z Torunia!

 • kurdupel_zoliborski

  Oceniono 6 razy 4

  Widac Opatrznosc ma juz dosc ortodoksyjnych frekow a i katopolaczkom tez dokopala...

 • rikol

  Oceniono 16 razy 4

  W co nie mogą uwierzyć? W globalne ocieplenie? Tak to właśnie wygląda. Nie kilka stopni cieplej, tylko na zmianę powodzie, susze, pożary.

 • phugoid

  Oceniono 4 razy 2

  znowu jakis geniusz filmujacy w pionie, ciekawe czy telewizor w domu tez ma ustawiony pionowo?

 • icosiedziwisz

  Oceniono 28 razy 2

  Nie wiem w czym problem. Pisuar uchwali a Adrian podpisze ustawę, ze w Polsce nie ma ocieplenia klimatu i po problemie!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX