Korea Północna. Na nowych zdjęciach satelitarnych widać prace przy kluczowych urządzeniach

Korea Północna rozpoczęła demontaż w centrum badawczym Sohae. Najprawdopodobniej jest to pierwszy krok do realizacji postanowień czerwcowego spotkania Kim Dzong Una i Donalda Trumpa.

Na zdjęciach satelitarnych Korei Północnej widać prace na terenie centrum badawczego Sohae, leżącego na północno-zachodnim wybrzeżu kraju. 

Korea Północna - co widać na zdjęciach satelitarnych?

Ośrodek służył do przeprowadzania testów podzespołów rakiet orbitalnych. Według specjalistów z portalu 38North, takie pociski po zmodyfikowaniu mogą posłużyć do transportowania głowic nuklearnych. Zdaniem ekspertów ośrodek odgrywał kluczową rolę w rozwoju programu nuklearnego Kim Dzong Una.

W centrum zdjęcia głównego można zobaczyć dźwigi i rozmontowane części. Nie zaobserwowano aktywności na terenie magazynu paliwa.

Według analityków to może być pierwszy krok do zrealizowania postanowień, jakie poczynił przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un podczas spotkania z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem. Do rozmowy doszło 12 czerwca br. Północnokoreański przywódca zobowiązał się wówczas do zamknięcia rakietowego ośrodka badawczego "najszybciej jak to będzie możliwe".

Korea Południowa też się rozbraja

Korea Południowa zamierza z kolei zredukować liczbę posterunków w strefie zdemilitaryzowanej na granicy z Koreą Północną. Minister obrony tego kraju przedstawił taki plan komisji parlamentarnej.

Zakłada on próbne zmniejszenie ilości punktów kontrolnych oraz ich wyposażenia. Po okresie próbnym zostanie podjęta decyzja dotycząca ewentualnej dalszej redukcji. Będzie to stanowić realizację porozumienia zawartego podczas szczytu przywódców państw koreańskich. 27 kwietnia w Panmundżom prezydent Korei Południowej Moon Jae-in i przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un uzgodnili, że strefa zdemilitaryzowana będzie przekształcana w strefę pokojową.

Korea Północna nie rezygnuje z atomu. Zdjęcia satelitarne pokazują rozbudowę ośrodka nuklearnego

Więcej o:
Komentarze (37)
Korea Północna demontuje rakietowe centrum badawcze
Zaloguj się
 • e50504

  Oceniono 19 razy 9

  Na ostatnim szczycie USA-DPRK nie doszło do żadnych wiążących ustaleń. Jedyne co ten szczyt przyniósł, to potwierdzenie znanej już od dawna prawdy. Jeśli masz broń atomową (albo w inny sposób uzbroisz się po zęby) to rozłożą przed tobą czerwony dywan i będą traktować jak króla.

  Jeśli nie masz broni atomowej to rozgniotą cię jak karalucha (Saddam), załatwią sztuczną rebelią (Libia) albo spróbują usunąć twój rząd ze sceny (Syria). Mogą cię też rozłożyć na stole i dzielić niczym skórę martwego zwierza (Ukraina).

  Jedyne co jest pewne to że Kim się nie rozbroi. Po co miałby to robić? Co to on internetu w domu nie ma i nie widział procesu Saddama?

 • zenler

  Oceniono 8 razy 4

  Dlaczego nie napiszecie, ze jest to sprawka Trumpa, czyli wynik jego konszachtow z Kim Jong Unem, a moze nawet, do pewnego stopnia, wynik spiskowania z Putinem?

 • zigzaur

  Oceniono 6 razy 4

  No to na tych rozbiórkowych robotach Kim jeszcze zarobi 20 % jako konsultant. Koniaczek?

 • jiraya486

  Oceniono 6 razy 2

  Tramp dziala, a establishment sie wkurza. Co do Korei - te osrodki powinni w atrakcje turystyczne zamienic, mieliby tone turystow z calego swiata.

 • fakiba

  Oceniono 7 razy 1

  Demontują stare żeby miejsce na nowe zrobić , ot i całe "rozbrojenie"

 • loneman

  Oceniono 2 razy 0

  Sciema dla debilnych fanow Putina, Kima, Erdogana, Kaczynskiego i Orbana, takiej broni nikt sie nie pozbywa po tym jak straszyl nia najwieksze mocarstwo swiata...

 • adambigdog

  Oceniono 2 razy 0

  coz..

 • ad2009

  Oceniono 10 razy 0

  Tylko idiota by sie rozbrajal z posiadanej broni atomowej i wierzyl zapewnieniom tzw. "mocarstw".
  Przykład Ukrainy wystarczył.
  Kim to wszystko przenosi po prostu gdzie indziej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX