Szwecja pod wrażeniem mobilizacji polskich strażaków. "Gęsia skórka". Morawiecki komentuje

Konwój polskich wozów strażackich zmierzających do Szwecji spotkał się z niezwykle miłym przyjęciem. "Zawsze chętnie pomagamy naszym przyjaciołom" komentuje Mateusz Morawiecki.

Ponad stu strażaków z Polski jedzie do miasta Sveg w środkowej Szwecji, aby pomóc w walce z pożarami. Na miejsce mają dotrzeć wieczorem. Od jutra będą brali udział w gaszeniu pożarów lasów, które pustoszą okolice. 

Dowódca polskiej grupy strażaków młodszy brygadier Michał Langner powiedział, że szczegółowe informacje na temat działań Polacy uzyskają na miejscu od szwedzkich koordynatorów akcji. Dowiedzą się gdzie zostaną skierowani i jakie będą ich zadania.

Langer ocenił, że skala pożarów będzie się rozrastać. Zaznaczył, że bazując na informacjach otrzymanych od szwedzkiej agencji zarządzania kryzysowego i patrząc na kilkudniowe prognozy pogody, należy spodziewać się tego, iż sytuacja nie uleganie poprawie, ani nie spadnie deszcz.

Szwedzka minister spraw społecznych Anniki Strandhaell napisała na Twitterze, że wszyscy są zadowoleni, że polscy strażacy przyjeżdżają i będą pomaać. Do wpisu odniósł się premier Mateusz Morawiecki. "Zawsze chętnie pomagamy naszym przyjaciołom" - napisał szef polskiego rządu.

W sieci można znaleźć wiele zdjęć i nagrać, dokumentujących przejazd polskich strażaków. "Te obrazy sprawiają, że dostaje się gęsiej skórki" - czytamy. 

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało nagrania, na których widać ludzi witających na trasie polskich strażaków. "Szwedzi witają polskich strażaków, którzy udzielą wsparcia swoim szwedzkim kolegom w walce z ogniem trawiącym lasy" - podał resort.

Pożary w Szwecji - płoną lasy

W Szwecji wciąż płoną lasy. Według tamtejszych służb, dzisiaj rano ogniska ognia występowały w 43 miejscach. Największe pożary szaleją w czterech regionach: Gävleborg, Jämtland, Västernorrland i Dalarna.

Do walki z ogniem, oprócz straży pożarnej, skierowano armię i obronę cywilną. Szwecja może również liczyć na pomoc wielu europejskich państw. Oprócz Polski, sprzęt gaśniczy i strażaków wysłały między innymi Włochy, Niemcy, Francja, Austria, Portugalia, Litwa, Dania i Norwegia.

Więcej o:
Komentarze (386)
Szwecja pod wrażeniem mobilizacji polskich strażaków. "Gęsia skórka". Morawiecki komentuje
Zaloguj się
 • prof.pisduszko

  Oceniono 196 razy 122

  No i patrz pan, panie Gliński - gdy polskie służby państwowe pomagają ludziom - to to się spotyka z przychylnymi komentarzami, gdy polskie służby są używane przez rząd do bicia obywateli, to wzbudza nieprzychylne komentarze.
  Kumasz pan? Mówi to panu coś?

 • zd46

  Oceniono 142 razy 74

  Morawiecki ty tyle masz wspolnego z wyszkoleniem strazakow i ich dzialaniem, co wesz z wejsciem nas K-2. Nie ubieraj sie w pawie piorka, jestes tylko wrona kominowka. Twoj rzad nie potrafil pomoc Polakom poszkodowanym w nawalnicach na polnocy kraju, wiec wez uszy po sobie i "nie pchaj sie na afisz bo nie potrafisz".

 • batnadziadow

  Oceniono 66 razy 56

  Naprawdę miło poczytać takie newsy. I bardzo dobrze obrazują ideę pomocy międzynarodowej - wysyłamy dzielnych strażaków tam na miejsce. Trzymajcie się tam chłopaki i dziewczyny.

 • hrabia_onejski

  Oceniono 70 razy 36

  cyt. "Zawsze chętnie pomagamy naszym przyjaciołom" - napisał szef polskiego rządu.

  My pomagamy? pomagają strażacy, czyli ci, dla których Rząd nie ma pieniędzy. Gdybyśmy sie na "My" oglądali, to byśmy byli głębiej w czarnej dupie. A tak, to jesteśmy tuż za zwieraczami.

 • zd46

  Oceniono 66 razy 24

  Morawiecki, sukces? A gdzie podwyzka ich wynagrodzenia? "Konia kuja a zaba noge podstawia".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX