W Watykanie już wiedzą o zmianach w Sądzie Najwyższym. "Rząd będzie powoływał członków SN"

Dziennik "L'osservatore Romano" wychodzący w Watykanie odnotował w niedzielnym wydaniu zmiany w polskim sądownictwie. Gazeta zauważyła, że reformy rządu PiS wzbudzają wątpliwości unijnych urzędników.

Sejm znowelizował w piątek przepisy dotyczące prokuratury, sądów powszechnych, Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego. Za opowiedziało się 230 posłów, przeciw głosowało 24, wstrzymało się 4 posłów. W głosowaniu nie wzięli udziału posłowie PO, Nowoczesnej i PSL-u, którzy wyjęli swoje karty do głosowania. Klub Kukiz'15 zagłosował przeciwko zmianom.

O nowelizacji napisał w niedzielnym wydaniu watykański dziennik "L'osservatore Romano". Dziennikarze podają, że przepisy "pozwolą rządowi wyznaczać członków i I prezesa Sądu Najwyższego".

Skąd ten wniosek? Najprawdopodobniej dziennikarze mieli na myśli następujące fakty: według rządu I prezes SN Małgorzata Gersdorf przeszła na początku lipca w stan spoczynku. Aby wybrać nowego prezesa, w Sądzie Najwyższym musiałoby zasiadać co najmniej 110 sędziów, a jest sporo wakatów. Dlatego nowa ustawa obniżyła wymaganą liczbę do 80, co ułatwi i przyspieszy ten proces. Dodatkowo, sędziów SN powołuje prezydent, ale z grona rekomendowanych przez 25-osobową Krajową Radę Sądownictwa. A w tej zasiada już 15 członków wybranych m.in. głosami PiS.

Jak czytamy w "L'osservatore Romano", Prawo i Sprawiedliwość utrzymuje, że nowe prawo to "krok naprzód, aby usprawnić wymiar sprawiedliwości i usunąć
ostatnich sędziów z czasów komunistycznych". Dziennik zaznacza, że według opozycji przepisy osłabiają niezależność sądownictwa i nazywane są przez nich "śmiertelnym ciosem dla polskiego wymiaru sprawiedliwości".

Watykański dziennik zauważa także, że wobec Polski toczy się unijne postępowanie związane z naruszeniem praworządności.

Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego nie rezygnuje z mandatu

Więcej o:
Komentarze (175)
Watykański dziennik "L'osservatore Romano" o zmianach w Sądzie Najwyższym
Zaloguj się
 • tyfus.wolski

  Oceniono 68 razy 40

  Czy do was tępe dzidy pisowskie nie dociera? Cały świat (prócz Rosji, Turcji i Węgier) przeciw PiS.
  A teraz jeszcze Ojciec Święty Papież Franciszek ... Nie dociera tępe dzidy? 1000:1 ?

 • tyfus.wolski

  Oceniono 51 razy 27

  Watykan, na którego czele stoi papież Franciszek, ostro skrytykował reformę sądownictwa wprowadzaną przez partię Jarosława Kaczyńskiego. Oficjalny organ Stolicy Apostolskiej nazywa PiS partią nacjonalistyczną i zarzuca złamanie niezależności sądownictwa. AMEN

 • 55kris

  Oceniono 35 razy 17

  Nawet Watykan uprawia wrogą propagandę? Tym lepiej dla kościoła wszechpolskiego - Chcemy toruńskiego bazyliszka, a nie Franciszka!

 • bob_59

  Oceniono 23 razy 15

  To, tylko taki tam, reformacyjny zamach stanu...

 • ukw8087

  Oceniono 23 razy 13

  cały Świat będzie wiedział , że Polską rządzi pissowska Mafia , chory psychicznie Dyktatorek.
  Paradoks.
  Sam nie byłby w stanie funkcjonować , zrobić zakupów , kupić bilet , wyjechać samodzielnie , a następnie wrócić do domu.
  Lepiej mu wychodzi potrzasanie rezydentem z kijkiem w Dudzie , tworzeniem Atrap Instytucji państwa.
  W pale się nie chce mieścić ...

 • laszczyny

  Oceniono 25 razy 13

  "Zapełnienie więzień opozycją, nawet jeśli jest to uzasadnione, to jest bardzo niebezpieczne politycznie. Zrobią z siebie ofiary prześladowań pisowskich - mówił w Skarżysku-Kamiennej wicepremier Piotr Gliński. Obiecał też podwyżki dla budżetówki.

  Demokracja w wykonaniu PISoBOLSZEWICKICH pachołków Moskwy.

 • Oceniono 18 razy 12

  Hahaha I co ty na to przywódco duchowy sekty PiS toruński dyrektorze władco imperium mediów oraz mistrzu w wyłudzaniu państwowych pieniędzy nawet już twój prezes wie o tym bałaganie który zaistniał w kraju RP, a teraz za telefon i dzwoń do małego żeby złamał swoich przypadków i próbował odkręcać to co nawywijał

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX