Polscy strażacy jadą na pomoc do Szwecji. Mieszkańcy witają ich przy drogach. "Dziękujemy, Polsko"

Przez najbliższe dwa tygodnie grupa polskich strażaków będzie brała udział w gaszeniu pożarów w Szwecji. Polska ekipa jest tam serdecznie witana, co widać m.in. na udostępnionych przez MSWiA nagraniach.

W Szwecji trwają pożary lasów. W sobotę wieczorem ogień występował w ponad 70 miejscach w całym kraju. Największe pożary szaleją w czterech regionach: Gävleborg, Jämtland, Västernorrland i Dalarna. Sytuację pogorszył front burzowy, który przeszedł w sobotę nad północną częścią kraju. Doliczono się 3400 piorunów w ciągu godziny. Wiele z nich wywołało kolejne pożary. 

Do walki z ogniem, oprócz straży pożarnej, skierowano armię i obronę cywilną. Szwecja korzysta również pomocy wielu europejskich państw, w tym Polski, Włoch, Niemiec, Francji, Austrii, Portugalii, Litwy, Danii i Norwegii.

Z naszego kraju w sobotę ze Świnoujścia wyruszyło do Szwecji blisko 140 strażaków oraz 44 pojazdy ratowniczo-gaśnicze. W akcji gaszenia pożarów wezmą udział głównie ratownicy z województw zachodniopomorskiego i wielkopolskiego. Dodatkowo wesprą ich strażacy z Mazowsza i Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

Polscy strażacy w Szwecji

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało nagrania, na których widać ludzi witających na trasie polskich strażaków. "Szwedzi witają polskich strażaków, którzy udzielą wsparcia swoim szwedzkim kolegom w walce z ogniem trawiącym lasy" - podał resort.

Serdeczność widać też w internecie. "Dziękujemy, Polsko", "Dziękujemy wam za pomoc" - piszą Szwedzi w komentarzach. Wdzięczność wyraziła szwedzka minister spraw społecznych, Annika Strandhäll.

Użytkownicy Twittera dzielą się zdjęciami i nagraniami z polskimi strażakami w Szwecji.

 
 

Misja planowana jest na okres do 14 dni. Polscy strażacy mają własne namioty i wyżywienie, są też zabezpieczeni medycznie.

Więcej o:
Komentarze (302)
Polscy strażacy w Szwecji. Jadą na pomoc. Mieszkańcy witają ich przy drogach
Zaloguj się
 • krzysiozboj

  Oceniono 151 razy 135

  To będą najlepiej wydane pieniądze na promocję naszego kraju. A przede wszystkim - normalna sąsiedzka pomoc.

 • placowy

  Oceniono 93 razy 73

  STRAŻACY - dziękujemy WAM za to że ratujecie HONOR POLSKI w EUROPIE !!! a przy tym pomagacie naszym sąsiadom przez morze- jeszcze raz wielkie dzięki

 • ubrana_prawda

  Oceniono 82 razy 50

  Nadarza się okazja, by Polska nie kojarzyła sią za granicą tylko z tania siłą roboczą i głupotą jej rządu. Trzymam za polskich strażaków kciuki i życzę im sukcesów w walce z ogniem.

 • vito60

  Oceniono 79 razy 45

  Nie trzeba żadnego # respectus, wystarczy zachować się jak dobry sąsiad. To lepsza promocja Polski, niż ta 0,5 miliardowa ,,fundacja".

 • tuluniu

  Oceniono 48 razy 40

  Powodzenia , bardzo dobry pomysl.

 • gotlama

  Oceniono 61 razy 37

  Jakie jaja, nie jacht, nie fundacje, a prosta sąsiedzka pomoc najlepszą metodą kreowania wizerunku, No ale tu nie da się wyprowadzić grubych pieniędzy i zatrudnić w fundacji "swoich".

 • Szwecja 2009

  Oceniono 38 razy 28

  Witam
  Szwecja SUPER KRAJ miałem możliwość tam pracować ( Bardzo Mili ludzie ) Super że Polacy pomagają POZDRAWIAM.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX