Tajemniczy czarny sarkofag z Egiptu otwarty. W środku znaleziono trzy szkielety

Naukowcy otworzyli granitowy sarkofag, który okryto podczas wykopalisk archeologicznych w egipskiej Aleksandrii dwa tygodnie temu. Odnaleziono trzy rozłożone mumie. Nie ma w nim jednak, jak liczyli niektórzy, ciała Aleksandra Wielkiego.

Według informacji Egypt Today, w sarkofagu znajdowały się trzy rozłożone mumie. Żadna z nich nie należała do rodu Ptolemeuszów ani rzymskiej rodziny królewskiej. Wewnątrz nie było wypisanych imion pochowanych osób. Nie znajdowały się tam również żadne pamiątki, które wskazywałyby na ich wysokie pochodzenie. 

Pierwsze oględziny wykazały, że szczątki należą do mężczyzn. Jeden z nich prawdopodobnie był żołnierzem - jego czaszka ma pęknięcia, które mogły być wywołane uderzeniem ostrym przedmiotem. Wszystkie mumie zostaną przebadane, aby ustalić ich wiek i kształt twarzy.

Sarkofag był wypełniony brunatną wodą ściekową, która dostała się tam przez szczeliny. To właśnie ona spowodowała rozłożenie mumii.

Wielkie odkrycie

Sarkofag sprzed 2 tys. lat, zakopany na głębokości 5 metrów, został odkryty podczas standardowych wykopalisk prowadzonych na tym terenie przed postawieniem nowego budynku. Jego odnalezienie wywołało ogromne poruszenie wśród naukowców. Niezwykle rzadko zdarza się odkryć tego typu zabytki w nienaruszonym stanie - zazwyczaj na przestrzeni lat antyczne grobowce były plądrowane. 

CZYTAJ TEŻ: W Egipcie odnaleziono ogromny, czarny sarkofag z granitu. Nikt nie wie, kto jest w środku

Na podstawie jego wymiarów (185 cm wysokości, 265 cm długości, 165 cm szerokości) spekulowano, że znajdować się w nim mogą zmumifikowane zwłoki wysoko postawionej osoby. Świadczyła o tym również alabastrowa głowa mężczyzny. Liczono, że może być to Aleksander Wielki, król Macedonii, legendarny strateg i zdobywca. 

Dlaczego humanoidalne roboty wywołują w nas niepokój?

Więcej o:
Komentarze (42)
Egipt: Otwarto tajemniczy czarny sarkofag
Zaloguj się
 • gregman77

  Oceniono 5 razy 3

  Mowilem nie otwierac. Ten z dziura w glowie to zywiciel goaulda, dwaj obok to jego Jaffa. Pytanie ktory z naukowcow otwierajacych sarkofag zaraz zavznie rzadzic swiatem...

 • alt-stettin

  Oceniono 19 razy 3

  Wiele z grobowców było plądrowanych i okradanych jeszcze w starożytności. Dobrze pisał Sapkowski, że "sku*wysyny będą zawsze".

 • quamtsa

  Oceniono 4 razy 2

  Teraz klątwa dopadnie tych, co śmieli naruszyć spokój pochowanych. I plaga dotknie wyrodne miasto. I Słońce zgaśnie nad Egiptem. I Nil nie wyleje, a pola wyschną i pochłonie je pustynia. I trzy ogromne armie spustoszą Egipt: jedna żelazna wkroczy ze Wschodu, druga szmaciana z Południa, trzecia już tam jest i się ujawni. A po czterdziestu i czterech latach nieszczęść Egipt się odrodzi. I Egipcjanie przestaną mówić w narzeczu najeźdźców, a wrócą do języka przodków. I przestaną wyznawać wiarę najeźdźców, a wrócą do wiary przodków. I wtedy Słońce znów wzejdzie nad Egiptem. I Nil znów wyleje. I pola obrodzą. I Aleksandria znów wychowa pokolenia filozofów, naukowców, handlarzy i inżynierów.
  ⲓⲛϣⲁⲗⲗⲁϩ

 • stellar14

  Oceniono 8 razy 2

  Końcowa scena z filmu - rewelacyjna rola androida Alicii Vikander w filmie "Ex Machina". Kto nie oglądał a lubi SF - polecam.

 • mitoogorkach

  Oceniono 5 razy 1

  To ciekawe, ze mozna rozkopywac cmentarz legalnie. Czyli to nic innego jak dzisiejsze cmentarze. Dzis nie wolno szukac u zmarlych zlota, ale za jakies 1-2tys lat to juz spoko.

 • wujekdolf

  Oceniono 13 razy 1

  prędzej mi kaktus wyrośnie na rzyci niż dam się zakopać... jakieś ciołki mnie jeszcze odkopią...

 • kmrp

  0

  Zupa z trupa. Na opakowaniu logo "3 trupy" (tak jak "3 cytryny").

 • stanislaw.sk

  Oceniono 4 razy 0

  ...a to na pewno nie był sarkofag podwawelski?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX