Rekordowe upały w Skandynawii i za kołem podbiegunowym. Pogoda w Murmańsku? Ponad 30 stopni

Na północy Półwyspu Skandynawskiego pogoda dopisuje - zanotowano tam dziś takie same temperatury, co na południu Hiszpanii. W wielu miastach Finlandii, a także m.in. w Murmańsku nad Morzem Barentsa jest ponad 30 stopni Celsjusza.

Helsinki są w tym tygodniu wyjątkowo gorące nie tylko politycznie z powodu szczytu Donald Trump - Władimir Putin. Gorąca jest też pogoda. Finlandia, Skandynawia i obwód murmański w Rosji odnotowują w tym tygodniu rekordowo wysokie temperatury. Wczoraj w niektórych miastach Norwegii, Szwecji i Finlandii było powyżej 33 stopni Celsjusza. 

W szwedzkiej miejscowości Kvikkjokk, w okolicy koła podbiegunowego, odnotowano rekordowe 32,5 stopnia - podał francuski meteorolog Etienne Kapikian. Szczególnie ciepło jest w Finlandii, gdzie upały powyżej 30 stopni zanotowano w prawie całym kraju. To o nawet kilkanaście stopni cieplej niż wynosi średnia temperatura dla tego okresu. 

30-31 stopni ma być dziś i jutro w rosyjskim Murmańsku nad Morzem Barentsa. To blisko rekordowej temperatury w tym mieście w lipcu (32,9 stopnia Celsjusza) i o prawie 20 stopni powyżej średniej temperatury dla lipca. Upały w tym regionie potrwają jeszcze kilka dni. Nawet w środku nocy temperatury utrzymają się na poziomie 18-20 stopni Celsjusza.

Temperatury w Europie 18 lipcaTemperatury w Europie 18 lipca Fot. Gazeta.pl

Synoptyk Tomasz Wasilewski tłumaczył na antenie TVN24, że za taką pogodę odpowiadają niż i wyż nad Ukrainą i Rosją. Sprowadzają one ciepłe i wilgotne powietrze m.in. nad Polskę (stąd burze i ulewy w ostatnich dniach),  a dalej na północ - już tylko gorąco. 

To nie pierwsza fala upałów na świecie w lipcu tego roku. "Washington Post" opisywał, że w ciągu pierwszego tygodnia lipca na całym świecie zanotowano rekordy ciepła, a planeta jest "rozgrzana do czerwoności". Nawet 45 stopni Celsjusza odnotowano w niektórych rejonach Kanady. Z powodu otrzymujących się upałów  zmarło tam kilkadziesiąt osób. Temperatury powyżej 30 stopni Celsjusza - o 20 stopni powyżej normy - pojawiły się na północy Syberii, nad Oceanem Arktycznym.

Uwaga na burze!

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami i intensywnymi opadami deszczu. W związku z możliwością wystąpienia takich zjawisk wydano ostrzeżenia drugiego stopnia dla województwa śląskiego i zachodniej części małopolskiego. Mogą tam też występować porywy wiatru do 65 kilometrów na godzinę.

Intensywne opady i burze mogą również występować w województwie zachodniopomorskim. Dla tego regionu IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia. Intensywnie padać może także w niektórych miejscach na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Dla części tych województw wydano ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami.

Jeśli jesteś bardziej wymagającym czytelnikiem, to musisz wypróbować nasz nowy newsletter >>>

Gwałtowne zmiany w pogodzie dotarły także do Polski. Czy wiesz, jak się zachować podczas burzy z piorunami?

Więcej o:
Komentarze (81)
Rekordowe upały w Skandynawii i za kołem podbiegunowym
Zaloguj się
 • misha_xl

  Oceniono 36 razy 22

  Tylko czekać, aż Syberia pryknie miliardami ton metanu. Cywilizację ludzików czeka haniebny koniec - zmiecie ją megapierdnięcie. Szczerze mówiąc nie wydaje mi się, byśmy jako gatunek zasłużyli na lepszy los...

 • jacek.boczkowski

  Oceniono 23 razy 7

  Kupujcie dalej wielkie SUV-y i róbcie sobie wycieczki do Włoch i z powrotem. Kąpcie się codziennie w gorącej wodzie a zimą grzejcie na 25 stopni. Ugotujecie się niedługo we własnym sosie !

 • ps11111ps

  Oceniono 9 razy 7

  Czy są jakieś LastMinute do Murmańska? Co roku jeżdzę do Grecji, ale teraz chciałbym wypróbować innego ciepłego morza

 • marc.pl

  Oceniono 6 razy 6

  Na Syberii tory kolejowe ułożone dziesiątki lat temu na wiecznej zmarzlinie w ostatnich latach zaczynają się zapadać, gdyż wieczna zmarzlina okazała się niezbyt wieczna i się topi.

 • facio60

  Oceniono 28 razy 6

  To znakomity pretekst, aby przenieść w te rejony szukających w Europie wygody Afrykańczyków

 • vistooo

  Oceniono 13 razy 5

  Somalia w Szwecji. Już nie tylko społeczeństwo ucieka z Afryki ale również klimat.

 • pies_fafik

  Oceniono 15 razy 3

  Haha! I gdzie to globalne-ocipienie, lewaki!!?? :D:D:D

  A, nie... zaraz... ten... tego... co to ja chciałem...?

  ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX