Koncert Lady Pank na Białorusi odwołany. "Nie pierwszy raz polski rock jest na cenzurowanym"

Koncert Lady Pank w Grodnie "od dłuższego czasu nie podobał się KGB" - pisze dziennikarz Andrzej Poczobut. Występ, zaplanowany na 28 lipca, został "przełożony". Oficjalnym powodem są wykopaliska w miejscu, gdzie miał się odbyć.

Koncert Lady Pank w Grodnie, który był zaplanowany na 28 lipca, nie odbędzie się w tym terminie. Na stronie lokalnej filharmonii plakat zapowiadający wydarzenie jest przekreślony czerwonym napisem "przełożono". Według informacji na stronie ma odbyć się on w innym terminie, prawdopodobnie 22 września. 

Jak tłumaczona jest ta zmiana? Według oficjalnej wersji chodzi o wykopaliska na terenie Nowego Zamku w Grodnie, gdzie miała odbyć się impreza, podaje portal grodnonews.by. - Na terenie zamku prowadzone są wykopaliska. Odkryto pozostałości budowli z przypuszczalnie XII wieku. To wymaga delikatnego i skrupulatnego zbadania - mówił dyrektor filharmonii Walery Słabysz.

- Prace muszą być prowadzone dalej i dostęp do nowego i starego zamku będzie ograniczony - wyjaśniał i zapewniał, że występ Lady Pank jest "przełożony", a nie odwołany". - Jestem pewien, że koncert będzie świetnym prezentem dla miasta i jego mieszkańców - zapewniał Słabysz. Jedynak zdaniem mieszkających na Białorusi Polaków wykopaliska to tylko pretekst, by nie odbył się koncert.

"Koncert nie podobał się KGB"

Dziennikarz Andrzej Poczobut na Facebooku wskazywał, że "są miejsca gotowe przyjąć 28 lipca koncert Lady Pank". "Jednak odpowiedź władz brzmi jednoznacznie: NIE" - napisał.

Poczobut komentuje, że koncert "od dłuższego czasu nie podobał się KGB". "No i uwalili go. Propozycje innego terminu nie można traktować poważnie" - dodał. 

"Jest oczywiste, że 22 września, czyli w rocznice masowych mordów obrońców Grodna przez Sowietów, w naszym mieście może wystąpić najwyżej chór czekistów im. Feliksa Dzierżyńskiego, a nie szanowany polski zespół"

- napisał. Dodał, że "nie pierwszy raz polski rock w Grodnie jest na cenzurowanym", a koncert  odbędzie się... po drugiej stronie granicy i mieszkańcy dotrą na niego autokarami.

Z kolei Andżelika Borys, wieloletnia przewodnicząca Związku Polaków na Białorusi, przypomniała, że dwa lata temu na Białorusi odwołano koncert zespołu Lombard. "Znowu mamy powtórkę, tylko z innym zespołem" - napisała. 

Przestępcy próbowali wykorzystać mundialowe szaleństwo. Ponad 200 kg narkotyków i broni ukryto w... replikach Pucharu Świata

Jeśli jesteś bardziej wymagającym czytelnikiem, to musisz wypróbować nasz nowy newsletter >>>

Więcej o:
Komentarze (47)
Koncert Lady Pank na Białorusi odwołany. "Rock na cenzurowanym"
Zaloguj się
 • dyktator_bolandy

  Oceniono 29 razy 17

  byłem w Grodnie w zeszłym roku. Na granicy 3h, sprawdzanie, nastepnie jeszcze jedno sprawdzanie, pełno zupaków w wielkich czapach. Socrealistyczne banery. Szosa gładka, ale bez słupków. Po bokach biedne , krzywe domki, tandetne stacje benyznowe. W mieście odrapane bloki, zero marketów. Najlepszy dom towarowy w centrum Grodna wygląda jak u nas domy rzemiosła z poczatku lat 90. , wąskie klatki schodowe, barak schodów ruchomych. Zaopatrzenie słabe- Biedronka to przy tym sezam, ale ceny porównywalne do polskich ( przy ich 3 razy mniejszych zarobkach). Wracjając można ziemię pocałować i docenić nasz kraj, sukces transformacji, Balcerowicza.

 • taroudant

  Oceniono 31 razy 3

  Białoruś zbliża się do standardów pisowsko-moherowej Polski. U nas powody są inne, ale to bez znaczenia.

 • gio0102

  Oceniono 4 razy 2

  oni teraz mają zaćpanego Maradonę, po co im Lady Pank? ;))

 • tilow3

  Oceniono 26 razy 2

  Mam pytanie do pisowców, prawdziwych Polaków! Czemu wam się podoba polityka Łukaszenki? Czemu tak wychwalacie tego bandytę? słyszę, jaka piękna jest Białoruś i jak wspaniale zarządzana, i wszystkie te głosy pochodzą od wyznawców prezesa. Kwiatkiem na torcie niech będą wizyty marszałków sejmu i senatu i głosy chwalebne nad porządkiem panującym w kraju Łukaszenki. Co wy widzicie w sługusach Putina, Trumpie, Łukaszence czy Orbanie, że tak ich wielbicie, i jak to się ma do tego, że "Putin wam zamordował prezydenta" i stoi u boku waszych największych przyjaciół?

 • ukos

  Oceniono 5 razy 1

  W stopniowo, ale szybko faszyzowanej Wolsce też wkrótce nie wystąpi. PiSdactwo przepada za metodami Ciepłego Człowieka.

 • szmondak

  Oceniono 7 razy 1

  To wina Putina, on stoi za tym. Łukaszenko nie ma nic do gadania.

 • hiperon59b

  Oceniono 13 razy 1

  Trzeba było poprosić pana marszałka Karczewskiego o wsparcie. Ten ciepły człowiek z Białorusi to jego kolega i na pewno po jego interwencji koncert by się odbył.

 • 31.februarius

  Oceniono 21 razy 1

  "Koncert Lady Pank w Grodnie "od dłuższego czasu nie podobał się KGB" - pisze dziennikarz Andrzej Poczobut."

  Andrzej Poczobut, to on jeszcze żyje?!

  Pamiętam, jak 5 lat temu Łukaszenka chciał go unicestwić i to był Wasz temat numer 1.!
  Ale potem" nadeszła" rewolucja godności za Bugiem i Jędruś Poczobut poszedł się ....., no niedomawiać!

 • mirrad67

  0

  To na Białorusi jest KGB??? No nie wiedziałem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX