Hawaje: lawa z wulkanu Kilauea spadła na statek z turystami. 23 osoby ranne

Kula lawy z wulkanu Kilauea na Hawajach spadła na statek z turystami, którzy oglądali jego erupcję. 23 osoby zostały ranne, cztery trafiły do szpitala.

23 osoby zostały ranne, gdy na statek na Hawajach spadła kula lawy. Turyści byli na wycieczce - z pokładu oglądali erupcję wulkanu Kilauea i to, jak lawa wpada do Pacyfiku.

Hawaje: 23 osoby ranne po tym, jak lawa spadła na statek

Jak podaje CNN, cztery osoby trafiły do szpitala. Stan jednej z nich, młodej kobiety, lekarze określają jako poważny. Pozostali pasażerowie odnieśli powierzchowne urazy, takie jak oparzenia i zadrapania.

W internecie pojawiło się nagranie z tego zdarzenia. Widać na nim, jak turyści z oddali oglądają erupcję wulkanu. W pewnym momencie nagrania, gdy kula uderza w statek, słychać krzyki, a także kaszel, spowodowany najprawdopodobniej dymem.

Od maja br. trwa wzmożona aktywność wulkanu Kilauea. Jest on zlokalizowany na największej wyspie archipelagu Hawajów, Big Island.

W piątek naukowcy zauważyli, że na wodzie na północnym brzegu Hawajów lawa stworzyła niewielką wyspę. Ma ona 6-9 metrów średnicy.

Jeśli jesteś bardziej wymagającym czytelnikiem, to musisz wypróbować nasz nowy newsletter >>>

Więcej o:
Komentarze (11)
Hawaje: lawa z wulkanu Kilauea spadła na statek z turystami. 23 osoby ranne
Zaloguj się
 • radqq

  Oceniono 16 razy 10

  Trochę wyjaśnień. Turyści nie oglądali erupcji wulkanu, tylko lawę wpływającą do morza. Pod koniec maja w głębi lądu otworzyło się ponad dwadzieścia nowych szczelin plujących lawą. Jedna z nich (szczelina nr. 8) przekształciła się z czasem w nowy krater, z którego wylewa się 100-200 m3 lawy na sekundę. Rzeka lawy długa na 12km po kilku dniach dotarła do oceanu niszcząc po drodze 600 domów i piękną rafę koralową w Kapoho. Od tego czasu delta lawy stale się poszerza i można ją oglądać z powietrza i z morza. Od dawna służby na Big Island ostrzegają, żeby nie podpływać zbyt blisko, bo lawa w zetknięciu z wodą bywa nieprzewidywalna. Chyba ktoś pójdzie za to siedzieć.

 • tow.anton.maciorow

  Oceniono 9 razy 5

  Lawa nie lata, lawa płynie, latają bomby wulkaniczne.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 14 razy 4

  Fajnie.
  Szukali przygody i ...
  Chcącemu krzywda się nie dzieje.

 • ad2009

  Oceniono 2 razy 2

  Powinni podpłynac troche blizej bo z calą pewnoscia cześc pasazerow nie widziała zjawiska

 • jep23

  Oceniono 7 razy 1

  Atrakcje będą mieć doliczone do rachunku.

 • indywidualismus

  Oceniono 2 razy 0

  Tak się dzieje, kiedy ciekawość przekracza granicę głupoty. Ciekawe, czy znajdą się kolejni śmiałkowie igrający ze śmiercią.

 • kato-rznik

  Oceniono 18 razy 0

  Czasami szpara chociaż wydaje się ciekawa i miła, okazuje się siedliskiem wielu nieprzewidzianych zmartwień.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX