Pussy Riot skazane na areszt za przerwanie finału mundialu. Sąd orzekł maksymalną karę

Członkinie grupy Pussy Riot i mąż jednej z aktywistek, którzy wtargnęli na murawę moskiewskiego stadionu Łużniki w trakcie wczorajszego finału mistrzostw świata w piłce nożnej, zostali skazani na 15 dni aresztu.

Weronika Nikułszyna, Olga Kuraczewa Olga Paktuszowa i Piotr Wierziłow (mąż Nadieżdy Tołokonnikowej, jednej z założycielek grupy) dostali dodatkowo trzyletni zakaz wstępu na imprezy sportowe w Rosji. Sąd uznał ich za winnych naruszenia zasad imprezy sportowej i nielegalnego noszenia policyjnych mundurów. Otrzymali najwyższe kary przewidziane za tego rodzaju wykroczenie. 

Członkinie Pussy Riot i Wierziłow wtargnęli na murawę Łużników w trakcie drugiej połowy niedzielnego finału mistrzostw świata między Francją i Chorwacją. Byli przebrani za policjantów. Szybko zostali zatrzymani przez ochronę i wyniesieni poza boisko.

Oświadczenie Pussy Riot

Tego samego dnia Pussy Riot opublikowały oświadczenie w mediach społecznościowych, w którym wzięły odpowiedzialność za incydent na stadionie. Zawarły w nim także listę sześciu żądań politycznych. W pierwszym domagały się uwolnienia więźniów politycznych, w kolejnych - zaprzestania aresztowań podczas pokojowych wieców, zezwolenia na "polityczną konkurencję" w Rosji oraz aby nie skazywano za aktywność w sieci i nie fabrykowano spraw karnych. 

Grupa Pussy Riot powstała w 2011 roku. Protestuje przeciw polityce Władimira Putina. Zorganizowała dziesiątki nielegalnych demonstracji i happeningów.

Jeśli jesteś bardziej wymagającym czytelnikiem, to musisz wypróbować nasz nowy newsletter >>> 

Przestępcy próbowali wykorzystać mundialowe szaleństwo. Ponad 200 kg narkotyków i broni ukryto w... replikach Pucharu Świata

Więcej o:
Komentarze (121)
Pussy Riot skazane na areszt za przerwanie finału mundialu. Sąd orzekł maksymalną karę
Zaloguj się
 • baby1

  Oceniono 42 razy 30

  Piętnaście dni aresztu, a nie 10 lat łagru na Syberii? Co się w tej Rosji porobiło. U nas wizyta na komisariacie może skończyć się wycieczką na drugą stronę.

 • kalfas2

  Oceniono 13 razy 9

  tylko 15 dni? Za lata antyrosyjskiej dzialalnosci, nielegalne noszenie munduru,i przeszkadzanie podczas finalu MŚ...., u nas Piskorski siedzi 2 lata bez wyroku,dowodów ani przedstawienia zarzutów, Na tym tle Rosja to kraj liberalny i łaskawy gdzie wszystko wolno.

 • zawsze888

  Oceniono 55 razy 9

  ....niech wtargna sobie na stadion we Francji lub GB....to zobacza jakie sa tam kary....15-dni....jakis smiech to jest.....

 • olywerus

  Oceniono 29 razy 7

  kara za mała
  przerwały bramkową akcje Chorwacji!

 • ponury424

  Oceniono 63 razy 7

  Tylko 15 dni za takie kibolskie ekscesy. W takim razie Rosja to pobłażliwy kraj.
  W krajach "utrwalonej demokracji", w tym USA i większości państw zachodnich, skończyłoby to się dla nich dużo gorzej. Bardzo wysokimi grzywnami, a w przypadku USA, zależnie od stanu, o wiele dłuższą odsiadką. PS To święto futbolu dla całego świata, w tym głównie dla zawodników dwóch drużyn którzy zagrali być może mecz życia. A tu taka hołota zakłóca tak wspaniałą imprezę. Przecież to dzicz.

 • krikrikrikri

  Oceniono 56 razy 6

  Niech wtargną na boisko w GB. Tam sie z nimi pierd...nie będą. Zobaczą co to kara. Prawdziwa kara.

 • wycietytoja

  Oceniono 33 razy 5

  podobalo mi sie jak swego czasu kozacy spuscili im wpi....dol nahajkami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX