"Zdrada", "imbecyl", "w kieszeni Putina". Dosadne komentarze po konferencji Trumpa i Putina

"To najczarniejsza godzina w historii amerykańskich prezydentów" - napisał Garri Kasparow po konferencji Donalda Trumpa i Władimira Putina. Z kolei były szef CIA pisze o "zdradzie". Prezydenta krytykują też ludzie z jego własnej partii.

Tuż przed spotkaniem Donald Trump - Władimir Putin specjalny prokurator, który bada rosyjską ingerencję w wybory w USA, oskarżył 12 agentów rosyjskiego wywiadu o hackowanie w czasie kampanii. Wiadome było, że po tym temat "rosyjskiego śledztwa" pojawi się na konferencji po rozmowie prezydentów. Tak się stało - a sposób, w jaki Trump mówił o sprawie, wywołał ostrą krytykę. 

- Prezydent Putin właśnie zaprzeczył, że ingerował w amerykańskie wybory. Ale wszystkie agencje wywiadowcze w USA oceniają, że doszło do takiej ingerencji. Komu pan wierzy, panie prezydencie? Czy potępi pan to teraz przed całym światem? - zapytał po koniec konferencji dziennikarz agencji AP. Trump zaczął od... krytykowania FBI i tego, jak prowadzono śledztwo w sprawie hackowania Partii Demokratycznej.

Prezydent USA sugerował, że za złe stosunki odpowiedzialne są "obie strony" i nie wymienił ani jednej rzeczy, która byłaby jego zdaniem negatywnym działaniem Rosji. - Prezydent Putin właśnie powiedział mi, że za [ingerencją w wybory - red.] nie stała Rosja. Ja nie widzę żadnego powodu, dla którego Rosjanie mieliby to zrobić - powiedział Trump. - Mam wiarę w moich agentów wywiadu. Ale prezydent Putin był bardzo mocny i pewny w zaprzeczaniu - powiedział Trump. Chwalił też Putina za to, że chce zaoferować "współpracę z rosyjskimi służbami" ws. śledztwa. - To niesamowita oferta - dodał Trump. Prezydent nie potępił Rosji za ingerencję w wybory.

Jeden z pierwszych i ostrzejszych komentarzy po tej i innych wypowiedział napisał na Twitterze były szef CIA John O. Brennan. "Konferencja Donalda Trumpa przekracza próg 'przestępstw urzędniczych'. To było nie mniej niż zdrada. Komentarze Trumpa nie tylko były imbecylne, on jest całkiem w kieszeni Putina. Republikańscy patrioci: gdzie jesteście?" - napisał. 

Szachista i znany krytyk Władimira Putina Garri Kasparow napisał na Twitterze, że "jest gotów nazwać to najczarniejszą godziną w historii amerykańskich prezydentów". Ocenił, że Putin dostał to, czego chciał - relacje równego z równym z USA. Z kolei działania Trumpa nazwał "słabością lub zdradą".

Nawet Republikanie krytykują Trumpa

Trump skrytykowali amerykańscy politycy, w tym z jego własnej partii. "Stracona okazja do tego, by prezydent Trump pociągnął Rosję do odpowiedzialności za ingerencję w wybory w 2016 roku i wydał ostrzeżenie w kwestii przyszłych głosowań. Jego odpowiedzi będą widziane w Rosji jako oznaka słabości i stworzą więcej problemów, niż rozwiążą" - napisał Lindsey Graham, jeden z ważniejszych senatorów Partii Republikańskiej. Dodał też, że "gdyby chodziło o niego", to sprawdziłby, czy w piłce otrzymanej od Putina nie ma podsłuchów. 

Inny Republikanin Jeff Flake napisał, że "nie sądził, iż doczeka dnia, kiedy amerykański prezydent będzie stał obok prezydenta Rosji i winił USA za rosyjską agresję. To skandaliczne". Mark Warner z senackiej komisji ds. wywiadu ocenił, że "stawanie przez prezydenta po stronie Rosji i winienie naszych agentów za rosyjskie ataki to kompletna hańba". Trumpa krytykowali też dziennikarze i komentarzy, w tym w bardzo przychylnej mu telewizji Fox News.

Były ambasador RP w Kanadzie Marcin Bosacki ocenił, że to "najdziwaczniejszy szczyt w historii". Chwalił też amerykańskich dziennikarzy, którzy zadali oby prezydentom ważne i trudne pytania. "Zwycięzcą szczytu są wolne, amerykańskie media" - napisał na Twitterze. 

Jeśli jesteś bardziej wymagającym czytelnikiem, to musisz wypróbować nasz nowy newsletter >>>

Więcej o:
Komentarze (426)
"Zdrada", "imbecyl", "w kieszeni Putina". Dosadne komentarze po konferencji Trumpa i Putina
Zaloguj się
  • uoft

    Oceniono 75 razy 67

    - Wstaliśmy z kolan
    - Unia Europejska to genderowa, zepsuta, skomunizowana, bezbożna organizacja. Dopóki mamy szanse jeszcze wyciągnąć z niej jakieś euro, jeszcze będziemy tolerować ale potem … Polexit. Ponieważ z kolan już wstaliśmy będzie to odpowiednik podskoku.
    - Unia nam niepotrzebna bo mamy wielkiego przyjaciela za oceanem. Trumpa.
    A teraz pytanie do pisich intelektualistów: czy mamy większą szansę stać sie kolejnym stanem USA czy może kolejną perłą w koronie Moskwy? Pocieszające jest to, że w tym drugim przypadku mamy już spore doświadczenie. I jeszcze pytanie do tych co nie chodzą na wybory bo "nie ma na kogo głosować": wstyd Wam?

  • Mario Nowa

    Oceniono 107 razy 59

    Trump to putinowski agent. Tak samo jako brytyjscy Brexitowcy oraz polskie Pisuary. Tylko glupek tego nie widzi. Powtorze pytanie. Gdzie jestescie republikanscy patrioci??? Czy to nie czas by go wyprowadzic z Bialego Domu???

  • dadelog

    Oceniono 108 razy 56

    Trampek to taki amerykański Nikodem Dyzma. Putin po tej konferencji pewnie długo turlał się ze śmiechu w swoim gabinecie, bo dostał dokładnie to, czego oczekiwał od Trampka. Chyba jeszcze nigdy w historii Ameryka nie została tak bardzo upokorzona i ośmieszona przez własnego prezydenta, jak podczas tej konferencji...

  • japka_putina

    Oceniono 75 razy 35

    Najlepszy sojusznik naszych imbecyli też jest imbecylem. Pięknie, ku..., pięknie!

  • lodzermensz1

    Oceniono 79 razy 29

    Niesamowity idiota albo w pełni świadoma i bezczelna marionetka Putina. Prezydent Putin zapewnił go, że Rosja niczego złego nie zrobiła, a on nie ma powodów by mu nie wierzyć. No pewnie. Przecież dzięki tej ingerencji marionetka jest prezydentem.
    Ja chyba też uwierzę w końcu prokuratorowi Piotrowiczowi, że jego ustawy są zgodne z konstytucją. W końcu tak uparcie zapewnia. Uwierzę też tej kobiecie od szczepionek i NOP. Wydaje się tak przekonywująca. I panu Mietkowi, co to mieszka u mnie pod schodami. Kiedy mówi: Panieee zonsiaaad, jak Boga kochammm, ja nic nie piłemm... ani ciu, ciut... No muszę mu uwierzyć. Nie ma wyjścia.

  • ewuer

    Oceniono 43 razy 27

    A co na to wierny piesek Trumpa niejaki Duda? No zaszczekaj choćby......

  • szaja25

    Oceniono 53 razy 21

    Zwykły Kremlowski tępy agent, spotkał się z największym wrogiem Ameryki w wypłakał mu się w mankiet, pochlipał jakie FBI jest be. Mogliście wybrać jakiegoś Latynosa, godniej by reprezentował wasze Stany.

  • czechy11

    Oceniono 61 razy 21

    Idol PiS.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX