Antyszczepionkowcy ukarani. We Włoszech rozwieszali plakaty z nieprawdziwymi informacjami

400 euro grzywny za rozprzestrzenianie fake newsów na temat szczepionek. Sąd we Włoszech zdecydował po raz pierwszy o karze na działaczce ruchu antyszczepionkowego, która zleciła rozwieszane plakatów z nieprawdziwymi informacjami.

Włoski dziennik "La Reppublica" opisuje pierwszy przypadek, gdy działaczka ruchu antyszczepionkowego została ukarany grzywną za rozprzestrzenianie nieprawdziwej informacji (fake newsa).

Sąd w Modenie nałożył karę w wysokości 400 euro na Magdę Piacentini, która między 18 a 22 lutego tego roku zleciła rozwieszenie plakatów z takim oto napisem:

Nie spekulujcie wokół zdrowia dzieci, chcemy prawdy o szczepionkach. Według danych Włoskiej Agencji ds. Leków poszkodowanych w latach 2014-2016 było 21658 osób".

Plakaty rozwieszano z inicjatywy dwóch antyszczepionkowych stowarzyszeń, Ruchu Ludzkiego Oporu i Sprzeciwu Rodziców. Cała akcja była reakcją na rządowy nakaz związany z 10 obowiązkowymi szczepieniami dla dzieci - stały się one warunkiem przyjęcia do placówek opiekuńczych i szkół.

Antyszczepionkowcy we Włoszech. "Niebezpieczne kłamstwa jaskiniowców"

Sąd stwierdził, że na plakatach podano fałszywą informację dotyczącą liczby poszkodowanych po szczepieniach dzieci. Jak się okazało, liczba objęła wszystkie "alarmy", jakie podnoszono po szczepionkach, dotyczące np. budzących wątpliwości reakcji po szczepieniu, a nie rzeczywistych powikłań, które wpłynęły na zdrowie dzieci.

Cytowany przez "La Reppublica" Roberto Burioni, profesor mikrobiologii i wirusologii z Mediolanu tak ocenił całą sytuację:

Jaskiniowcy, którzy szerzą niebezpieczne kłamstwa. W końcu sąd wytłumaczył tym jaskiniowcom, że ich kłamstwa wystawiają nas na niebezpieczeństwo, a wszystko przez ich ignorancję i egoizm. Wolność słowa nie oznacza, że można krzyczeć "bomba" na zatłoczonym stadionie.

Gazeta odnotowuje też, że niektórzy działacze ruchów antyszczepionkowych we Włoszech przyznali rację sądowi w tej argumentacji.

Antyszczepionkowcy w Polsce

W tym samym czasie w Polsce do Sejmu trafił obywatelski projekt wprowadzający dobrowolność szczepień ochronnych. Pod obywatelskim projektem antyszczepionkowców jest 120 tys. podpisów, trwa sprawdzanie, czy rzeczywiście poparło go co najmniej 100 tys. osób.

Projekt ma poparcie m.in. klubu Kukiz'15. Tzw. antyszczepionkowcy (nazywani też proepidemikami) działają nie tylko w Polsce; podsycają strach przed szczepionkami, utrzymując, że powodują one choroby, m.in. autyzm.

Jeśli jesteś bardziej wymagającym czytelnikiem, to musisz wypróbować nasz nowy newsletter >>>

Więcej o:
Komentarze (104)
Antyszczepionkowcy we Włoszech. Grzywna za fake newsy ws. szczepionek
Zaloguj się
 • dublet

  Oceniono 59 razy 45

  Kolega zaszczepił się w zeszłym roku przeciw grypie a następnego dnia złamał nogę! Przypadek? Nie sądzę.

 • roseta95

  Oceniono 44 razy 40

  400 Euro? Dla mnie to mało. Taka dezinformacja może wywołać wręcz niepoliczalne szkody. 400 TYSIĘCY byłoby OK.

 • 162tony

  Oceniono 53 razy 31

  A w Polsce - idą pod rękę z kościołem czyli z PISem...
  Guru antyszczepionkowców - który zasłynął bredzeniem o leczeniu raka witaminą C - teraz bredzi o szkodliwości szczepionek a nawet o szkodliwości transfuzji krwi od zaszczepionego człowieka...

 • marymania

  Oceniono 33 razy 19

  Niebezpiecznych dla innych zamykamy w więzieniach, zamkniętych zakładach psychiatrycznych lub, w przypadku zwierzat, w klatkach. Ponieważ antyszczepionkowcy stanowia zagrożenie dla ludzi, proponuję pozamykać ich w gettach, gdzie zreszta szybko powymieraja na zakaźne choroby.

 • czechy11

  Oceniono 30 razy 16

  Kiedy w Polsce kary na Godek i innych ciemniakow antyaborcyjnych za rozwieszenie kłamliwych plakatów z rzekomymi płodami po aborcji które w rzeczywistości są kłamliwym fotomontażem nastawionym na kłamliwe epatowanie nieprawdą?

 • Atanazy Bazakbal

  Oceniono 15 razy 15

  antyszczepionkowcy to naturalny elektorat pisu. taki, który wierzy w wybuchy w tupolewie, albo w to, że szczepionki powodują autyzm. ciekawe co zrobi szeregowy poseł. czy będzie chiał aby dla dobra pisu dzieci chorowały (i umierały) na dawno pokonane choroby. (on wie że w tupolewie nie było żadnych wybuchów).

 • s-w-z

  Oceniono 22 razy 14

  U nas w Polsce rozprzestrzenianie face newsów to codzienność (nie tylko w mediach). Kiedy polskie sądy zabiorą się za sądzenie największych kłamców - szkodników: J.Kaczyńskiego, Macierewicza, Morawieckiego i całej zgrai pomagierów?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX