Brytyjczycy znaleźli butelkę z nowiczokiem. Sprawdzają, czy takim samym próbowano otruć Skripala

Brytyjscy antyterroryści poinformowali, że najprawdopodobniej znaleźli butelkę z substancją nowiczok, którą otruta została w tym miesiącu Dawn Sturgess i jej partner Charlie Rowley.

44-letnia kobieta zmarła w tydzień po kontakcie z trucizną, jej o rok starszy partner nadal przebywa w szpitalu. W wydanym oświadczeniu policja napisała, że mała butelka została znaleziona w domu Charliego Rowleya w Amesbury w środę. To, że jest w niej nowiczok, właśnie potwierdzili policji naukowcy.
Trwa ustalanie, skąd fiolka pochodzi, jak trafiła do mieszkania mężczyzny oraz czy zawarty w niej nowiczok jest z tej samej partii, którą próbowano otruć w marcu podwójnego agenta Siergieja Skripala i jego córkę.
Neil Basu, szef brytyjskich antyterrorystów ocenia, że w tej sprawie jest wyraźny postęp. Zastrzegł jednak, że nie można zagwarantować, że substancja znowu się gdzieś nie pojawi.
Odpowiedzialność za marcowy atak na Skripalów Wielka Brytania i jej sojusznicy przypisali Rosji. W następstwie tego doszło do największego od czasów Zimnej Wojny wydalenia rosyjskich dyplomatów. Rosja, która konsekwentnie zaprzecza swojemu udziałowi w tej sprawie, zastosowała retorsję wydalając przedstawicieli zachodnich misji dyplomatycznych.
Wielka Brytania zaprosiła niezależnych ekspertów z międzynarodowego organu nadzoru broni chemicznej, by potwierdzili, czy w buteleczce znajduje się nowiczok. Brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że specjaliści przyjadą na początku przyszłego tygodnia.
W najbliższy czwartek ma rozpocząć się śledztwo w sprawie śmierci Dawn Sturgess.

Atak silną trucizną w brytyjskiej restauracji. Były rosyjski szpieg w stanie krytycznym

Więcej o:
Komentarze (103)
Wielka Brytania. Odnaleziono butelkę z nowiczokiem
Zaloguj się
 • leonleonidas

  Oceniono 19 razy 7

  Ci Brytyjczycy sa po prostu smieszni.
  Czesi i Niemcy przyznali ze juz w latach 90' zeszlego wieku testowali noviczoka.
  A takich co posiadaja jest wiecej.

  Zatem zrodel jest wiele.

  Brytyjczycy, hle hle

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 19 razy 7

  >Brytyjczycy znaleźli butelkę z nowiczokiem.

  To mają być ślady rosyjskiego wywiadu?
  Coraz bliżej do zupełnej kompromitacji rusofobicznej premier Theresy May.

 • villiers

  Oceniono 9 razy 5

  U nas pod sklepem też wszyscy leżą . Butelki po Noviczoku nie znaleziono. Podobno pooddawali za zwrotem kaucji.

 • stop_pis

  Oceniono 13 razy 5

  Cała ta heca z truciem o truciu, przypomniała mi akcję"czarna wołga" z dzieciństwa.
  Pamiętam jak straszono dzieci tymi tajemniczymi czarnymi wołgami, że niby mogą cię porwać i znikniesz bez śladu... Myśmy w to oczywiście nie wierzyli, ale na wszelki wypadek schodziło się z drogi jak jechało takie coś... ;)
  To normalne, że cześć gawiedzi wierzy w takie bajki, natomiast co najmniej dziwne jest, że takie bujdy propagują czolowi politycy z państw niby "oświeconego" zachodu... Dziwne i smutne.

 • igor_terleg

  Oceniono 45 razy 5

  Tak w ogóle to widzę, że w ośmieszaniu się rusofobią Anglicy chcą prześcignąć ukraińskiego Jezusa, ale jeszcze im sporo brakuje. 😂

 • mistermadmat

  Oceniono 6 razy 4

  Angole padają jak muchy a słowianie po tym proszku najwyżej sraczkę by dostali.....

 • caesar_pl

  Oceniono 6 razy 4

  Ten kto ma Noviczoka to ruski agent.To tak jakby powiedziec ze kazdy Polak co ma w domu terme Junkersa to Volksdeutsch.(Junkers Ju 87 Stuka (z niem. Sturzkampfflugzeug) – niemiecki bombowiec nurkujący z okresu II wojny światowej. Zaprojektowana przez Hermanna Pohlmanna i oblatana 17 września 1935 maszyna swój chrzest bojowy przeszła w 1938 roku podczas wojny domowej w Hiszpanii. W niemieckiej propagandzie samolot stał się symbolem wielkości Luftwaffe. )

 • bratjolki

  Oceniono 14 razy 4

  Oj dzieci, dzieci.....
  Nie zapomnijcie nam pokazać odcisków palców Putina. No bo przecie te również są, nie?
  A teraz wracamy przed tv.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX