Dwunastu rosyjskich szpiegów oskarżonych o ingerencje w wybory prezydenckie

Stany Zjednoczone postawiły w stan oskarżenia dwunastu oficerów rosyjskiego wywiadu wojskowego za ingerencję w amerykańskie wybory prezydenckie. Prokuratura generalna USA zarzuciła Rosjanom udział w kradzieży i rozpowszechniania e-maili komitetu wyborczego Partii Demokratycznej.

Zatwierdzony przez ławę przysięgłych akt oskarżenia składa się z 11 zarzutów. Są wśród nich: zmowa przeciwko Stanom Zjednoczonym, pranie brudnych pieniędzy i próba włamania do baz komisji wyborczych oraz innych amerykańskich instytucji. Zawartość aktu oskarżenia, który jest częścią rosyjskiego śledztwa specjalnego prokuratora Roberta Muellera, przedstawił na konferencji prasowej zastępca prokuratora generalnego Rod Rosenstein.

„Oskarżeni pracują w dwóch jednostkach Głównego Zarządu Wywiadowczego zwanego GRU” - mówił prokurator. W akcie oskarżenia są imiona, nazwiska i funkcje 12 Rosjan oraz szczegółowe dane na temat ich działalności. Rosenstein zaznaczył, że nie postawiono zarzutów żadnym Amerykanom. „Zapoznałem prezydenta Trumpa z tymi zarzutami. Prezydent jest w pełni poinformowany o naszych działaniach” - dodał Rosenstein.


Po ogłoszeniu zarzutów pod adresem 12 Rosjan politycy Partii Demokratycznej wezwali Donalda Trumpa, by odwołał planowane na poniedziałek spotkanie z prezydentem Władimirem Putinem. Republikański kongresman Francis Rooney zaapelował, by zmienić formułę szczytu przywódców USA i Rosji. Według niego, w spotkaniu oprócz Donalda Trumpa powinien wziąć udział doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego John Bolton oraz ktoś, kto będzie robił notatki.

Jeśli jesteś bardziej wymagającym czytelnikiem, to musisz wypróbować nasz nowy newsletter >>>

Więcej o:
Komentarze (57)
USA. 12 rosyjskich szpiegów oskarżonych o wyborcze manipulacje
Zaloguj się
 • lecho65

  Oceniono 33 razy 13

  Jakoś dziwnie mi to pasuje do taśm z restauracji ,,U Sowy" i działalności Antoniego M. oraz próba rozbicia UE przez Pis.

 • aa1000

  Oceniono 15 razy 7

  A w Najjaśniejszej GRU nie musi mieć żadnej siatki.
  Tak sami z siebie wszystko publikujemy, obalamy zakupy uzbrojenia, wyrzucamy generałów i kropimy święconą wodą.

 • psyhodelic

  Oceniono 8 razy 4

  Kino Akcji
  Tu fabuła przegrywa z realem . Juz nie Chuck , czy Rambo w pojedynkę wygrywa z Sovietami ,ale kilu młodzieniaszków z Rosji wybiera Ameryce prezydenta i to jest wyborne panie Hawranek

 • imagistyk

  Oceniono 5 razy 3

  Zawstydzająca jest niewdzięczność Amerykanów :
  Dzięki Putinowi mają najlepszego prezydenta od 1776 roku. Trump kroczy od sukcesu do sukcesu . Ma ich więcej niż cała dynastia Kimów i Mateusz Morawiecki . Dzięki geniuszowi Trumpa już wkrótce USA skolonizują Słońce . Rosjanie nie żądają przecież zapłaty za te ogromne sukcesy Trumpa . Bezinteresownie pomogli bliźniemu swemu chrześcijańskiemu konserwatyście jak przystało na chrześcijan. Więc skąd ta niewdzięczność ?

 • nikki124

  Oceniono 9 razy 3

  Jeżeli ingerencja szpiegowska polega na rozpowszechnianiu prawdy wyborczej o polityce i daniu możliwości wolnym obywatelom Stanów Zjednoczonych do dokonania wolnego wyboru wyborczego, to jest ona jak najbardziej wskazana. Wydawać mogłoby się, że amerykański naród jest traktowany przez swoich przywódców państwowych jak ..." stado baranów ".

 • lubat

  Oceniono 13 razy 3

  "Po ogłoszeniu zarzutów pod adresem 12 Rosjan politycy Partii Demokratycznej wezwali Donalda Trumpa, by odwołał planowane na poniedziałek spotkanie z prezydentem Władimirem Putinem"

  I to wystarczy za cały komentarz!

 • bambosz0

  Oceniono 4 razy 2

  chichot dyplomacji...poziom szkoły podstawowej. Trumpowe dyrdymały + durnowatość onych tropicieli to dla mnie zagadka : kiedy to "mocarstwo"padnie na R Y J ? bo że przed 2030 to pewne...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX