Wielki balon-bobas nad Londynem. Zaplanowano wizytę Trumpa tak, że pewnie go nie zobaczy

Donald Trump po raz pierwszy w swojej kadencji odwiedza Wielką Brytanię. Choć twierdzi, że jest tam lubiany, to większość Brytyjczyków ma o nim złą opinię. A w ramach protestu wypuścili nad Londynem wielki balon z karykaturalnym wizerunkiem Trumpa jako wściekłego dziecka.

- Myślę, że jestem tam bardzo popularny - mówił Donald Trump na dzień przed wizytą w Wielkiej Brytanii. Prezydent USA składa tam pierwszą oficjalną wizytę w swojej kadencji, spotyka się z premier Theresa May oraz królową Elżbietą. Jednak Brytyjczycy nie uważają, że jest mile widziany w ich kraju. 

77 proc. w ostatnim sondażu mówiło, że ma nieprzychylne zdanie na temat Trumpa. 49 proc. nie chce, aby spotkała się z nim królowa. Nieoficjalnie mówi się, że z powodu protestów prezydent nie będzie spędzał czasu w stolicy kraju, tylko w Szkocji i pałacach pod Londynem (gdzie spotka się m.in. z Elżbietą II). Sam Trump przyznał, że protesty sprawiają, że czuje się "niemile widziany".

Największy rozgłos zdobył happening, polegający na wypuszczeniu w powietrze 6-metrowego balona, który przedstawia karykaturę Trumpa. Polityk wygląda na nim jak wściekłe niemowlę o jaskrawo pomarańczowej skórze. - Prezydent USA jest wielkim balonem-bobasem, bo zachowuje się jak dziecko - powiedziała w rozmowie z „Guardianem” Nona Hurkmans, aktywistka z grupy, która przygotowała karykaturę

- Zawsze, gdy dzieje się coś, co mu się nie podoba, jego reakcją jest wyrzucanie zabawek z wózka (z ang. throw toys out of the pram -  zachowywać się w dziecinny sposób, dąsać się) - mówiła Hurkmans. Burmistrz Londynu Sadiq Khan początkowo nie chciał, by balon z karykaturą Donalda Trumpa unosił się nad Londynem. Ostatecznie, pod naciskiem 10 tysięcy osób, które podpisały petycję w tej sprawie, zmienił zdanie i w czwartek wyraził oficjalną zgodę.

Balon został wypuszczono w piątek rano, w drugim dniu wizyt Trumpa, w pobliżu brytyjskiego parlamentu. Prezydent raczej nie zobaczy go na własne oczy, ale z pewnością słyszał o akcji.

Trump atakuje May i burmistrza Londynu 

Jeszcze zanim Trump zaczął oficjalne spotkania, "The Sun" opublikował wywiad, w którym mocno uderzał we władze Wielkiej Brytanii. - Powiedziałem Theresie May, jak ma zająć się Brexitem, ale ona to rozwaliła - powiedział Trump. Miał on też zagrozić, że przez to Wielka Brytania może nie dojść do porozumienia ws. umowy handlowej z USA.

Trump krytykował też burmistrza Londynu Sadiqa Khana. Obwiniał go o zagrożenie terrorystyczne w oraz imigrację do Wielkiej Brytanii. Biuro burmistrza skomentowało, że polityką migracyjną zajmuje się rząd i odpowiednie ministerstwo, a nie ratusz Londynu. Trump stwierdził też, że kontrowersyjny były minister Boris Johnson "byłby świetnym premierem".

Oficjalny plan wizyty Trumpa

Dziś prezydent wraz z premier Theresą May obserwować będą ćwiczenia wojskowe. Będzie to podkreślenie tego, jak blisko Waszyngton i Londyn współpracują ze sobą w sferze militarnej. - Armie, a szczególnie floty, charakteryzują się wysoką interoperacyjnością. Mają wiele identycznego ekwipunku. Są głęboko powiązane - tłumaczy Polskiemu Radiu profesor Kathleen Burk specjalista od stosunków brytyjsko-amerykańskich z University College London.

W wiejskiej posiadłości premierów Zjednoczonego Królestwa odbędą się rozmowy z przywódcami. Wśród tematów znajdą się bezpieczeństwo i kwestie handlowe. Po południu natomiast goście złożą wizytę w Windsorze u królowej Elżbiety II.
Plan wizyty został tak opracowany, aby tam, gdzie tylko to możliwe Donald Trump i jego otoczenie mogli ominąć Londyn. Powodem są protesty przeciwko rozwijaniu dla niego czerwonego dywanu. Przybyć mają setki tysięcy ludzi. 

Donald Trump uderza w Niemcy przed szczytem NATO. Merkel odpowiada: Doświadczyłam okupacji

Więcej o:
Komentarze (84)
Balon w kształcie Trumpa nad Londynem. To protest przeciwko jego wizycie
Zaloguj się
 • naw18

  Oceniono 22 razy 10

  Obrońców Trumpa cala masa .
  Polecenie partyjne? czy przekaz dnia? Wyróżnia sie niejaki Holetzek. Zarabia uczciwie, plując na innych. Juz niedługo będzie wyróżniającym sie kapo,
  Słuchajcie, pisowscy idioci. Trump was zostawi , w pierwszym możliwym momencie , jeśli tylko będzie to z korzyścią dla USA a juz dla niego w szczególności. Przecież on ma w d.. caly tzw. Zachód to o was będzie dbał? pogięło was?

 • dziadekjam

  Oceniono 13 razy 9

  Sam Trump przyznał, że protesty sprawiają, że czuje się "niemile widziany".
  =========================================================
  Błyskotliwy :-)

 • antropoid

  Oceniono 23 razy 9

  GDYBY balon miał bardziej czerwony pysk, to wyglądałby wyPiSz wymaluj jak ten bolszewik "Balbina", wrzeszczący w beztrybowym amoku o "kanaliach" i "zdradzieckich mordach".

 • remo29

  Oceniono 17 razy 7

  Heh, wystarczy słowo "Trump" lub "Tusk", a pisia masa, zmieszana z trollami, dostaje w komentarzach sraczki ;)

 • loneman

  Oceniono 6 razy 4

  To nie jest prymitywna zagrywka, w tym sek, tak samo jak z naszymi rzadzacymi jacy tez nie zasluguja na lepsze "maskotki".
  Pokazany tu osobnik wyglada i jest faktycznie jak flaczejacy balon - strasznie pusty, halasuje brzydko gdy traci wolno powietrze a jak wybucha to z hukiem obrzucajac wokolo kawalkami smierdzacej gumy :-/

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX