Podczas akcji ratunkowej w Tajlandii chłopcom podano ketaminę. "Byli nieprzytomni"

Chłopcy podczas ewakuacji z jaskini byli pod wpływem ketaminy - podaje "Daily Mail". Informację potwierdził premier Tajlandii, Prayuth Chan-ocha. Lek podano m.in. po to, by dzieci nie spanikowały w wąskich, podwodnych korytarzach.

Premier Tajlandii Prayuth Chan-ocha potwierdził, że chłopcom z jaskini podczas akcji ratunkowej podano ketaminę, by „nie byli podekscytowani ani zestresowani” oraz żeby nie dostali ataku paniki w wąskich, zalanych wodą korytarzach - informuje „Daily Mail”.

Chłopcom z jaskini podczas akcji ratunkowej podano Ketaminę

Jeden z nurków, który brał udział w akcji ratunkowej w Tajlandii, także potwierdził w rozmowie z brytyjskim portalem, że dzieci otrzymały lek. - Chłopcy byli pod wpływem leków uspokajających i byli nieprzytomni - powiedział Hiszpan, Fernando Raigal.

Ketamina jest stosowana w medycynie i weterynarii do znieczulania przedoperacyjnego. Ma także działanie przeciwbólowe i nasenne.

Wcześniej władze Tajlandii zaprzeczały, że dzieciom podano leki na uspokojenie.

Na nagraniu opublikowanym przez tajlandzką marynarkę wojenną widać, że przez suche odcinki tuneli chłopcy byli wynoszeni na noszach. Na podwodnym etapie akcji ratunkowej byli wyciągani przez nurków za pomocą specjalnych lin.

Akcja ratunkowa chłopców z jaskini w Tajlandii

W sobotę 23 czerwca 12 chłopców w wieku 11-16 lat z drużyny piłkarskiej „Dziki” oraz ich 25-letni trener weszli do jaskini Tham Luang na północy Tajlandii. Z powodu ulewy podniósł się poziom wody i grupa została uwięziona wewnątrz kompleksu jaskiń. Przez 10 dni z zaginionymi nie było kontaktu. Zostali odnalezieni 2 lipca. Pierwszych czterech młodych piłkarzy wyniesiono na zewnątrz 10 lipca, kolejnych czterech - 11 lipca, a ostatnie pięć osób - we wtorek 12 lipca. Cała grupa trafiła do szpitala w Chiang Rai, gdzie zostali poddani tygodniowej kwarantannie. W akcji ratunkowej w Tajlandii brało udział 40 ratowników z Tajlandii i 50 z zagranicy. 

Więcej o:
Komentarze (213)
Tajlandia: podczas akcji ratunkowej chłopcom z jaskini podano Ketaminę
Zaloguj się
 • 174pit

  Oceniono 134 razy 86

  W Polsce zanim pozwolono by działać ratownikom, najpierw odprawiono by pięciogodzinną mszę koncelebrowaną przez piętnastu biskupów z udziałem tzw. prezydenta i rządu, potem przed jaskinią przelansowali by się: Adrian w wyfasowanych na tę okazję trekingowych ciuchach, Matołusz Krzywousty z pogadanką pseudopatriotyczną, potem Błyszczyk od wojska w świeżo odmalowanym hełmie spod Lenino i kolejno Nasza-Becia z broszką ze stalaktytu, ten-tam od środowiska z postulatem zabetonowania wszystkich jaskiń, Antoni Smoleński z dowodami na spisek Tuska z jurajskimi gadami, Jaki z hatakumbą i cala reszta tego graniastego kółka różańcowego.

 • xysieq

  Oceniono 91 razy 79

  Absolutnie fantastyczna akcja ratunkowa. Przy takiej złożoności problemu i ilości ludzi zarówno do uratowania jak i zaangażowanych był to majstersztyk organizacyjny + świetne wyszkolenie, przygotowanie nurków, medyków, zgranie procedur itd.
  Moim skromnym zdaniem u nas nie do powtórzenia. I mam nadzieję że nie będzie trzeba.

 • japka_putina

  Oceniono 65 razy 51

  Skuteczność bezprecedensowej akcji ratunkowej dowodzi, że użyto w niej takich metod, jak należy.

 • symulacrum

  Oceniono 49 razy 49

  Zrobiono wszystko, co było konieczne, żeby ich uratować. Plan ratunkowy układali najlepsi w swojej dziedzinie, którzy niejedno widzieli i byli w stanie przewidzieć komplikacje. Wszyscy zostali uratowani, koniec kropka.

 • kac

  Oceniono 51 razy 45

  I bardzo dobrze, że tak zrobili. Dzieciaki nie miały stresu, brawo!

 • lm648

  Oceniono 42 razy 38

  Majstersztyk Ratownictwa! :) ))) .... i nie ma co tu dywagować, że to czy tamto. Uratowali ich i koniec !

 • mrl-50

  Oceniono 41 razy 35

  Ale o co chodzi, przecież ratowano im życie ! Czy zawsze musimy szukać dziury w płocie ?

 • krystin9

  Oceniono 36 razy 34

  Przecież o tym mówiono jeszcze przed akcją wydobycia, że chłopcy dostaną środki uspokajające. Żeby nie spanikowali i nie utrudniali akcji.

  Więc co to za "afera"??

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX