Rower w centrum Pragi? Już nie. Po skargach na nieostrożnych rowerzystów Czesi wprowadzili zakaz

Koniec wjazdu dla rowerów między 10.00 a 17.00 w historycznej części Pragi. Mimo sprzeciwu aktywistów, radni miejscy zatwierdzili kontrowersyjny projekt, nad którym pracowali od roku.

Zakaz będzie obowiązywał w 23 ściśle określonych strefach w Pradze 1, czyli historycznej dzielnicy czeskiej Pragi. Dotyczyć będzie m.in. Rynku Starego Miasta, Placu Wacława, a także innych głównych arterii tej części miasta. Zmiany będą dotyczyć łącznie około 100 miejsc. W godzinach 10.00-17.00 rowerzyści zostaną przekierowani na okoliczne drogi jednokierunkowe. 

Strefy zakazane dla rowerów w Pradze 1Strefy zakazane dla rowerów w Pradze 1 Google Maps

Radni pracowali nad projektem od roku. Wprowadzenie zakazu planowano pierwotnie na maj, jednak dopiero teraz udało się to zrobić. Na ulicach już pojawiły się piktogramy przekreślonych rowerów i linie wyznaczające strefy zakazane. Mają one obowiązywać od chwili oznaczenia wszystkich miejsc, co ma zostać zrobione do końca lipca.

Richard Bureš, zastępca burmistrza Pragi 1, uzasadnia decyzję Ratusza skargami mieszkańców na nieostrożnych rowerzystów i sytuację w strefach zamkniętych ruchu. - Czujemy się zobowiązani do ochrony mieszkańców naszej dzielnicy - powiedział w rozmowie z telewizją CT24. 

Zakaz budzi wiele kontrowersji

Stowarzyszenie Auto*Mat, które promuje w Pradze kulturę rowerową, złożyło do ratusza oficjalną skargę na projekt. Została ona jednak odrzucona.

Krytycznie do decyzji odnosi się również Jan Cizinsky, burmistrz Pragi 7, która sąsiaduje z Pragą 1. - To bezsensowna decyzja, która spowoduje odcięcie centralnej części Pragi od infrastruktury, która została zapewniona rowerzystom w innych miejscach. Jeśli radni chcą zapewnić więcej miejsca dla pieszych, powinni najpierw zmniejszyć ogródki restauracyjne - powiedział w rozmowie z The Guardian w kwietniu 2018 roku.

Rowerowe Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Są szybsi niż karetka

Więcej o:
Komentarze (89)
Rower w centrum Pragi? Czesi wprowadzili zakaz
Zaloguj się
 • iremus

  Oceniono 49 razy 33

  Osobiście nie mam nic przeciwko rowerom, nawet na chodnikach w centrum miasta pod warunkiem. że ten na rowerze uznaje pierwszeństwo pieszych i nie jedzie szybciej niż 7-8 km/h. W przeciwnym razie wypad na ulicę.....

 • zamorsky

  Oceniono 46 razy 26

  Tak trzymać. Chodnik jest dla pieszych. Czekamy na podobne decyzje w Polsce. Chodniki w miastach i na wsi oraz alejki spacerowe w parkach są dla pieszych.

 • marek.slupik

  Oceniono 23 razy 23

  Czechy to przyjazne miejsce dla rowerzystów, z dużą ilością świetnych tras i oczywiście mnóstwo Czechów jeździ na rowerach. W wakacje można tak spotkać wielu rowerzystów z zagranicy np. Holendrów, to o czymś świadczy.
  A co do zakazu, to popieram. W samym centrum Pragi szczególnie latem są tłumy turystów, trudno jest przejść nie ocierając się kogoś. Nie wyobrażam sobie jazdy na rowerze w takich warunkach.

 • vomiting_frog

  Oceniono 17 razy 13

  Jak auta tam maja zakaz a większość ruchu jest piesza to w sumie czemu nie rowery.

 • joannaa42

  Oceniono 18 razy 12

  Gdyby rowerzyści jeździli po uliczkach zabytkowych części miast tak, jak to widziałam w Padwie czy w Pizie kilka lat temu, nikomu nie przychodziłoby do głowy czegokolwiek zakazywać. Tam pieszy czuł się zupełnie bezpiecznie nawet w dość zatłoczonych ulicach pieszej strefy, z rowerzystami w całym tym tłoku. Wszystko sprowadza się do kultury jazdy.

 • robert.kwi

  Oceniono 18 razy 10

  NARESZCIE JAKIEŚ DOBRE WIEŚCI :))) Czekamy na Warszawę, przykład jest :DDD

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX