Ambasada RP protestuje przeciw planom produkcji piwa w pobliżu cmentarza na Monte Cassino

Polski Cmentarz Wojenny na Monte Cassino

Polski Cmentarz Wojenny na Monte Cassino (Fot. By Pilecka - Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3495653)

Dzierżawca terenu znajdującego się w pobliżu polskiego cmentarza i pomników na Monte Cassino zamierza uruchomić tam produkcję piwa pod nazwą "Montecassino". Polska ambasada interweniowała w tej sprawie u opata klasztoru benedyktynów, właściciela terenu, a w przyszłym tygodniu chargé d'affaires spotka się w tej sprawie z wicepremierem Luigi Di Maio.

Wiadomość o tym, że produkcja piwa ruszy jesienią, obiegła wszystkie włoskie media. W żadnym nie znalazła się wiadomość, że w pobliżu znajduje się cmentarz i pomniki poległych w bitwie o Monte Cassino.

Charge d’affaires Agnieszka Hoppen-Klikowicz w rozmowie z Polskim Radiem podkreśliła, że dzierżawca złamał złożone w tej sprawie dwa lata temu obietnice. Dodała, że dla strony polskiej nie do przyjęcia jest nazwa piwa "Montecassino" i domaga się sporządzenia aneksu do umowy o dzierżawę. - Muszą w niej być sformułowania zawierające swobodny dostęp do polskich pomników i dotyczące prowadzonej działalności na tym terenie, tak, aby w żaden sposób nie naruszać godności tego miejsca - powiedziała. 

Oficjalny protest przygotowuje również Związek Polaków we Włoszech.

Bitwa o Monte Cassino jest uznawana za jedną z najbardziej zaciętych i krwawych walk w czasie drugiej wojny światowej. Leżące w południowych Włoszech Cassino, wraz z kilkoma innymi wzgórzami, było w czasie wojny kluczową pozycją obronną niemieckiej linii Gustawa, strzegącej drogi z Neapolu do Rzymu. Klasztor i wzgórze Monte Cassino zdobyli 18 maja 1944 roku żołnierze 2. Korpusu Polskiego, przełamując obronę elitarnych niemieckich dywizji. Tym samym otworzyli aliantom drogę na Rzym. To był wielki sukces armii generała Władysława Andersa. 

Polska widziana z zagranicy. Jak zachodnie media opisują nasz kraj?

Pytamy jedynie o Europę, zdobędziesz komplet punktów?
1/23Monarchią nie jest:
Zobacz także
 • Demonstracja pracowników budżetówki, nauczycieli, związkowców w Warszawie "Usługi publiczne są w śmierci klinicznej". Ulicami Warszawy przeszła demonstracja. Związkowcy domagają się podwyżek
 • W Polsce powstał największy dzwon na świecie Największy dzwon na świecie powstał w Krakowie. Waży 55 ton
 • Bankiet w Pjongjangu z udziałem północnokoreańskiego lidera Kim Dzong Una, jego żony Ri Sol Ju i prezydenta Korei Południowej Moon Jae-ina Prezydent Korei Południowej z wizytą u Kim Dzong Una. Padły deklaracje, ale Kim stawia warunki
Komentarze (143)
Ambasada RP protestuje przeciw planom produkcji piwa Monte Cassino
Zaloguj się
 • czechy11

  Oceniono 66 razy 38

  Za to profanować cmentarze żołnierzy radzieckich PiSowska bolszewia nie ma problemu.

 • czechy11

  Oceniono 47 razy 35

  Skretynienia bandy PiSowdkiej nie zna granic. Miejscowość nazywa się MontevCasino a ci zabraniają nazwać tak piwi. PiSiory ośmieszajcie siebie a nie Polaków.

 • onuce-precz

  Oceniono 45 razy 33

  monte cassino to nazwa góry od dawna. czemu ma się nie nazywać tak piwo? dostęp do cmentarza owszem, domyślam się ze i tak by był.

 • mr_osjano

  Oceniono 38 razy 32

  Znaczy się, nam wolno się wpie..ć w sprawy innego kraju, ale innym w nasza, Boże broń!

 • asperamanka

  Oceniono 36 razy 28

  Bez przesady. Ci chłopcy pewnie chętnie by też tam usiedli i napili się piwa.

 • xsawer

  Oceniono 28 razy 22

  Ile ambasador wziął za nagłośnienie sprawy? (czyt. kryptoreklamy nowego produktu?)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje