Donald Trump uderza w Niemcy przed szczytem NATO. Merkel odpowiada: Doświadczyłam okupacji

- Bronimy Niemiec, a później oni budują z Rosją rurociąg za miliardy - mówił Donald Trump przed szczytem NATO. Wspomniał, że Niemcy są "kontrolowane" przez Moskwę. - Na własnej skórze doświadczyłam radzieckiej okupacji - odparła Angela Merkel.

Szczyt NATO jeszcze się nie zaczął, a w Brukseli już zrobiło się gorąco. Donald Trump spotkał się z sekretarzem generalnym Sojuszu Jensem Stoltenbergiem i ostro zaatakował kraje NATO, w tym Niemcy. 

Trump skarżył się, że Ameryka płaci stanowczo zbyt wiele na wspólną obronność w porównaniu z innymi krajami członkowskimi. Już wcześniej prezydent atakował państwa NATO za niespełnianie obietnicy wydawania 2 proc. PKB ma obronność. Zarzucił też Niemcom, że będąc w NATO, równocześnie współpracują z rosyjskim koncernem Gazprom i kupują gaz poprzez rurociąg Nord Stream.- To bardzo smutne, że Niemcy robią wielki deal na ropę i gaz z Rosją. Mamy was bronić przed Rosją, a Niemcy płacą Rosji miliardy i miliardy dolarów - mówił prezydent.

Angela Merkel wspomina czasy NRD

Amerykański prezydent stwierdził, że Niemcy są "zakładnikiem" Rosji i powiedział, że "70 proc. kraju będzie kontrolowane przez rosyjski gaz". - Ty mi powiedz, czy to jest odpowiednie? - mówił do szefa NATO.

Kilka godzin później, krótko przed rozpoczęciem szczytu, kanclerz Niemiec Angela Merkel odparła zarzuty Trumpa w wypowiedzi dla mediów - podaje Reuters. - Doświadczyłam na własnej skórze czasów, gdy część Niemiec była kontrolowana przez Związek Radziecki - powiedziała kanclerz. Merkel dorastała w Niemieckiej Republice Demokratycznej.  - Jestem bardzo szczęśliwa, że dziś jesteśmy zjednoczeni i wolni. Dzięki temu sami podejmujemy decyzje i niezależnie kreujemy swoją politykę - stwierdziła.

Kanclerz zapewniła, że jej kraj robi wiele dla NATO. Wymieniała m.in. zaangażowanie w sojusz pod względem liczby żołnierzy oraz obecność niemieckiego kontyngentu w Afganistanie. - Tam bronimy interesów USA - powiedziała.

Więcej o:
Komentarze (192)
Trump uderza w Niemcy przed szczytem NATO. Merkel odpowiedziała
Zaloguj się
 • paolish

  Oceniono 51 razy 27

  Przyganial kociol garnkowi. Patologiczny uklad rodzinno-biznesowy trumpa spotyka sie z ruskimi oficjelami w tajemniczych okolicznosciach od dawna i co?

 • jobrave

  Oceniono 37 razy 19

  Bo Niemcy, zamiast kupować tani gaz z Rosji, powinny kupować drogi gaz od Jankesów. Tak, jak Polska.

 • tilow3

  Oceniono 37 razy 13

  Trump to taki typowy nasz pisowski model człowieka. Mówi nie to co jest prawdą, ale to co wygodne jest dla jego ucha. Konsekwencje? a kto się ma nimi przejmować? Przecież już za kilka dni, ludzie zapomną o wypowiedzianych słowach, albo zgodnie z maksymą geobelsa, że kłamstwo powtarzane ileś tam razy, staje się prawdą, zamęczy nas pan prezydent USA swoimi idiotyzmami a większość uzna je za prawdy. Prawda jest taka, że Niemcy inwestują mało ale za to z głową. My chwalimy się udziałem procentowym w wydatkach, ale nie potrafimy kupić żadnych helikopterów, nie zbudowaliśmy kutra torpedowego, ani łodzi podwodnych. Armię mamy przestarzała i tylko dzięki PO latają u nas f16, jedyna nasz duma we flocie powietrznej. Za to! nagradzamy misiewiczów, rozwalamy armię i niszczymy jej szeregi wzorcowo. Kupujemy karabinki, kubki, maskotki, hełmy które do niczego się nie nadają, o tak! w bzdetach jesteśmy mistrzami! Polska i Trump i pisowcy trzymają się maksymy, że im głupiej, tym lepiej, tylko nie wiadomo dla kogo.

 • Piotr

  Oceniono 16 razy 8

  Trump jest "mistrzem dyplomacji". Od razu na wstępie potrafi pozytywnie nastawić swoich rozmowcow do siebie. ;)
  Za to przynajmniej Adrian będzie się cieszyć, że nie jest jedynym użytecznym idiotą Kremla w tym gronie.

 • druop22

  Oceniono 11 razy 7

  Z tym rurociągiem to ma rację przecież. Z drugiej strony Niemcy chyba za bardzo nie mają alternatywy, bo niby mieliby zrobić rurociąg do USA przez cały Atlantyk i potem kilka stanów jeszcze?

 • muzoman

  Oceniono 6 razy 4

  Trump nie może ścierpieć, że Niemcy kupują gaz od Rosji a taka Polska nie chce od Rosji a tylko z USA podpisuje teraz wieloletnie kontrakty i stawia nas za wzór.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX