Donald Trump ledwo przyjechał na szczyt NATO, już uderza w Niemcy. Każe im brać przykład z Polski

Donald Trump ostro skrytykował w Brukseli europejskich sojuszników z NATO. Zarzucił im, że nie płacą wystarczająco dużo na wspólną obronność, a obciążają tym Stany Zjednoczone. Amerykański prezydent w ostrych słowach mówił też o Niemczech i polityce energetycznej.

Przed rozpoczynającym się w środę w Brukseli szczytem NATO Donald Trump spotkał się z sekretarzem generalnym Sojuszu Jensem Stoltenbergiem. Trump skarżył się, że Ameryka płaci stanowczo zbyt wiele na wspólną obronność w porównaniu z innymi krajami członkowskimi.

Zarzucił też Niemcom, że będąc w NATO, równocześnie współpracują z rosyjskim koncernem Gazprom i kupują gaz poprzez rurociąg Nord Stream.- To bardzo smutne, że Niemcy robią wielki deal na ropę i gaz z Rosją. Mamy was bronić przed Rosją, a Niemcy płacą Rosji miliardy i miliardy dolarów - mówił prezydent. - Bronimy Niemiec, bronimy Francji, wszystkich tych państw, a później niektóre z nich budują z Rosją rurociąg za miliardy - dodał.

Amerykański prezydent stwierdził, że Niemcy są "zakładnikiem" Rosji i powiedział, że "70 proc. kraju będzie kontrolowane przez rosyjski gaz". - Ty mi powiedz, czy to jest odpowiednie? - mówił do szefa NATO. Trump podał pozytywny jego zdaniem przykład Polski, która nie chce kupować rosyjskiego gazu.

Tump do NATO: Płacicie za mało

Równocześnie jednak amerykański prezydent dziękował szefowi NATO za zmobilizowanie sojuszników do płacenia większych sum na obronność. Chodzi o próg 2 procent PKB, co do którego kraje NATO umówiły się na szczycie cztery lata temu w Walii. Szef Sojuszu Jens Stoltenberg powiedział amerykańskiemu prezydentowi, że wzrost wydatków w całym NATO jest widoczny.

Trump od wielu miesięcy krytykuje sojuszników z NATO za niewystarczające jego zdaniem wydatki na obronność. Z podobną krytyką występował też poprzednik Trumpa, Barack Obama.

Z opublikowanych we wtorek przez NATO danych wynika, że co najmniej 2 procent PKB płaci jedynie pięć krajów, w tym Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Grecja, Estonia i Łotwa. Polska, która jeszcze niedawno spełniała ustalone wcześniej kryteria, teraz przeznacza na zbrojenia 1.98 procent PKB. Jednak zarówno polskie władze jak i NATO informują, że to jedynie chwilowy spadek i w najbliższych miesiącach Polska będzie płacić 2 procent PKB.

Więcej o:
Komentarze (216)
Szczyt NATO. Trump już uderza w Niemcy
Zaloguj się
 • manekin1

  Oceniono 22 razy 14

  Polska jest DOSKONAŁYM przykładem dla reszty krajów UE. Kupujemy od USA gaz, patrioty, śmigłowce, samoloty, dajemy ulgi podatkowe a na dodatek robimy amerykanom łaskę. Oni nam w zamian proponują artykuł 447. Reszta krajów UE powinna się uczyć od Polski.

 • aron2004

  Oceniono 14 razy 12

  Rosja zarabia na ropie nie na gazie. Gaz to 10% dochodów Rosji z eksportu. Z samego gazu Rosja nie wyżyje. Trump nakładając sankcje na Iran zrobił prezent Rosji podnosząc ceny ropy.

 • Oceniono 26 razy 10

  Facet będzie grabarzem USA. Ten karaj, który w 100% zależy od emisji USD i deficytu handlowego oraz budżetowego na największą w świecie skale, oszalał do reszty. Nikt nie wygra wojny z całym światem, a USA właśnie ją wypowiedziały. USA nie ma żadnej "gospodarki", tylko drukarkę USD. Jeśli więcej krajów, wzorem Rosji, Cihin, Indii, Iranu i innych, nie będzie ani gromadzić USD ani w nim zawierać transakcji to USA czeka NĘDZA wzorem lat trzydziestych. A Trump tylko to przyspiesza. Wywalić USA z NATO, z ONZ, ze wszystkiego. Nie używać USD, będzie spokój.

  p.s. przed oskarżeniem o "ruski trollizm", z góry odpowiadam. Nie mam zamiaru płacić podatków na dobrobyt w USA a dziś go płacę, każdy z nas pokrywa ich deficyty. EU to największa potęga gospodarcza, mamy lepsze kadry, kulturę, kuchnię i co tylko. Jestem europejskim patriotą, mam USA gdzieś.

 • buk-humor-dziczyzna

  Oceniono 25 razy 9

  Zapłaci polski obywatel – za rosyjski gaz Niemcy płacą 185 $ , a polacy 225 $ ,natomiast za yankeski gaz polacy płacą 265 $, ale Trampek już zapowiedział, że będzie drożej !!!!!!!!!

 • rasta-mw

  Oceniono 21 razy 9

  Trumpa chyba porąbało?! Przykład z Polski? Gdzie armia jest skutecznie rozmontowana, od 3 lat nie było żadnych istotnych inwestycji. Jest najgorzej od lat!

 • baby1

  Oceniono 10 razy 6

  Bo Niemcy tacy głupi by wywalać forsę na niepotrzebne zabawki dla dorosłych facetów bawiących się w żołnierzyki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX