Izrael. Parlament ma debatować nt. wspólnej deklaracji z Polską. Opozycja chce ją odrzucić

W Izraelu opozycja chce, by parlament w głosowaniu odżegnał się od wspólnej deklaracji, którą podpisali premierzy Polski i Izraela. Dokumenty krytykują nie tylko przeciwnicy rządu, ale też jego członkowie.

Parlamentarzyści w Knesecie zajmą się wspólną deklaracją premierów Polski i Izraela - podaje telewizja i24NEWS. Deklaracja miała zakończyć kryzys dyplomatyczny między dwoma krajami, jednak w Izraelu sprawa nie cichnie. 

Tamar Zanderberg z opozycyjnego ugrupowania Meretz ma przedstawiać stanowisko dotyczące odrzucenia zapisów wspólnej deklaracji premierów Izraela i Polski.

Zanderberg stwierdziła nawet, że deklaracja to część "fenomenu Netanjahu i Likudu, którzy współpracują z antysemickimi i neonazistowskimi liderami oraz partiami na całym świecie" - cytuje jej słowa "The Times of Israel".

- To niewiarygodne, że premier Izraela jest gotowy sprzedać historię naszego ludu za ten nonsens i wyrządzić krzywdę milionom, które wymordowano na polskiej ziemi - mówiła Zanderberg.

Deklaracja Polski i Izraela. Członek rządu przeciw

Wcześniej członek izraelskiego rządu, Naftali Bennett, izraelski minister edukacji, stwierdził, że deklaracja jest "hańbą i przywracaniem kłamstw, a także szkodzi on pamięci o Holokauście".

Bennett zaproponował zresztą cztery nowe punkty w deklaracji, które dotyczą m.in. stworzenia wspólnej grupy do prowadzenia rozmów w trudnych sprawach, oraz że "fakty historyczne będą dyskutowane przez historyków, a nie osoby publiczne".

Ustawa o IPN i relacje polsko-izraelskie

Deklaracja premierów Polski i Izraela została przyjęta zaraz po tym, gdy w Polsce uchwalono nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej.

Wykreślono z niej zapis mówiący o odpowiedzialności karnej do trzech lat więzienia za przypisywanie "wbrew faktom" narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności lub współodpowiedzialności za "zbrodnie nazistowskie popełnione przez niemiecką III Rzeszę".

W samym oświadczeniu zapisano m.in., że kreślenie "polskie obozy zagłady" pomniejsza odpowiedzialność Niemców, a Polska i Izrael będą wspólnie wyjaśniać historię.

Zaraz po jej przyjęciu swój sprzeciw wyraził instytut Yad Vashem, wskazując na to, że usunięcie zapisu nie zmienia wymowy całej ustawy. Instytut wykazywał, że ustawa dalej może utrudniać badania historykom, a także wpływać na pamięć o Holocauście.

Oświadczenie także nie podobało się Yad Vashem - głównie za sprawą zestawienia zjawiska antysemityzmu z "antypolonizmem".

Morawiecki o zmianach w ustawie o IPN: Nie wycofujemy się, wzmacniamy naszą pozycję

Więcej o:
Komentarze (141)
Izrael. Parlament ma debatować nt. wspólnej deklaracji z Polską
Zaloguj się
 • dziadekjam

  Oceniono 8 razy 8

  "- To niewiarygodne, że premier Izraela jest gotowy sprzedać historię naszego ludu za ten nonsens i wyrządzić krzywdę milionom, które wymordowano na polskiej ziemi - mówiła Zanderberg."
  ===================================================================
  Wyszło na to, że premier Izraela jest ANTYSEMITĄ...:-)

 • marcin1948

  Oceniono 10 razy 6

  Z żydami nawet na zdjęciu dobrze nie wyjdziesz....

 • poparzony

  Oceniono 52 razy 6

  Może narodowa zrzutka, aby deklarację Morawiecki-Netanjahu publikować raz w miesiącu przez kolejne lata w największych dzienikach Izraela, USA, Francji, Brytanii i Deuchland?

  I po jednym egzemparzu wysyłać do negocjatora z Izraela Yaakova Nagela, który twierdzi że "Prawo... pozbyliśmy się go, nie dając im niczego w zamian." che, che, che
  Tak "POlaczki" ograły pejsatego cwaniaka, że ten nawet nie zorientował się ;) Majstersztyk!

  Kozy mu pasać na Synaju i wielbłądy doić ;)

 • saves

  Oceniono 50 razy 6

  Bardzo ciekawe... Holocaust, my Polacy, MUSIMY!!! pamiętać. Zaś według naczelnego haratacza w gałę, Wołyń powinniśmy wyciszać ze względu na utrzymanie dobrych stosunków z Ukrainą.

 • czarnydoktor

  Oceniono 6 razy 4

  Czy polski tzw. rzad bedzie tez z Knesetem omawial inne ustawy?

 • czarnydoktor

  Oceniono 6 razy 4

  A ilu obywateli Izraela zginelo w Holocauscie? Takie tylko pytanie... z tego co wiem to w calej II wojnie swiatowej nie zginal ani jeden obywatel Izraela.

 • radmaj12

  Oceniono 6 razy 4

  Polsce nie pozostanie nic innego, jak przywrócić karę więzienia za szkalowanie Polski!

 • zakrzyczny

  Oceniono 17 razy 3

  W tym zamieszaniu gdzieś zagubiło się silne zaangażowanie Ukrainy walczącej tą ustawą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX