Obowiązkowa lekcja z "roli Polaków w Holocauście". Żydzi usłyszą o niej na wycieczkach

Spór wokół ustawy o IPN nie wygasa. Izraelski minister edukacji zdecydował, że traktowanie Żydów przez Polaków oraz "rola polskiej społeczności w Holocauście" będą obowiązkowym tematem na wycieczkach młodzieży do Polski.

Wspólna deklaracja premierów Polski i Izraela oraz nowelizacja nowelizacji ustawy o IPN miała zakończyć spór dyplomatyczny, którzy dominował w naszych relacjach z Izraelem prawie od początku roku. Ale po tym jak deklaracja, którą podpisali Mateusz Morawiecki i Benjamin Netanjahu, została opublikowana w mediach na świecie oraz w Izraelu, dyskusja rozgorzała na nowo. 

Wspólne pismo skrytykował instytut Yad Vashem. Zajmująca się badaniem zbrodni Holocaustu instytucja uznała w oświadczeniu, że deklaracja zawiera poważne błędy i jest niezgodna z wiedzą historyczną. Później broniła jej jednak historyk Yad Vashem Dina Porat. - Z tą deklaracją można żyć - przekonywała. 

Ostre stanowisko zajął za to Naftali Bennett, izraelski minister edukacji. Przekonywał, że deklaracja powinna zostać odwołana przez oba rządy. W zamian za to miałby powstać nowy dokument, który podkreślałby obecną przyjaźń obu państw i zalecać, by o faktach historycznych rozmawiali naukowcy, a nie politycy. Miałby powstać także wspólny zespół do omawiania wrażliwych kwestii - podaje izraelski Kanał 7.

"Lekcja podkreśli kolaborację polskiej społeczności z nazistami"

To na razie propozycja i premier Netanjahu nie sugerował, że mogłaby ona zostać wcielona w życie. Jednak podjął już inne działania jako minister. Portal ynetnews.com podaje, że zdecydował on, iż wspólna deklaracja nie będzie włączana do lekcji historii w izraelskich szkołach. 

Z kolei na wycieczkach do Polski, w tym do muzeum Auschwitz-Birkenau, na które jeździ izraelska młodzież, pojawi się nowy temat - podaje ynetnews.com. Izraelczycy będą obowiązkowo odbywać lekcję na temat "roli Polaków w Holocauście" oraz tego, jak Polacy traktowali Żydów przed, w trakcie i po wojnie. Dotychczas przewodnicy mogli rozmawiać o tym temacie i często tak robili, jednak nie był on obowiązkowy. Teraz usłyszą o tym wszyscy na wyjazdach do Polski.

"Lekcja podkreśli szeroką kolaborację polskiej społeczności z reżimem nazistowskim, w tym donoszenie na Żydów oraz mordowanie ich. Poza tym będzie też mowa o Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata - Polakach, którzy ratowali Żydów" - czytamy w serwisie ynetnews.com. 

- W reakcji na próby wybielenia czynów Polaków wobec Żydów w czasie Holocaustu będziemy zwiększać nauczanie na ten temat - stwierdził minister Bennett. W rozmowie z izraelskim portalem nazwał "polską ziemię" "największym żydowskim cmentarzem na świecie". 

Bennett jest członkiem rządu Netanjahu, jednak sam ma zakusy na pozycję premiera. Należy do koalicji rządzącej, ale już nie do partii Likud. Jest za to liderem mającej ośmiu parlamentarzystów partii Żydowski Dom. To ortodoksyjne, syjonistyczne ugrupowanie prawicowe, które jest częścią rządzącej koalicji. Pod koniec zeszłego roku Bennett otwarcie zapowiadał, że chce zostać kolejnym premierem Izraela. 

Mateusz Morawiecki podpisał deklarację premierów Polski i Izraela

Więcej o:
Komentarze (504)
Lekcja z "roli Polaków w Holocauście" obowiązkowa dla Izraelczyków
Zaloguj się
 • gorillaglu

  Oceniono 44 razy 32

  Izraelici też wstają z kolan. Dziwnym trafem wszyscy którzy wstają z kolan pienią się na pysku, bez względu na stan napletka.

 • diabel-tasmasnki-reaktywacja-d

  Oceniono 76 razy 22

  Polski MSZ powinien w odpowiedzi przestać wydawać paszporty dyplomatyczne agentom mosadu ochraniających te wycieczki.
  Do czego to podobne by uzbrojony typek z obcego państwa terroryzował Polaków chowając się za paszportem dyplomatycznym.

 • neko_gd

  Oceniono 50 razy 18

  Co jest rozgrywką polityczną to jest rozgrywką .Ale Bennett tylko potwierdza ,że jest hipokrytą i w gruncie rzeczy niebezpiecznym oszołomem .

  W sytuacji ,gdyby wybił się na stanowisko premiera , stosunki Polsko - Izraelskie właściwie ,można zawiesić .

  Zasadniczo ,można wręcz się cieszyć ,że politycy żydowscy tak ostentacyjnie prezentują swój antypolonizm .

 • komuno

  Oceniono 27 razy 15

  Przede wszystkim powinni się uczyć o patologicznym antysemityzmie przedwojennym, bo on tłumaczy wojenne postawy i "złote żniwa".

 • normalny1977

  Oceniono 39 razy 15

  Po pierwsze wycieczki. Koniec z konwojami z uzbrojonymi żołnieżami itd co to ma być Polska to na europejskie standardy oaza bezpieczeństwa o śwatowych nie wspominając. To jakiś obłęd jest.
  Wizy wizy jeszcze raz wizy. Izrael to niebezpieczny kraj. Przyjazdy Izraelitów do Polski to duże niebezpieczeństwo jest.

 • kozenak

  Oceniono 24 razy 12

  Może tak skończyć z tymi wycieczkami, które straszą uzbrojonymi ochroniarzami ludzi na ulicach

 • mipp

  Oceniono 70 razy 12

  To trzeba zrobić tak, zeby nie było wycieczek. Jakieś wizy czy inne trudności obiektwyne.

 • koles751

  Oceniono 45 razy 11

  Może dobra odpowiedzia byłoby wzbogacenie Muzeum Historii Żydów Polskich Polin o stała ekspozycję poświęcona roli Żydów w eksterminacji ludności polskiej?

 • polakadam

  Oceniono 47 razy 11

  No to mamy kolejny sukces w obronie dobrego imienia Polaków. Brawo PiS.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX