"Alternatywa dla Niemiec" rośnie w siłę. Rekordowy wynik w najnowszym sondażu poparcia

Z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez instytut "INSA" wynika, że gdyby wybory odbyły się w tych dniach, to na unię CDU/CSU chce głosować tylko 29 procent Niemców, a na SPD 17 proc. Eurosceptyczna AfD w sondażu o pół punktu procentowego wyprzedziła SPD.

Wszystkie agencje od rana komentują najnowszy sondaż, bowiem po raz pierwszy w swojej historii w skali całego kraju na drugie miejsce wysunęła się eurosceptyczna AfD. Szefowa frakcji AfD w Bundestagu Alice Weidel na Twitterze sondażowy wynik nazwała historycznym momentem dla jej partii i Niemiec oraz dowodem na to, że AfD staje się partią ludową.

Największym poparciem AfD cieszy się we wschodnich landach. W Brandenburgii 22 procent obywateli deklaruje, że w najbliższych wyborach poprze właśnie tę partię, w Turyngii 20 procent, a Meklemburgii Przedmorzu 19 procent. Obecna koalicja CDU, CSU i SPD przy obecnym poziomie poparcia na wysokości 46 procent nie miałaby koniecznej większości w Bundestagu.

Sondaż poparcia dla niemieckich partii politycznych przeprowadzono w dniach 06.07 - 09.07 na reprezentatywnej grupie 2061 dorosłych obywateli.

Więcej o:
Komentarze (308)
Niemcy. Rekordowy wynik "AfD" w najnowszym sondażu
Zaloguj się
 • scypion_afrykanski

  Oceniono 86 razy 38

  Albo kochasz uchodźców, albo jesteś faszystą.
  No to ludzie doszli do wniosku, że są faszystami.
  Skąd zdziwienie?

 • qawsedrftg

  Oceniono 43 razy 21

  No nie może być! Ciekawe dlaczego?

  Bardzo mnie bawią politpoprawne artykuły z niemieckiej prasy. "Wielka bitwa dwóch rodzin" to jest mistrzostwo. Ojciec chciał zabić 13-letnią córkę, bo miała chłopaka (którego też chciał zresztą uśmiercić):

  ht tps://www.welt.de/regionales/hamburg/article179086856/Familienstreit-Vater-soll-auch-schon-Freund-der-Tochter-angegriffen-haben.html

  Oczywiście ani słowa o przynależności etnicznej, ale każdy wie i tak. To dopiero początek!

  Wszechmądry Schulz powiedział że "uchodźcy są cenniejsi niż złoto". Powiedzcie tak szczerze, czy Niemcy kiedykolwiek rozdawały złoto, i to na siłę?

 • Robert Madejski

  Oceniono 42 razy 18

  Prawicowi populiści.... Skoro tak, to dziennikarze GW to lewaccy propagandziści.

 • morgenroth

  Oceniono 62 razy 18

  Niemcy rozczarowani kwalifikacjami lekarzy i inzynierów z południa? Strasznie się te teutońskie mendy wybredne zrobiły...

 • facio60

  Oceniono 41 razy 17

  Zachodzi jedno zasadnicze pytanie: skąd taka partia i na fali czego wyrosła?
  Otóż na fali wydarzeń z 2015 roku. Nawet tak spacyfikowane i posłuszne społeczeństwo jak niemieckie, ma dość. I nie pomogą żadne zaklęcia. Groźba rozpadu Unii to nie wynik długów Grecji (prawda, że niemal się o tym nie mówi?), czy Włoch. To efekt niekontrolowanego i nieograniczonego napływu, nie wiadomo kogo, do Europy. Prezydencja austriacka mocno uwypukla ten problem i będzie to główny temat obrad unijnych w tym półroczu.
  Francja jest na tyle już stracona, że nawet 5 dniowe już zamieszki w Nantes, gdzie pali się urzędy , biblioteki, markety, samochody,a przewodniczący Zgromadzenia Narodowego tam mieszkający, opuścił to miasto, nie robią już wrażenia.

 • race444

  Oceniono 30 razy 14

  Merkel doprowadzi do tego, ze AfD bedzie miala 35%. Juz teraz duzo, duzo wiecej Niemcow popiera AfD z oczywistych przekonan bo dla uchodzcow kasiora jest a dla tubylcow ..... nie ma.

 • yankes1968

  Oceniono 32 razy 14

  Prawicowe radykalizmy rosną w siłę przez odrealnione lewice, które poszły w utopię.

 • El Gordo

  Oceniono 32 razy 12

  Naszym bogojczyźnianym patriotom musi się podobać, że liderka Alternatywy jest zdeklarowaną lesbijka, żyje ze swoją pochodzącą ze Sri Lanki żoną i razem wychowują dwoje dzieci:-)))

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX