Wlk. Brytania: rozpada się rząd Theresy May. Rezygnuje szef MSZ, wcześniej minister ds. brexitu

Szef brytyjskiej dyplomacji rezygnuje ze stanowiska. Kancelaria premier Theresy May potwierdziła, że Boris Johnson złożył rezygnację. Wcześniej taką samą decyzję podjął minister ds. brexitu David Davis.

Obaj politycy byli częścią twardego, eurosceptycznego skrzydła i wyrażali niezadowolenie z przedstawionej w piątek przez premier strategii premier May zakładającej ścisłe związki pobrexitowej Wielkiej Brytanii z Unią Europejską.

Minister ds. brexitu: Oddajemy zbyt wiele, zbyt łatwo

- Obawiam się, że Unia weźmie to, co już zaoferowaliśmy, a potem będzie domagać się więcej. Boję się, że to będzie dopiero początek. Oddajemy zbyt wiele, zbyt łatwo - to obecnie niebezpieczna strategia - tak o obecnej strategii Londynu w sprawie brexitu mówi David Davis, były już minister i główny negocjator strony brytyjskiej w rokowaniach rozwodowych z Brukselą.

Minister dodał, że preferowany przez Theresę May brexit w zbyt wielkim stopniu uzależnia pobrexitową Brytanię od Brukseli i wyraził opinię, że to nie on powinien być odpowiedzialny za wdrażania i bronienie rządowego podejścia.

- Nie wykonałbym dobrze tego zadania - zadeklarował Davis. Stwierdził, że w części sfer obecna propozycja rządu w zbyt dużym stopniu uzależnia w przyszłości przepisy brytyjskie od unijnych. - Będziemy musieli je harmonizować, będą musiały być takie same - powiedział minister. I dodał, że zapisana w strategii możliwość zakończenia harmonizacji przez parlament jest "iluzoryczna" i nie pozwala parlamentowi na "odzyskanie suwerenności".

Donald Tusk skomentował dymisje

"Politycy przychodzą i odchodzą, ale problemy, które stworzyli dla ludzi, pozostają. Mogę tylko żałować, że idea # Brexit nie odeszła razem z Davisem i Johnsonem. Ale kto wie?" - napisał szefa Rady Europejskiej komentując dymisje w rządzie May. 

Kompromis rządu May ws. brexitu pod dużym znakiem zapytania 

Dymisja Davida Davisa znacząco osłabiła pozycję premier May i sprawiła, że wypracowany przez nią kompromis w sprawie brexitowego stanowiska rządu stoi obecnie pod znakiem zapytania. W piątek premier przekonała ministrów, by Londyn zaproponował Unii, aby po brexicie Wspólnotę i Królestwo łączyła unia celna w zakresie produktów rolnych i przemysłowych. Wiązałoby się to jednak z daleko idącą harmonizacją przepisów.

Przywódcy Unii i W. Brytanii osiągnęli przełom w rozmowach ws. Brexitu

Więcej o:
Komentarze (83)
Wlk. Brytania: Boris Johnson podał się do dymisji
Zaloguj się
 • rezun-one

  Oceniono 33 razy 19

  Od wieczny problem odchodzącego partnera, który chce zachować wszystkie przywileje poprzedniego układu. Poszli won do Trumpa, zabierzcie Kaczyńskiego, będzie przewodził waszym Polakom.

 • benek231

  Oceniono 30 razy 18

  "- Obawiam się, że Unia weźmie to, co już zaoferowaliśmy, a potem będzie domagać się więcej. Boję się, że to będzie dopiero początek. Oddajemy zbyt wiele, zbyt łatwo - mówi David Davis"
  ***
  Unia powinna dac im kopa w dupe. To co proponuje UK to oferta korzystania z dobrodziejstw luznego zrzeszenia bez ponoszenia zadnych kosztow. Niech sie wypchaja - razem z szopka ktora aktualnie wspolnie odgrywaja.

 • czechy11

  Oceniono 41 razy 17

  W Polsce tacy sami kretyni szkodzą Polsce i rządzą. Targowica PiS.

 • aronia0

  Oceniono 47 razy 17

  Jak Welka Brytania chce twardego Brexitu - to bedzie go miala. W koncu to glownie problem Wlk. Brytanii.

 • strange_email

  Oceniono 36 razy 16

  To zaczyna byc taka sama komedia jak rządy PiS s Polsce. Doigrali się robaczki, funt już zjechał a zjedzie jeszcze bardziej. Obstawiam 1:1 z euro za jakiś miesiąc.

 • pislamistapolski

  Oceniono 25 razy 15

  Przeciez wszystko co UE to zlo
  Czyli totalne brak wspolpracy jest bardzo dobry
  To wmowili brytyjscy pisowscy swoim obywatelom debilom wiec tak powinno byc
  ?trzeba ponosic konsekwencje wyborow
  Demokracja musi wygrac. Brytyjski PIS tak jak Pislam nad wisla chce wyjsc z UE to niech wychodzi i nie negocjuje z UE

 • andrew1507

  Oceniono 26 razy 12

  Polexit to bedzie wlaczenie Polski do imperium Putina, niestety nie mamy Kanalu Angielskiego, no chyba, ze Matouszek kaze go wykop :}

 • 13sw

  Oceniono 24 razy 12

  Kolejny, który zrozumiał, że przepchnął rodakom największą głupotę od czasów pomysłu na politykę appeasementu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX