Elon Musk testuje "kabinę ratunkową" dla chłopców z jaskini. Powstała z części rakiety Falcon

W Tajlandii drugi dzień akcji ratowniczej. W niedzielę z jaskini udało się wydostać 4 chłopców, wciąż pozostaje tam 9 osób. Przedsiębiorca Elon Musk i jego zespół przygotowali alternatywną metodę wyciągania dzieci z jaskini - specjalną kabinę ratunkową.

Rano czasu polskiego w Tajlandii ma dojść do wznowienia akcji wydobywania osób uwięzionych w jaskini Tham Luang na północy kraju. Wczoraj z zalanych korytarzy udało się wyprowadzić czterech chłopców. Operację przerwano jednak na co
najmniej 10 godzin.

Każdego z chłopców eksportowało dwóch płetwonurków. Wcześniej pojawiały się informacje, że część trasy nie wymagającej korzystania z butli, chłopcy pokonali o własnych siłach. Przerwa w operacji wyprowadzania na powierzchnię uwięzionych pod ziemią potrzebna była ze względu na zapewnienie odpoczynku płetwonurkom i ponowne rozmieszczenie wzdłuż trasy ewakuacyjnej butli ze sprężonym powietrzem. Cały czas z jaskini wypompowywana jest woda.

W niedzielę akcja ratunkowa przebiegła sprawnie i szybciej, niż planowano. Jednak sytuacja może zmienić się w każdej chwili. Sprawą tajskiej drużyny piłkarskiej zainteresował się przedsiębiorca Elon Musk. Zapowiedział, że jego zespół opracuje "plan B" dla akcji ratunkowej. Chodziło o zbudowanie rodzaju "kabiny ratunkowej", czy też miniaturowej łodzi podwodnej". 

Musk tłumaczył na Twitterze, że ta "łódź podwodna w dziecięcym rozmiarze" powstanie z rury do transportu ciekłego tlenu, która jest używana w rakietach kosmicznych Falcon jego firmy SpaceX. Kapsuła ma zapas powietrza i ma być na tle duża, by zmieściło się do niej dziecko i na tyle lekka, by mogło ją przeciągać dwóch płetwonurków .

Musk: Prototyp w drodze do Tajlandii 

W niedzielę Musk pokazał na Twitterze serię nagrań i zdjęć z testów kapsuły. Widać na nich, jak nurkowie pływają z nią w basenie, w tym w ograniczonej przestrzeni. Na jednym z nagrań widać, jak z kapsuły wychodzi dziecko. 

Jeszcze w poniedziałek pierwsza kapsuła ma dotrzeć do Tajlandii. Musk wyraził na nadzieję, że będzie przydatna w akcji ratunkowej, a jeśli nie - to być może przyda się w podobnych działaniach w przyszłości. Zauważył, że "z pewnymi modyfikacjami" mogłaby to być też kapsuła ratunkowa w kosmosie. 

Elon Musk testuje "kabinę ratunkową" dla chłopców z jaskini. Powstała z części rakiety Falcon

Więcej o:
Komentarze (181)
Elon Musk testuje "kabinę ratunkową" dla dzieci w Tajlandii.
Zaloguj się
 • darek638

  Oceniono 15 razy 9

  W tak ciasnej przestrzeni nie da się dłuższy czas przebywać
  bo grozi to potwornym stresem. Pomijam na pewno mniejszą
  manewrowość kapsuły.

 • veni.vici

  Oceniono 14 razy 8

  ps tak ogólnie w kwestii lansu i reklamy: człowiek boi się gdziekolwiek kliknąć na gazeta.pl żeby mu sie coś nie otworzyło, czego wcale nie chce oglądać... nie wystarczą wam płatne treści na wyborczej?

 • veni.vici

  Oceniono 28 razy 8

  trochę się spóźnił, bo już ich wyciągają... ale co szkodzi zrobić sobie lans

 • supermarjan

  Oceniono 32 razy 8

  nadal za wielka.
  czasami wydaje mi sie ze Musk jest jednak nie calkiem rowny pod deklem.
  czasem wrecz jestem tego pewien.
  geniusz i szalenstwo sie nie wykluczaja, wez chocby adolfa czy prezia.

 • jeak

  Oceniono 13 razy 7

  Kabina jest niepotrzebna, nie wszędzie się zmieści >>> najistotniejszy jest hełm, zapewniający swobodę oddychania i łączność.

 • banan125

  Oceniono 16 razy 6

  a czy są pewni że pojemnik o takich wymiarach zmieści się w wąskich przesmykach jaskini ?

 • janusz-kowalski

  Oceniono 7 razy 5

  no trolownia z olgino, macie widze mocno spocone klawiatury,
  to nie Roskosmos wychodzi z pomysłami to wasza konkurencja...
  boli prawda? to dlatego tak zaminusowane przez trolownie dopingowanie akcji ratunkowej tymbardziej ze to nie wasze scece tam siedzą...echhh sowiety...przydalibyście sie w koncu ludzkości na coś innego niż bycie globalnym odpoiedniiem klasowego osilka terroryzujacego reszte kolegow z klasy...kiedy dorośniecie i zacznie sie okres rozwoju rosjii?

 • student_zebrak

  Oceniono 15 razy 5

  parcie na szklo, bezczelne promowanie sie w tle dramatu
  ten wynalazek mozesz sobie kolo w dupe wsadzic, tam jest zupelnie bezuzyteczny.
  jaka trzeba byc menda zeby sie tak promowac w takiej sytuacji

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX