Szewach Weiss zaprzecza, że mówił o "mordowaniu Żydów przez rząd na uchodźstwie". Prostuje

Były ambasador Izraela w Polsce Szewach Weiss miał powiedzieć, że "rząd RP na uchodźstwie uczestniczył w mordowaniu Żydów" - podał "Jerusalem Post". W RMF FM Weiss zapewnia, że te słowa zostały przeinaczone i podaje dokładny cytat.

Po wykreśleniu kontrowersyjnych przepisów z ustawy o IPN i wspólnym oświadczeniu premierów Polski i Izraela, spór dyplomatyczny wokół ustawy wydawał się skończony. Jednak temat rozgorzał na nowo po tym, jak deklaracja premierów została przez stronę polską opublikowana w mediach w Izraelu i innych krajach.

Sygnatariusze deklaracji odrzucili działania ukierunkowane na winienie Polski za zbrodnie niemieckich nazistów i ich współpracowników. Poparto również wolność badań historycznych. W kraju premier Benjamin Netanjahu został skrytykowany za zgodę wydanie oświadczenia w takiej formie. Niektórzy krytycy oceniali, że może ona nie oddawać prawdy historycznej. 

"Jerusalem Post" podał w niedzielę, że do głosów krytyki dołączył były ambasador Izraela w Polsce. Szewach Weiss miał powiedzieć izraelskiemu radiu, że dokument zawiera "kilka poprawnych stwierdzeń", zaś reszta jest "niejasna lub nieprawdziwa". "Na przykład, wbrew temu, co jest tam napisane, były przypadki, kiedy polski rząd na uchodźstwie brał udział w mordowaniu Żydów" - miał powiedzieć b. ambasador. 

"Byli tacy w Armii Krajowej, że też współpracowali z Niemcami"

Później w rozmowie z RMF FM Weiss zdementował informacje, że takie zdane padło w jego rozmowie, Zapewnił, że polski rząd w PR i na uchodźstwie "nie współpracował z hitlerowcami, natomiast prawie cała Europa wtedy współpracowała". 

Jak dodał, mówił też o Armii Krajowej, gdzie "Żydzi walczyli, i która ratowała Żydów", ale "byli tacy w Armii Krajowej, że też współpracowali z Niemcami co do Żydów". - Ale przeważnie nie Armia Krajowa, tylko Żandarmeria Polska - dodał.

Morawiecki o zmianach w ustawie o IPN: Nie wycofujemy się, wzmacniamy naszą pozycję

Więcej o:
Komentarze (107)
Weiss zaprzecza, że mówił o "mordowaniu Żydów przez rząd na uchodźstwie"
Zaloguj się
 • leonleonidas

  Oceniono 31 razy 11

  Polacy musza sie w koncu obudzic i przestac bladzic jak dziecko we mgle.
  Jestesym wykorzystywani przez pozornych przyjaciol (USA) i napuszczani/podpuszczani do klotni z sasiadami (Rosja/Europa).

  Izrael i USA to nie sa nasi przyjaciele !!!!!!!!!!!!!

 • mer-llink

  Oceniono 16 razy 10

  Coś nam nasz dyzurny Izraelski przyjaciel kręci teraz.
  A może by tak udostepnić całe nagranko? Co? Da się zrobic?

 • sla_osw

  Oceniono 17 razy 9

  Ponizej jest dokladny tekst zamieszczony wczoraj w Jerusalem Post:
  Professor Shevah Weiss, the former Israeli ambassador to Poland, sharply criticized the joint statement on Poland's role in the Holocaust by Prime Minister Benjamin Netanyahu and Polish Prime Minister Mateusz Morawiecki published as an advertisement in newspapers across Israel on Thursday.

  "This document contains a few sentences that are correct, and the rest is either vague or false," said Weiss in an interview on Israel's Army Radio Sunday morning. "For instance, in contrast to what is written there, there were instances in which the Polish Government-in-Exile itself took part in the murder of Jews"

 • student_zebrak

  Oceniono 37 razy 9

  "zandarmeria polska"???
  na czyje zlecenie poszedl do obozu oficer AK?
  na czyje zlecenie wiadomosc byla przekazana rzadowi UK, USA ORAZ elicie zydowskiej w Stanach? Co zrobila elita zydowska dla ratowania ziomali?

 • gregra

  Oceniono 24 razy 8

  nie wiem ile osób zwróciło uwagę na scenę w filmie Wołyń - kiedy armia czerwona zajmowała wschodnia Polskę.... kto witał ich wódka i chlebem:))) ja rozumiem, warunki wojenne usprawiedliwiają itd

 • bojowniczka_hybrydowa

  Oceniono 20 razy 8

  Dobre. No i co mu zrobicie? Dziś powie coś, jutro to odwoła. A pojutrze powie coś innego. Słowo puszczone w eter już nie wróci. Wyborcy PiS muszą być dumni ze swojego premierka, który zadbał o to, by można było sobie dziś mówić coś, a jutro coś innego, a potem odwołać i tak w kółko, bez żadnych konsekwencji. Mamy sukces negocjacji polsko-izraelskich, brawo! :D

 • f1909

  Oceniono 15 razy 7

  Czy ktoś z gazety Wyborczej może dotrzeć do oryginalnej wypowiedzi tego Pana. Przetłumaczyć ją
  i wyjaśnić wszystkie wątpliwości ?-- Coś za dużo mamy ostatnio niejasności i przeinaczeń różnych ludzi z Izraela wypowiadających " dziwne opinie " na temat Polski ?

 • smok61

  Oceniono 31 razy 5

  Powiadają , że Polacy mają nienawiśćdo Żydów we krwi . To nieprawda, Polacy mają nieufność do Żydów we krwi.
  =======
  Ze wstydem muszę przyznać , że nawet słuchając Szewach Weissa , coś z tyłu głowy podpowiada mi , że tu toczy się jakaś gra , że i ten przemiły człowiek jest tylko pionkiem w jakiś żydowskich kombinacjach.
  ====
  I szczerze się tego wstydze, bo nie zauważam w profesorze nawet krzty obłudy i gdyby to był Rosjanin , czy Francuz wierzyłbym mu bezgranicznie ...
  ==========
  Co trzeba powiedzieć . Trzeba powiedzieć , że Nataniahu bardzo ryzykował podpisując deklarację rządową
  Ta dekalaecja zablokowała żydowskim wrogom Polski wykorzystywanie takich słów jak ;
  - polski holokaust , polskie obozy , narod polskich morderców .
  to dobre perspektywy na przyszłość i mam wrażenie , że wygrały "stodoły Szewach Weissa "
  =======
  Miły z pana człowiek profesorze ...i nigdy bym nie uwierzył , że Pan powiedział takie słowa.
  A to juz pierwszy krok... :))))

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX