Incydent w elektrowni jądrowej na Ukrainie. Służba Bezpieczeństwa wykryła podrobiony sprzęt

Kierownictwo Południowoukraińskiej Elektrowni Jądrowej - w obwodzie mikołajowskim - zakupiło sprzęt nie spełniający wymogów bezpieczeństwa. Jego wykorzystanie mogło doprowadzić do awarii -
poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.

"Funkcjonariusze udokumentowali fakt dostawy i zainstalowania kabla siłowego, którego wykorzystania nie przewidywały obowiązujące normy, zasady i standardy bezpieczeństwa jądrowego i promieniotwórczego - czytamy w oświadczeniu Służby. Kabel miał być podróbką. Jego wykorzystanie mogło doprowadzić do awarii.

Obecnie SBU wraz z policją prowadzą czynności mające wskazać winnych nadużyć, by postawić im zarzuty.

Południowoukraińska Elektrownia Jądrowa działa w obwodzie mikołajowskim na południu kraju, 80 km od Mikołajowa. Jej celem jest zaopatrywanie w prąd południowej części Ukrainy, w tym Krymu. Jak przypomina Biełsat TV została zbudowana w 1982 roku i będzie eksploatowana do 2034 roku.

Energia z natury - kto by pomyślał, że rośliny mogą posłużyć za ładowarki

Więcej o:
Komentarze (86)
Incydent w elektrowni jądrowej na Ukrainie. Służba Bezpieczeństwa wykryła podrobiony sprzęt
Zaloguj się
 • kartownik

  Oceniono 29 razy 17

  Jak nie tak dawno niemieccy ekolodzy urządzali zadymę wokół belgijskiej EA, że ponad 30 lat, że stara i że należy natychmiast wyłączyć to GW gorąco ich popierała. Tutaj mamy elektrownię 36 lat i 16 jeszcze ma działać. Widać, te z byłego ZSRR lepsze i trwalsze. Nie przeszkadza jej nawet, że pracuje na lewych częściach zamiennych. Pewnie pracownicy nie dali odpowiedniej doli USB to w odwecie przekręt został wykryty.
  EA są bardzo drogie w budowie, bajecznie tanie w eksploatacji bieżącej tylko trzeba prąd obkładać dużymi narzutami na spłatę kredytu zaciągniętego na budowę i na składkę na koszty zamknięcia po ustaniu produkcji. Ukraina miała EA za darmo w spadku po ZSRR i założę się, że nie zbiera funduszy na koszty utylizacji. Pewnie liczy, że Unia, ze strachu, wszystko im sfinansuje.
  Wszystkie EA na Ukrainie są wybudowane przez komunę. A ta na pewno nie jest najstarsza. Zapewne, gdyby stosować standardy z Unii, to większość byłaby już zamknięta. Skoro Polski „podobno nie stać” nawet na jedną EA to tym bardziej Ukraina nie będzie miała funduszy na budowę kolejnych.

 • 31.februarius

  Oceniono 31 razy 11

  "USB zapobiegło prawdopodobnej katastrofie w elektrowni jądrowej na Ukrainie. Trwa śledztwo"

  USB (a może SBU?), "energia atomowa", kabel ze szrotu, Krym, ...

  Kolejny występ kijowskiego MONTY PONTONA?!

 • rattus-rattus

  Oceniono 16 razy 10

  Informacja z d..y wyjęta.
  Trochę konkretów - jaki kabel? Do czego przeznaczony? Ile metrów? Itp.
  Tylko mając te dane można powiedzieć czy SBU rzeczywiście zapobiegła hipotetycznej katastrofie.
  I czy był to typowy przekręt budżetowych zamówień, czy zwykła pomyłka.

 • e50504

  Oceniono 19 razy 9

  Nie powiem, gdy zobaczyłem "SBU" w nagłówku to od razu w duchu się uśmiechnąłem, tylko po to, by za chwilę spotkał mnie ogromny zawód.

  Jagor, udało się wysmażyć już coś sukcesie najlepszych służb, wetknąłeś nawet Krym w tę całą układankę, a gdzie Putin? Gdzie kacapy? Naprawdę nie widziano choćby jednego jak się kręcił obok obiektu? Żadnych podsłuchanych rozmów? Żaden "niezależny zespół śledczych" do niczego nie doszedł?

  Chłopie, wyście już nie takie rzeczy tutaj robili. Jak już masz pisać to chociaż śmiesznie pisz

 • volongoto41

  Oceniono 21 razy 9

  U nas to złodzieje ukradli skrzynkę wódki. Wódkę sprzedali, a to co zarobili to przepili...

 • 31.februarius

  Oceniono 27 razy 9

  "Podczas dochodzenia ustalono, że doszło zakupu kabla zasilania, którego zastosowania nie przewidują żadne normy i standardy bezpieczeństwa w energetyce jądrowej"

  Kto się chce założyć, że ten kabel to im "podrzucili" hakerzy Putina, he?!

 • an_ma_o

  Oceniono 13 razy 7

  Ta cala Ukraina to jest jeden wielki INCYDENT
  Ps. zaznaczam od razu że NIE jestem fanem Putina

 • rattus-rattus

  Oceniono 15 razy 7

  Szukając "u źródła" szczegółowych informacji (nie znalazłem) doczytałem się, że szef SBU "nie wyklucza" udziału Moskwy w chuligańskiej napaści na cygański tabor we Lwowie. Co tu więcej komentować. Wiarygodność tej firemki jest na poziomie TVPis.

 • Waleria Ksycka

  Oceniono 19 razy 7

  Ukraińcy szukali sponsora ale nie znaleźli, polski rząd pompuje w nich pieniądze ale co to dla nich. Na tym terenie może dojść do katastrofy którą odczują sąsiednie państwa. Rosja swoim rodakom pomoże a my zostaniemy z ręką w nocniku.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX