Nowiczok wciąż straszy w Wielkiej Brytanii. Teraz do szpitala trafił policjant

Groźny nowiczok prawdopodobnie był źródłem zatrucia kolejnych osób w Wielkiej Brytanii. Teraz, w związku z podejrzeniem kontaktu z tą zabójczą substancją, do szpitala trafił funkcjonariusz policji.

Czy policjant miał kontakt z nowiczokiem, wykażą badania - informuje BBC. Hospitalizacja funkcjonariusza ma związek ze sprawą pary z Amesbury - podają media.

Nowiczok w Wielkiej Brytanii

Tydzień temu w sobotę 44-letnia Dawn Strugess i jej partner, 45-letni Charlie Rowley z Amesbury trafili do szpitala w Wielkiej Brytanii po zatruciu nowiczokiem. Mężczyzna i kobieta mieli kontakt z substancją w Salisbury, mieście, gdzie kilka miesięcy temu otruto byłego rosyjskiego agenta, który pracował też dla MI6, Siergieja Skripala oraz jego córkę, Julię. Dawn i Rowley do dzisiaj przebywają w stanie krytycznym w szpitalu.

Rzecznik szpitala w Salisbury w rozmowie z BBC potwierdził, że funkcjonariusz jest poddawany badaniom. Powiedział, że nie ma zagrożenia dla personelu placówki

- Nic nie wskazuje na to, że istnieje większe ryzyko dla kogokolwiek w szpitalu - powiedział. Dodał, że od czasu otrucia Skripalów do szpitala regularnie zgłaszały się osoby zaniepokojone o swoje zdrowie. - Nikt z nich nie wymagał leczenia - podkreślił.

Nowiczok - poszukiwania źródła trucizny

W hrabstwie Wiltshire w Anglii trwają poszukiwania źródła groźnego nowiczoka. Nad sprawą pracuje stu funkcjonariuszy służb antyterrorystycznych, którzy nie ukrywają, że poszukiwania mogą potrwać wiele dni, tygodni, a nawet miesięcy.

Kordony bezpieczeństwa wzniesiono wokół pięciu miejsc w Amesbury i Salisbury. Przeszukiwane są między innymi ogrody królowej Elżbiety w Salisbury, apteka w Amesbury, gdzie Charles Rowley zaopatywał się w lekarstwa, czy też mieszkanie socjalne poszkodowanej kobiety.

Śledczy poszukują obiektu pokrytego zabójczą substancją. Zakładają, że Dawn Sturgess i Charles Rowley mieli z nim kontakt przed tym, jak w sobotę przewieziono ich do szpitala. To może być strzykawka czy ampułka, ale też na przykład buteleczka po perfumach.

Atak silną trucizną w brytyjskiej restauracji. Były rosyjski szpieg w stanie krytycznym

Więcej o:
Komentarze (57)
Nowiczok wciąż straszy w Wielkiej Brytanii. Teraz do szpitala trafił policjant
Zaloguj się
 • chelmiak

  Oceniono 44 razy 10

  A dlaczego nie wspomniecie, że oba zatrucia miały miejsce na rzut kapelusza od Porton Down, gdzie znajduje się tajne wojskowe laboratorium broni chemicznej, gdzie produkują preparaty już od Pierwszej Wojny Światowej. Brytyjski rząd przyznał, że w tym laboratorium mają też A234, którą oni nazywają nowiczokiem.

 • igor_terleg

  Oceniono 20 razy 8

  Nowiczok już jutro w każdym angielskim domu!

 • lubat

  Oceniono 10 razy 6

  Najzabawniejsze w tej całej historii były obrazki telewizyjne, jak jakiś gość w stroju kosmity bada okolicę i pewnie pobiera próbki, a wokół stali policjanci bez jakiegokolwiek zabezpieczenia. Na nich nowiczok, czy co tam truło, już nie działał;)

 • buk.humor.dziczyzna

  Oceniono 29 razy 5

  Rosja zatruwa stonkę nowiczokiem i rozsypuje nad UK - W tym jest ewidentnie widoczna złowroga ręka Kremla, Kongijskiego Związku Eskimosów, Pekińskiego Związku Dorożkarzy oraz Koła Gospodyń Wiejskich z Pcimia Górnego.

 • mark6

  Oceniono 10 razy 4

  a HOŁOTA cały czas BEŁKOCZE o winnie Ruskich.
  " Nowiczok" to kompletna KOMPROMITACJA brytyjskiego rządy, który skomli tak jak jego
  amerykańscy Panowie zarządzą.
  Oczywiste, że polskie kundelki nie pozostają daleko z tyłu.

 • mirrad67

  Oceniono 28 razy 4

  Wierzycie w to ze Rosjanie wykopali rurę w ziemi w Salisbury i ta rurą co 3 miesiące wypuszczają Nowiczoka ?? Nie ?? Ja też nie. A zastanawialiście się dlaczego do tych zatruć nie dochodzi w innych miastach tylko zawsze w Salisbury?
  A dlaczego tym razem brytole nie robią zadymy i nie wyrzucają kolejnych Rosyjskich dyplomatów?? No przecież znowu "Rosjanie" zatruli kogoś śmiertelnym środkiem bojowym Nowiczok od którego nikt nie umiera.

 • ks-t

  Oceniono 5 razy 3

  Zamiast szukać blisko, w laboratorium angielskim, gdzie Novichok jest ciągle produkowany rzuca się domysły o Rosji, Czeczenach czy licho wie kim. Pewnie za Jelcyna to świństwo się rozlazło i może być w różnych częściach świata, ale produkowany jest w Wlk Brytanii, Czechach i Szwecji.

 • darla152

  Oceniono 15 razy 3

  bajdury, nawijane na uszy jak makaron. Nikt już w to nie wierzy. Ale wierzymy w rusofobie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX