W ataku w Ghucie zginęło 70 osób, w tym dzieci. OPCW potwierdza: Użyto tam bomby z chlorem

W czasie kwietniowego ataku na syryjskie miasto Duma we Wschodniej Ghucie prawdopodobnie użyto chloru. Tak uznała działająca przy ONZ Organizacja do Spraw Zakazu Broni Chemicznej (OPCW). Zginęło wtedy co najmniej 70 osób.

Eksperci OPCW potwierdzili oskarżenia syryjskiej opozycji, choć nie wskazali, kto dopuścił się ataku. Nalot chemiczny w Syrii z 7 kwietnia spowodował akcję odwetową państw zachodnich.

Wewnętrzny raport Organizacji do Spraw Zakazu Broni Chemicznej stwierdza, że w Dumie znaleziono pozostałości chloru. Eksperci uważają, że prawdopodobieństwo jego użycia w czasie nalotu na jeden ze szpitali jest ogromne, choć 100-procentowych dowodów nie ma.

Także we Wschodniej Ghucie doszło do jednego z najgorszych pod względem liczby ofiar ataków chemicznych syryjskiej wojny. W sierpniu 2013 roku w miasto uderzyły rakiety z chlorem oraz gazem sarin. Liczbę ofiar szacuje się na co najmniej 280, jednak inne źródła mówią, że zginęły setki ludzi. Co najmniej 1,7 tys. odniosło obrażenia. W czasie całej wojny doszło do dziesiątek ataków przy użyciu broni chemicznej, a większość z nich jest przypisywana reżimowi Baszara Al-Asada.

Opozycja: Asad użył broni chemicznej

Chodzi o atak z 7 kwietnia tego roku, w którym zginęło co najmniej 70 osób, a rannych zostało pół tysiąca. Duma znajdowała się wówczas pod kontrolą opozycji, a o atak zostały oskarżone wojska wierne prezydentowi Baszarowi al-Asadowi. Zarówno on, jak i wspierająca go Rosja zaprzeczają, by siły rządowe dopuściły się ataku. Jednak krótko po ataku chemicznym zbrojna opozycja poddała się. 

W odpowiedzi na atak z użyciem broni chemicznej Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Francja przeprowadziły tydzień później uderzenie na trzy bazy wojskowe i ośrodki w Syrii, w których miała być produkowana i przechowywana broń chemiczna. Straty syryjskich władz oceniane są jednak jako niewielkie.

Syryjska wojna domowa trwa od ponad siedmiu lat i kosztowała życie co najmniej pół miliona osób. Mimo prowadzonych przez ONZ niemal od początku konfliktu negocjacji pokojowych nie udało się zakończyć wojny. Konkretnych efektów nie przyniosły też rozmowy prowadzone pod egidą Rosji, Iranu i Turcji.

Dwa miesiące ciągłych nalotów zamieniło Wschodnią Ghutę w miasto ruin

Więcej o:
Komentarze (64)
W ataku w Ghucie zginęło 70 osób. OPCW: Użyto bomby z chlorem
Zaloguj się
 • onduma

  Oceniono 44 razy 16

  Asad, ktory zwycieza na wszystkich frontach mialby jakas korzysc z otrucia paru cywilow ( moze nawet jego zwolennikow) na zapleczu narazajac sie na odwet i tracac wizerunkowo ? Zachod nie tylko obraza nasza inteligencje ale i swoja. A moze juz hipokryzja i polityka zaszly tak daleko, ze nawet propagandowo nie musza przekonywac i wystarczy, ze napisza bzdure nie dbajac czy ktos w ogole w to wierzy ? Po prostu taka "procedura"

 • agap.e

  Oceniono 24 razy 14

  Pretekstem do ataku USA na Syrię był zarzut użycia przez SAA sarinu w Doume.Teraz okazuje się,ze był to chlor.Chloru użyła w tym kilkukrotnie w sytuacjach bojowych ( np. przeciwko Kurdom) Armia Islamu kontrolująca Doumę.Przypadek?

 • Oceniono 24 razy 14

  Nieśmiało przypomnę, że Izrael wchodzi do Syrii jak do siebie kiedy tylko zechce.
  Nie jest to żadna teoria spiskowa tylko informacja z doniesień prasowych.
  Warto także zadać pytanie, które państwo odniosło największe korzyści z wybuchu wojny w Syrii i jest zainteresowane utrzymywaniem w tym kraju stanu ciągłego konfliktu.

 • e50504

  Oceniono 36 razy 14

  Dziennikarze Trybuny Ludu i Syryjskiego Obserwatorium z Piwnicy przechwycili rozmowy
  syryjskiego dowództwa!

  -Generał: Panie prezydencie, ofensywa wroga zatrzymana, utrzymujemy się na wszystkich frontach. Wojna powoli zaczyna przechylać się na naszą szalę. Jakie rozkazy?
  -Assad: Hm, co można zrobić w takiej sytuacji? Wiem! Zrzućcie broń chemiczną na kompletnie nieistotny z militarnego punktu widzenia obszar. Nie, nieważne po co, kiedy i dlaczego. Macie go zrzucić bo nasi wrogowie na szybko potrzebują pretekstu do przedłużenia nielegalnych działań zbrojnych na naszym terytorium. Wykonać!
  - Generał: Tak jest panie prezydencie!

 • e50504

  Oceniono 33 razy 13

  "Eksperci OPCW potwierdzili oskarżenia syryjskiej opozycji, choć nie wskazali, kto dopuścił się ataku"

  To jak - potwierdzili czy nie potwierdzili? Bo "demokratyczna opozycja" (ISIS) oskarżało siły rządowe i w konsekwencji koalicja zachodnia dopuściła się zbombardowania. Nic się nie trzyma kupy, ale w sumie sprawa tak grubymi nićmi szyta że nie ma z czego robić propagandy.

  PS Ten artykuł to poziom trójkowego wypracowania z wosu w ogólniaku. Zróbcie coś z tym bo przecież bije po oczach.

 • vandermerwe

  Oceniono 12 razy 12

  Czy Autor tej notatki czytal wstepny raport OPCW. Wyglada na to ze nie. W raporcie wyraznie napisano, ze nie stwierdzono uzycia gazow bojowych i.e. broni chemicznej. Co do chloru, stwierdza sie:
  "Various chlorinated organic chemicals were found in samples from Location 2 and and 4,along with residues of explosive." [i dalej] "Work by the team to establish the significance of these results is ongoing."
  Jak widac nie jest to zupelnie tak jak przedstawiono w artykule. Jednoczesnie nalezy wyjasnic, ze Location 2 oraz Location 4 to nie szpital, ktory w raporcie jest oznaczony jako Location 1.

  Jezeli ktos sie powoluje na oficajlny dokument winie zrobic dwie rzeczy: zapoznac sie z jego trescia i przedstawic zasadnicze punkty dokumentu zgodnie ze stanem faktycznym. Jesli moge zauwazyc, OPCW nie powtierdzilo oskarzen opozycji, wbrew temu, co napisano gdyz: a) sladu gazow bojowych nie znaleziono i b) znalezione slady chloru (chlorinated organic chemicals) sa badane i ich znaczenie w tej sprawie nie jest okreslone. W zwiazku z tym, ze chlor nie jest zaliczany do broni chemicznej a uzycie takowej zostalo wykluczone uzywanie pojecia "bron chemiczna" w od niesieniu do badanych wydarzen jest swiadomym wprowadzaniem w blad czytelnikow..

  Pozdrawiam

 • polsz

  Oceniono 29 razy 11

  ciekawe, że Asad zawsze używa broni chemicznej wtedy, gdy jego wojska odnoszą sukcesy a opozycji potrzebny jest "medialny fakt" by zachód im pomógł

 • leonleonidas

  Oceniono 15 razy 9

  Hle hle hle.

  Asad nie musial tego robic i tego nie zorbil.

 • bratjolki

  Oceniono 29 razy 9

  "Prawdopodobnie"
  "Dowodów nie ma"
  "Niepotwierdzone"
  Świetny raport. Made on UK.
  Zapomnieliście ze zauważono Yeti.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX