Mundial 2018. Jest pierwszy łamistrajk bojkotu mistrzostw. Macron przyleci do Rosji na mecz

Choć nikt politycznego bojkotu mundialu nie zerwał, to jest pierwszy europejski przywódca, który pofatyguje się do Rosji oglądać piłkarskie zmagania. Prezydent Francji Emmanuel Macron właśnie zapowiedział swoją obecność na meczu mistrzostw świata.

Mundial ma też swoją "polityczną" odsłonę. Jeszcze przed mistrzostwami świata w Rosji poszczególni politycy, premierzy czy prezydenci - nie mówiąc tego wprost - raczej dystansowali się od wizyty na rosyjskich stadionach.

To efekt prośby brytyjskich władz, które apelowały o bojkot mundialu w świetle próby otrucia byłego podwójnego agenta Siergieja Skripala i jego córki Julii w Salisbury, za co odpowiedzialni mają być Rosjanie.

Polityczny bojkot mundialu

W geście solidarności europejskie kraje bojkotowały więc mundial. Robił to też prezydent Andrzej Duda, który zapowiedział, że "może" pojawi się na meczy polskiej reprezentacji, a najlepiej, jeśli byłby to mecz finałowy.

W piątek, po wygranej Francji z Urugwajem, Trójkolorowi awansowali do półfinału mistrzostw świata. Na ten sukces kadry narodowej zareagował prezydent Emmanuel Macron, który zapowiedział, że pojawi się w Rosji, by kibicować Trójkolorowym. Mecz Francja - Belgia o wejście do finału mundialu rozegrany zostanie 10 lipca w Sankt Petersburgu.

Mundial 2018. Bojkot i odpowiedź Kremla

"Prezydent Macron będzie obecny na meczu rozgrywanym przez reprezentację Francji w Rosji" - brzmi stanowisko wydane przez Pałac Elizejski, które przekazano agencji AFP.

Do decyzji Macrona odniósł się już Kreml. Dmitrij Pieskow, rzecznik prezydenta Rosji Władimira Putina, przekazał w rozmowie z agencją RIA, że władze Federacji "cieszą się, że przyjedzie prezydent Macron".

Mundial 2018. Obietnice Macrona i mocne stanowisko May

Emmanuel Macron jeszcze przed mundialem złożył obietnicę, że jeśli Francja wejdzie do półfinału, to mimo wspomnianego bojkotu, pofatyguje się do Rosji. To "wyłamanie się" prezydenta Francji oznacza, że jest pierwszym "łamistrajkiem" w gronie europejskich przywódców.

Ciekawy pozostaje scenariusz, co zrobią Brytyjczycy w razie awansu reprezentacji Anglii do półfinału, a może nawet finału. To szefowa rządu tego kraju Theresa May prezentowała najostrzejsze stanowisko w sprawie bojkotu, rozważała nawet rozszerzenie go, a w angielskich mediach spekulowano, czy reprezentacja w ogóle pojedzie.

Przestępcy próbowali wykorzystać mundialowe szaleństwo. Ponad 200 kg narkotyków i broni ukryto w... replikach Pucharu Świata

Więcej o:
Komentarze (187)
Mundial 2018. Emmanuel Macron przyleci do Rosji kibicować Francji
Zaloguj się
 • jan.go

  Oceniono 11 razy 7

  Łamistrajk ? A ktoś to zadekretował ? Nawet tego nikt nie powiedział otwartym tekstem Wiadomo było że jak będą wygrywać to pojadą Reszta tych którzy przegrali może zgrywać bohaterów jak my U nas to cecha narodowa Jak można tak nic o świecie nie wiedzieć i pisać i później wszyscy sie dziwią że tak wyedukowani wyborcy głosują tak jak głosują

 • lubat

  Oceniono 6 razy 6

  Mecze swoich drużyn oglądali: premier Japonii, prezydent Korei Południowej, prezydentka Chorwacji i król Hiszpanii. Tak więc Macron nie jest "łamistrajkiem".

 • poppers68

  Oceniono 16 razy 6

  Na chwilę obecną ten Mundial okazuje się być doskonale przygotowanym zarówno od strony logistycznej dla turystów jak również w obszarze bezpieczeństwa.
  A tyle było przezabawnych żarcików z durnych Russkich, a jak to miałby obiekty nie być gotowe jeszcze na tydzień przed Mundialem, a jak to hordy kiboli miały na 100 % atakować turystów.
  Na chwilę obecną nic takiego się nie wydarzyło a dziennikarze brylujący w tego typu prześmiewczych tonach jakby zapadli się pod ziemię.
  Nie - Putin nie jest liderem w moim rankingu ale widać, że impreza jest przygotowana conajmniej przyzwoicie. A sądząc po frekwencji kibiców z całego świata - ludzie mają w nosie bojkoty polityków. Chca dobrych sportowych imprez i na razie Rosjanie Im zagwarantowali.

 • s-w-z

  Oceniono 16 razy 6

  Duda zbojkotował Mundial w Rosji !!! Niewątpliwie Moskwa, Rosja i cały Świat odczuli to boleśnie.

 • emeni

  Oceniono 18 razy 6

  Wielkie mi co. Łamanie urojonego bojkotu. Przecież Macron dopiero co był w Moskwie, jakoś pod koniec maja, niedługo zresztą po wizycie w Moskwie - Merkel.

 • 31.februarius

  Oceniono 13 razy 5

  . "Choć nikt politycznego bojkotu mundialu nie zerwał, to jest pierwszy europejski przywódca, który pofatyguje się do Rosji oglądać piłkarskie zmagania. Prezydent Francji Emmanuel Macron właśnie zapowiedział swoją obecność na meczu mistrzostw świata."

  No dobra, ponieważ oceny mojego wczorajszego komentarza, bazującego na faktach i zadającego kłam twórczości redaktora "pawk-a" został wyzerowany, raz jeszcze zwracam uwagę, że swoje drużyny na tym mundialu dopingowali już m.in. niejaka Kolinda, prezydent Chorwacji, która po zwycięskm meczu przytuliła "pod natryskami" do swych ślicznych serduszek wszystkich reprezentantów, a w loży honorowej w trakcie meczu Hiszpania-Rosja zasiadł - musi sobowtór? - Felipe Juan Pablo Alfonso de la Santísima Trinidad y de Todos los Santos de Borbón y de Grecia,
  robiący aktualnie za espaniolskiego monarchę!

 • sprawazlewa

  Oceniono 7 razy 5

  Gdyby Anglia doszła do finału, to na mecz przyleci Królowa. "Emmanuel Macron jeszcze przed mundialem złożył obietnicę....." Jeszcze Macron musi się dużo uczyć od Prezesa Polski "Pucza" Jarosława i jego eunuchów jak NIEDOTRZYMUJE się obietnic składanych publicznie!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX