USA: 3 tys. dzieci imigrantów mogą wrócić do rodziców. Ale władze postawiły warunek: testy DNA

Dzieci imigrantów, które odebrano rodzicom, już niedługo wrócą do swoich rodzin. Władze USA dały jednak jeden warunek: muszą zostać przeprowadzone testy DNA, by potwierdzić spokrewnienie. Badaniom genetycznym poddane zostanie 3 tys. dzieci.

Dekret Donalda Trumpa ma zakończyć odbieranie dzieci imigrantom na granicy i umieszczanie ich w schroniskach. Jednocześnie trwa akcja ponownego łączenia rodzin, które rozdzielono, na granicy z Meksykiem.

Jak podaje "Time" w swoim internetowym wydaniu, tysiące dzieci imigrantów jest wciąż oddzielonych od rodziców. Żeby połączyć rodziny potrzebne będą jednak... testy DNA. O tym, że takie testy będą przeprowadzane, zdecydował Alex Azar, sekretarz Zdrowia i Opieki Społecznej USA.

Chodzi o to, by zweryfikować, czy dzieci odbierane przez imigrantów, rzeczywiście są z nimi związane. Na przeprowadzenie badań władze mają czas do 10 lipca (w przypadku dzieci do 5. roku życia) lub 26 lipca (dzieci od 5 do 17 roku życia). Badania genetyczne obejmą 3 tys. dzieci imigrantów. 

USA. Prawnicy krytyczni wobec testów DNA

Azar wyjaśniał, że poprzez testy DNA uda się "potwierdzić rodzicielstwo szybko i dokładnie". Stacja CNN, która jako pierwsza donosiła o takim rozwiązaniu, wspominała, że prawnicy mają wątpliwości co do takiego rozwiązania.

Dlaczego? Prawnicy uważają, że władze chcą w ten sposób zbierać dane z testów DNA, by później łatwiej namierzać i kontrolować rodziny imigrantów. Padały głosy, że to "ogromne naruszenie praw człowieka".

Odbieranie dzieci rodzicom. "Zero tolerancji" w USA

Polityka "zera tolerancji" Donalda Trumpa spotkała się ze sporym sprzeciwem amerykańskiego społeczeństwa, które protestowało przeciwko rozdzielaniu rodzin imigrantów. W sprawę zaangażowana była też pierwsza dama USA Melania Trump, która tuż po wprowadzeniu w życie prawa mówiła, że "nienawidzi patrzeć" na odbieranie dzieci rodzicom.

Później Melania Trump miała wpłynąć - to nieoficjalne doniesienia amerykańskich mediów - na decyzję męża, a następnie starała się jakoś uratować całą sytuację. Tyle tylko, że pojawiła się w ośrodku imigranckim w kurtce z napisem "Mnie to nie obchodzi", co od razu podjęli krytycy.

Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka wzywa USA do zaprzestania przymusowego rozdzielania rodzin imigrantów

Więcej o:
Komentarze (25)
USA. Dzieci nielegalnych imigrantów wrócą do rodzin po testach DNA
Zaloguj się
 • bialeem

  Oceniono 7 razy 7

  Biorąc pod uwagę to, że 10% dzieci jest pozazwiązkowa, to może być zabawnie.

 • sselrats

  Oceniono 20 razy 4

  To nie sa zadni imigranci tylko nielegalni nachodzcy. W USA jest kara za nielegalne przekraczanie granicy kraju. Imigirant to jest ktos kto przestrzega praga imigracyjnego. Niektorzy nachodzcy dodatko wo okazali sie bardzo nieodpowoeidzialnymi rodzicami, zabierajac dzieci na zielona granice.

 • gorillaglu

  Oceniono 7 razy 3

  Kiedy deportacja białasów spowrotem do europy? Żaden z białasów nie miał odpowiedniej dokumentacji jak wysiadał w Nowym Świecie.

 • tenare

  Oceniono 1 raz -1

  Nie ma żadnej pewności, że wszystkie uprowadzone przez amerykańskich nazistów dzieci imigrantów są żywe. Naziści nawet nie wiedzą komu te dzieci odebrali, skoro chcą teraz przeprowadzać badania DNA. Dla nich to są "subhumans", bez praw, bez uczuć, bez rodzin.

 • elegancja_francja

  Oceniono 15 razy -1

  Gdyby nielegalnie nie przekraczali granicy nie byli by rozdzieleni.

 • zlosliwyskrzat

  Oceniono 13 razy -1

  "Władze USA dały jednak jeden warunek: muszą zostać przeprowadzone testy DNA, by potwierdzić spokrewnienie"

  To blady strach padł na pedofilów i ich szmuglerów.

 • kapitan_rzbik

  Oceniono 6 razy -2

  po...ny kraj

 • perowskit

  Oceniono 4 razy -2

  " USA: 3 tys. dzieci imigrantów mogą wrócić do rodziców. Ale władze postawiły warunek: testy DNA"
  Chyba 3 tyś. dzieci imigrantów MOŻE wrócić do rodziców. To co napisaliście to znaczy że 3 tyś., które należały do dzieci imigrantów mogą wrócić gdzie chcą. Tylko,że przedmiot jako taki (3 tys) nie ma swojej woli.

 • radon13

  Oceniono 10 razy -2

  Oj będzie się działo. Tyle niespodziewanych wiadomosci ..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX