Akcja w Tajlandii. Wolontariusze przez pomyłkę wpompowali wodę z powrotem do jaskini

Grupa chłopców nadal tkwi w jaskini w Tajlandii. Jak informują lokalne media, wolontariusze biorący udział w akcji ratowniczej, przez pomyłkę wpompowali wodę z powrotem do jaskini.

Służby w Tajlandii cały czas próbują wyciągnąć grupę kilkunastoletnich chłopców z jaskini, w której utknęli 12 dni temu. Ratownicy walczą z czasem, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia ulewnych deszczów, które mogą jeszcze bardziej zalać jaskinię.

Tajlandia. Służby prowadzą wyścig z czasem

W czwartek "Bangkok Post" poinformował o zdarzeniu, które może jeszcze bardziej odwlec zakończenie akcji ratunkowej w jaskini w Tajlandii. Okazuje się, że na miejscu grupa ochotników, która pomagała w akcji, przez pomyłkę wpompowała wypompowaną wodę z powrotem do jaskini. - Pewnie wierzyli, że to pomoże obniżyć poziom wody, ale wszystkie działania, które nie są w planie, powinny być konsultowane z nami - stwierdził Narongsak Osottanakorn, gubernator prowincji Chiang Rai.

Weszli do jaskini sami

Służby przyznają, że ścigają się z czasem. Mimo zakrycia kanałów jaskini, przy intensywnych opadach woda nadal wpływa pod ziemię. 

W jaskini w Tajlandii przebywa 12 chłopców w wieku 11-16 lat oraz 25-letni trener piłki nożnej. Grupa weszła do jaskini w sobotę, jak informuje Wojciech Bojanowski, dziennikarz TVN, który jest na miejscu, młodzi piłkarze prawdopodobnie sami weszli do kompleksu jaskiń, a opiekun poszedł za nimi, by pomóc im wyjść. Wcześniej przypuszczano, że to on lekkomyślnie wprowadził chłopców do jaskini.

Jaskinia w Tajlandii. Uczą chłopców nurkować

Jak informują służby w Tajlandii, obecnie podejmowane są działania w celu nauczenia chłopców nurkowania. Przepłynięcie kilku kilometrów jaskiń jest obecnie najbardziej prawdopodobnym wariantem akcji ratunkowej. Samo wypompowywanie wody nie jest do końca skuteczne, w ten sposób udaje się obniżać poziom wody z prędkością jednego centymetra na godzinę.

Więcej o:
Komentarze (107)
Tajlandia . Chłopcy uwięzieni w jaskini. Przez pomyłkę wpompowano wodę
Zaloguj się
 • calmy

  Oceniono 43 razy 29

  Wpompowali wodę do jaskini?
  Czyżby nasz rząd postanowił przyłączyć się do akcji ratowniczej?

 • real_marek

  Oceniono 31 razy 19

  Czytam te mądre wpisy i nie mogę wyjść z podziwu jacy wy wszyscy jesteście mądrzy, a ci w Tajlandii tacy głupi.

 • zwolay

  Oceniono 15 razy 7

  nie znam się na nurkowaniu ale z opisów wiem że np najtrudniejsze akcje rarunkowe sa w jaskiniach a nurkowanie jaskiniowe wymaga szczytowych umiejętności.Wątpię by na tyle nauczyli się nurkować by przepłynęli 3 km w mętnej wodzie-weźcie jeszcze pod uwagę psychikę-kto by wytrzymał tyle czasu zerową widocznością?jakiś wytrawny nurek pewnie tak-ale nie 12 letni dzieciak który uczył się nurkować na chybcika.Sam bym wymiękł i spanikował a mam ponad 4 dychy na karku....

 • pies_burek

  Oceniono 5 razy 5

  kompletnie się nie znam na jaskiniach i nurkowaniu, stąd moje pytanie...

  nie rozumiem, jak to jest możliwe że chłopcy weszli tam pieszo, a wypłynięcie wymaga przeciskania się przez jakieś pionowe, wąskie korytarze... czy to znaczy, że weszli inną drogą niż ta, którą teraz można się do nich dostać?

 • vomiting_frog

  Oceniono 4 razy 4

  Brakuje podstawowych informacji ile tam szacunkowo wody jest i ile z niej trzeba wypompować.
  Jeśli pompowanie daje mizerne efekty to kolejne pytanie jest takie jaką osiągają wydajność.
  Mając te informacje można by się zastanowić na przykład nad tym czy sprawy nie załatwiło by dostarczenie kilkudziesięciu sztuk wysokowydajnych pomp kopalnianych wraz z agregatami.

 • ochujek

  Oceniono 18 razy 4

  Źle się stało że tam weszli. U nas też są mądrale co za sterami Tupolewa pełnego pasażerów posadzili pilotów bez uprawnień na ten samolot. Bo skoro po drogach tylu prowadzi samochody bez żadnych uprawnień, to polecieć też tacy mogą.

 • ja5569

  Oceniono 3 razy 3

  Ach, ci trenerzy pilki noznej. Do czego oni tych biednych chlopcow doprowadzaja. A swoja droga, czy jaskinia to najlepsze miejsce do gry w pilke?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX