Nowiczok na czarnym rynku? Niezależna rosyjska gazeta ujawnia kontrowersyjne informacje

Nowiczok, czyli środek paraliżujący, za pomocą którego próbowano otruć Siergieja Skripala podwójnego agenta wywiadu rosyjskiego i brytyjskiego oraz jego córkę, był dostępny na czarnym rynku - tak pisze "Nowaja Gazieta", liberalna rosyjska gazeta.

W swoim artykule „Nowaja Gazieta” przypomina o wywiadzie przeprowadzonym z jednym z generałów służb specjalnych. Zgodnie z jego słowami nowiczok miał posłużyć do likwidacji dowódców batalionów w Czeczenii. Jednak część transportu z trującymi środkami zaginęła. Gazeta podaje również zeznania Leonida Rinka, jednego z twórców nowiczoka, który przyznał, że trucizna była sprzedawana bandytom.

Nowiczok znowu użyty do zamachu >>>

Nowiczok. Nie po raz pierwszy

Gazeta podaje, że substancja tego typu została użyta do otrucia Iwana Kiwelidi, znanego rosyjskiego bankiera, który był jednym z najbogatszych ludzi w Rosji. „Nowaja Gazieta” przypomina również o innych zagadkowych zgonach. W wyniku zamachów zginęło wielu przeciwników Kremla, w tym Jurij Szczekoczichin, dziennikarz śledczy „Nowej Gazety”, Anna Politkowska, niezależna dziennikarka, która krytykowała wojnę w Czeczenii, czy Boris Bieriezowski, wpływowy biznesmen i naukowiec.

Kolejny zamach w Wielkiej Brytanii

Policja Zjednoczonego Królestwa podała dzisiaj, że doszło do kolejnego otrucia przy użyciu substancji typu nowiczok. W przypadku Siergieja Skripala i jego córki władze Wielkiej Brytanii oskarżyły o zamach rosyjskie służby specjalne. Tym razem otruto również dwie osoby. Walczą one o życie w szpitalu w Amesbury, miejscowości położonej w południowej części Anglii.

 

Więcej o:
Komentarze (85)
Nowiczok. Czy znowu użyto do w zamachu w Wielkiej Brytanii?
Zaloguj się
 • wiceherszt

  Oceniono 17 razy 11

  Błagam, pokażcie chociaż odrobinę "dobrego dziennikarstwa". Bo ten artykuł to jakiś stek plotek przemieszanych z przekłamaniami, który na dodatek w podtytule "Nowiczok, nie po raz pierwszy" sugeruje, że Politkowska i Bierezowski też zginęli od "nowiczoka", co jest wierutną bzdurą, gdyż dziennikarkę zastrzelono a oligarcha "formalnie" popełnił samobójstwo. Naprawdę nie da się chociaż trochę profesjonalnie?

 • polskirozlamacz

  Oceniono 53 razy 11

  Superowa dezinformacja. Oczywiście teraz putin ogłosi, że to nie ruskie służby otruły Skripala i jego córkę, bo przecież "taki nowiczok można kupić w każdym sklepie z nowiczokami".

 • stanpar

  Oceniono 15 razy 9

  Trzeba być albo bardzo tępym i głupim, albo skrajnym rusofobem, aby wierzyć, że rosyjskie służby specjalne otruły dwójkę zupełnie nieznanych i nic nie znaczących brytoli! Trzeba być też idiotą, aby uwierzyć, że tuż przed Mundialem w Rosji, rosyjskie służby dostały pozwolenie na przeprowadzenie akcji otrucia Skripala. Trop prowadzi do Kijowa. Przypomnijmy sobie sprawę Babczenki który rano został zabity przez Putina i KGB, a wieczorem pojawił się na konferencji prasowej. Pierwsza próba SBU z otruciem Skripala nie do końca się udała, gdyż-jak wiemy-brytole w pewnym momencie wyciszyli propagandę oskarżeń. Widocznie ich służby wykryły coś, co było niewygodną prawdą. Druga prowokacja SBU była kompromitacją Ukraińców, a Babczenka zmartwychwstał, a Mundial odbył się.
  W tym kontekście, wątpliwa jest także ukraińska (oraz USA i UE) wersja zestrzelenia MH17 malezyjskich linii lotniczych 21.07.2014 roku. Staje się bardziej prawdopodobne, że była to prowokacja ukraińskich służb specjalnych.

 • herr7

  Oceniono 12 razy 8

  A kto na tym zyskuje? Szukałbym odpowiedzi w Kijowie.

 • jrb11

  Oceniono 8 razy 6

  Novi-angielska-glupota2-chok
  ANglusy potracili resztki rozumu w pograzajacej ich chorobie zwanej wsciekla zakodowana genetycznie rusofobia.
  Ten staczajacy sie narod udowadnia ze glupota nie ma limitu.
  Jakie to szczescie ze kontynent Euro-Azja pozbedzie sie w koncu tych wyspiarzy.
  Trzeba bylo na to czekac pare setek lat.
  Na szczescie ci kolonizatorzy zostana tez skolonizowani przez dawne kolonie (historyczna sprawiedliwosc) Jeszcze trzeba ich tez poslac do domu z Australii, Nowej Zelandii, KAnady I wielu innych miejsc.

 • mate29

  Oceniono 7 razy 5

  "Nowaja Gazeta" jest finansowana przez Sorosa i USA
  a to wszystko tłumaczy

 • psyhodelic

  Oceniono 7 razy 5

  Głupota Zachodu nie zna granic.W Rosji żadna tajemnica nie ma prawa wyjść. Czyż już zapomnieliście o nagłej aneksji Krymu?O szoku jaki doznały najlepsze wywiady na Zachodzie. Czy też o czołgu Armata który nagle się pojawił i który zmusza "Zapad" do skonsolidowania sił i rozpoczęciu budowy nowej konstrukcji zdolnej do przeciwstawienia sie Rosjanom. Wy tu dyrdymały opowiadacie dla maluczkich

 • mnis

  Oceniono 21 razy 5

  Oczywiście, że tak! Taki nowiczok można kupić w każdym sklepie z nowiczokami. ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX