USA ewakuowały z Chin co najmniej 11 dyplomatów. Skarżyli się na "wrażenia dźwiękowe" i "ucisk"

USA ewakuowały z Chin co najmniej 11 swoich dyplomatów - podał "New York Times". Powodem ma być tajemnicza dolegliwość, powodująca nieprzyjemne "wrażenia dźwiękowe".

Według informacji, do których dotarł "New York Times" USA wycofały co najmniej 11 dyplomatów z Chin. Chodzi o ośmiu Amerykanów, pracujących w konsulacie w Kantonie, jednego pracownika konsulatu w Szanghaju i dwóch dyplomatów z ambasady w Pekinie. 

Dodatkowe badania lekarskie przeszło ponad 250 osób pracujących lub współpracujących z amerykańską misją w Chinach.

Ameryka ewakuuje dyplomatów z Chin. "Anormalne dźwięki"

Co było powodem ich powrotu do USA? Amerykański dziennik donosi o nietypowych "wrażeniach dźwiękowych" czy "delikatnych, ale anormalnych dźwiękach oraz wrażeniu ucisku", na które uskarżali się niektórzy z pracowników placówek. Nie jest jasne, czy dolegliwości Amerykanów ze wszystkich trzech placówek są powiązane.

Podobne przypadki na Kubie

Jak podaje "New York Times", podobne przypadki miały miejsce wśród amerykańskich pracowników na Kubie w 2016 r., jeden z dyplomatów skarżył się na przypadłości w ubiegłym tygodniu. W Chinach podobna sytuacja miała miejsce już w kwietniu tego roku, Chiny opuścił wtedy jeden z pracowników konsulatu w Kantonie. Badania wykazały "łagodne uszkodzenie mózgu". Departament Stanu potwierdził w sobotę, że "kilku urzędników z rodzinami" wróciło do Stanów Zjednoczonych.

Eksperci podejrzewają, że dolegliwości mogą wynikać ze stosowania podsłuchu. Sekretarz stanu Mike Pompeo poruszył tę sprawę podczas rozmowy z Wangiem Yi, swoim chińskim odpowiednikiem. Do Chin w celu zbadaniu zjawiska udali się przedstawiciele amerykańskich władz. Powołano w tej sprawie również specjalną komisję.

W Chinach władza będzie oceniać obywateli. Za działanie zgodne z linią partii nagrody, dla reszty kary

Więcej o:
Komentarze (34)
USA ewakuowały dyplomatów z Chin. Powodem "wrażenia dźwiękowe"
Zaloguj się
 • tim7

  Oceniono 13 razy 11

  Siadają kondensatory w urządzeniach podsłuchowych montowanych w ścianach i to one powodują nieprzyjemne buczenie elektroniki...

 • strach_sie_bac

  Oceniono 16 razy 6

  "Powołano w tej sprawie również specjalną komisję."

  ... na czele której stanął "wybitny ekspert" od "Mikrofalowej Broni Obezwładniającej" i "Laserowych Systemów Broni Nieśmiercionośnej" ... Wiesław Binienda :D

 • spoxel

  Oceniono 6 razy 4

  "mogą wynikać ze stosowania podsłuchu"
  raczej z antypodsłuchu
  scenariusz który mi przychodzi do głowy to pozaakustyczne zagłuszarki instalowane przez slużby w ambasadach bez wiedzy pracowników - wykorzystujące szersze pasma mikrofonów niż słuchu ludzkiego, i zaszumiające monitorowaną przestrzeń.
  marginalnie możliwe jest też potraktowanie ambasad takim szumem celowo przez służby kraju gospodarzy, aby z jakiegoś powodu wymienić kadrę ambasady na nową.

 • siupak1

  Oceniono 3 razy 3

  ...wyłączyć aparaturę podsłuchową w tej "ambasadzie " i wszystko wróci do normy.

 • czerskamiernoto

  Oceniono 9 razy 3

  nalezaloby zaczac od dokladnych pomiarow cisnienia w pomieszczeniach non stop 24 na dobe

 • bratjolki

  Oceniono 15 razy -1

  UK i Amerykanie maja taka zabawę teraz.
  Rzuca się oskarżenie. (Sonic illness(?), Skripal, mieszanie w wyborach, atak chemiczny, samolot spadł, cyber atak, szantaż energetyczny.... bajkopisarze pracują nad następnymi. ). Nie podaje się żadnych dowodów. Dowody posiadane są utajnione, strona oskarżona nigdy nie ma prawa do przedstawienia swojej pozycji.
  Nygusy już dawno to odkryły i drą się RAAASIZM przy każdej okazji.
  To teraz taka zabawa.

 • 31.februarius

  Oceniono 12 razy -2

  "USA ewakuowały z Chin co najmniej 11 dyplomatów. Skarżyli się na "wrażenia dźwiękowe" i "ucisk"

  a białe mychy, albo jak to oni nazywają, pink elephants, też ktoś przyuważył?!

 • dziadekjam

  Oceniono 18 razy -4

  Może przed wysłaniem na placówki badać psychiatrycznie? Dokładnie zbadani nie będą słyszeć "dolegliwych dźwięków"...:-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX