Angela Merkel potwierdza. "Mamy polityczną zgodę na odsyłanie uchodźców"

W wywiadzie w ZDF kanclerz Merkel mówi o "politycznej zgodzie" w sprawie przyjmowania przez inne kraje europejskie migrantów. Polska, Węgry i Czechy zaprzeczają jakoby miały się na to zgodzić.

- Uzyskaliśmy polityczną zgodę - mówiła kanclerz w wywiadzie. Na pytanie dziennikarki, czy chodzi także o Węgry, Angela Merkel odpowiedziała twierdząco. - Bardzo żałuję, jeśli doszło do jakiegoś nieporozumienia, będziemy kontynuować rozmowy. W każdym razie rozmawialiśmy o tym. Nie zawarliśmy żadnego porozumienia, lecz jedynie uzyskaliśmy polityczną zgodę - powiedziała Merkel dla ZDF.

Chodzi o "porozumienia administracyjne"

Prowadząca wywiad zwróciła wcześniej uwagę na fakt, że Polska, Węgry i Czechy zaprzeczyły, jakoby doszło do porozumienia w sprawie przyjmowania przez te kraje uchodźców. Merkel wyjaśniła, że chodzi o "porozumienia administracyjne" dotyczące migrantów zatrzymanych w Niemczech, którzy zostali wcześniej zarejestrowani w innym kraju Unii Europejskiej.

-Te osoby poddawane są normalnej procedurze, Niemcy sprawdzają, czy są właściwe w przypadku danej osoby ubiegającej się o azyl, a jeśli okaże się, że była ona wcześniej zarejestrowana gdzie indziej, to kierujemy do tego kraju wniosek o przyjęcie tej osoby- tłumaczyła szefowa niemieckiego rządu.

Jak podkreśliła, tylko 15 proc. osób tej kategorii udaje się odesłać do właściwego kraju. - Musimy poprawić naszą skuteczność i musimy też szybciej kooperować z innymi krajami - powiedziała.   

UE chce budować ośrodki dla migrantów

Podczas dwustronnych dyskusji na unijnym szczycie w Brukseli Merkel miała uzyskać aprobatę 14 państw co do swoich koncepcji dotyczących efektywnego sterowania migracją. Chodzi o odprawianie migrantów do tego kraju UE, w którym zostali zarejestrowani po raz pierwszy oraz o tworzenie ośrodków, w których osadzani byliby przybysze.

Z listu Merkel skierowanego po szczycie w Brukseli do szefów partii koalicyjnych SPD i CSU wynikało, że zgadzają się z tą polityką także państwa, które przedtem były przeciwne polityce migracyjnej Berlina. Są wśród nich Polska, Węgry i Czechy. Gotowość do współpracy deklarują też Dania, Belgia, Estonia, Finlandia, Francja, Litwa, Łotwa, Luksemburg, Holandia, Portugalia i Szwecja.

Partnerzy są zaskoczeni 

Trzy kraje środkowoeuropejskie zaprzeczyły, że w Brukseli doszło do porozumienia w tej sprawie. - Nie ma żadnych nowych porozumień dotyczących przyjmowania osób ubiegających się o azyl z krajów UE. Potwierdzamy to, podobnie jak Republika Czeska i Węgry – powiedział rzecznik polskiego MSZ Artur Lompart agencji Reutersa.

W wywiadzie dla ZDF Merkel opowiedziała się po raz kolejny za europejskim rozwiązaniem problemów migracji. W jej ocenie uzgodnienia szczytu w Brukseli są na tyle skuteczne, by zrezygnować z proponowanych przez szefa bawarskiej CSU Horsta Seehofera jednostronnych działań władz niemieckich służących ochronie granicy.    

Minister Seehofer nadal krytyczny

Z doniesień agencji DPA wynika, że Seehofer uznał rezultaty szczytu UE za niewystarczające. Ocena ustaleń w Brukseli jest przedmiotem rozpoczętej po południu dyskusji władz CSU na zamkniętym posiedzeniu w Monachium. Późnym popołudniem rozpoczęło się też posiedzenie gremiów kierowniczych partii Merkel – CDU.

Jeżeli CSU Seehofera uzna osiągnięcia Merkel za niewystarczające i zdecyduje na własną rękę o zaostrzeniu kontroli na niemieckiej granicy, Niemcom grozi poważny kryzys rządowy.

Krwawa kampania w Meksyku. Przed wyborami zginęło już 132 polityków. Wyborcy chcą zmian

Więcej o:
Komentarze (218)
Angela Merkel potwierdza. "Mamy polityczną zgodę na odsyłanie uchodźców"
Zaloguj się
 • rikol

  Oceniono 19 razy 13

  Czemu tak bardzo chcecie przyjmować islamistów i zdestabilizować Polskę? ktoś wam za to płaci? Każdy normalny człowiek widzi, jak to się skończyło w Europie Zachodniej. Polska ma szansę, żeby nie powielać tych błędów.

 • white_lake

  Oceniono 49 razy 11

  ależ ona ściemnia
  kobieto, miej honor, odejdź, nawarzyłaś piwa, to je wypij, teraz niech ktoś inny po tobie posprząta,
  nie ma porozumienia, ale "polityczna zgoda", ha ha, zgodą możesz sobie tyłek podetrzeć, ma być szczegółowa umowa podpisana
  żaden rozsądny kraj nie da się wciągnąć w jej gierki

 • Andrzej J.

  Oceniono 14 razy 10

  Na świecie jest 7 mld ludzi. Większość z nich to ubogi Trzeci Swiat. Wielu żyje w tak niewyobrażalnej nędzy że nasze wysypiska smieci to dla nich luksus. Wszystkich ich chcecie przyjąć, dac dach nad głowa i nakarmić? Czy wy sie dobrze czujecie? A jesli nie wszystkich to w którym miejscu postawić granice? Po pierwszym miliardzie? Dwoch? A czym trzeci miliard jest gorszy od dwoch pierwszych? Czy to etyczne? Czy wy wogóle zdajecie sobie sprawę ze skali tych migracji? To nie jest parę tysięcy ludzi. To są dziesiatki, jeśli nie setki milionów. Sama Afryka liczy już około 2 miliardy ludzi. Za chwilę zaleją Europę i nie będziemy mieli z czego żyć, bo poprostu nie wystarczy zasobów na nas i na nich. Na każdy milion uchodźców którzy tu trafią w krajach z których uciekają rodzi sie kilka milionów jak nie kilkanaście czy kilkadziesiat kolejnych którzy za chwile zapukaja do naszych drzwi... Wogóle ta hipokryzja miłośników "Przyjmowania Uchodźców" - koniecznie z dużej litery, jest już nie do zniesienia. Oni tych ludzi tak naprawdę mają głęboko w d****, tu chodzi tylko o to by się polansować, pokazać jaki jestem postępowy i lewicowy. Zobaczcie, mówią z nad swojej sojowej kawki w drogiej restauracji - jaki jestem wspaniały, jaki empatyczny.

 • wiesscar

  Oceniono 10 razy 8

  "Prezydent Francji Emmanuel Macron zdymisjonował francuskiego ambasadora na Węgrzech po tym, jak do prasy wyciekła zastrzeżona notatka, w której ambasador chwalił politykę migracyjną premiera Węgier Viktora Orbana."(tvn24.pl)

 • vader2010

  Oceniono 24 razy 8

  A kiedy jakiś artykuł o I.zraelui jego decyzji odnośnie Syryjczyków na jego granicy proszących o wpuszczenie?

 • zibi2050

  Oceniono 13 razy 7

  Chcą przyjmować "DZICZ", która ( w zgodzie z ich "prawem") wydaje za mąż 11 - letnie dziewczynki za 41- letniego gościa ( bywają wiele lat starsi) , który już ma 2 żony.

 • bart5554

  Oceniono 10 razy 6

  Ilość fake-news'ów generowanych przez lewactwo polityczno-medialne (Merkel, PO, Tuski, Wyborcza, TVN, TOK FM, Newsweek itd itp) jest już trudna do ogarnięcia..

  ==

  Kanclerz Niemiec Angela Merkel (CDU) przeprowadzi dziś po południu rozmowy ostatniej szansy z szefem MSW Horstem Seehoferem, który podał się wczoraj do dymisji. Od pewnego czasu nie zgadzał się z kanclerz Angelą Merkel, był zdecydowanym przeciwnikiem "polityki otwartych granic" i opowiadał się za zamknięciem granic dla migrantów.

  niezalezna.pl/229525-koalicyjny-rzad-niemiec-upadnie-to-ostatnia-szansa-dla-angeli-merkel

  --

  Dziś rano RMF FM przekazało, że według nieoficjalnych informacji miało dojść do niepisanej umowy między unijnym komisarzem Fransem Timmermansem a premierem Mateuszem Morawieckim, która dotyczyć miała wchodzącej w życie ustawy o Sądzie Najwyższym. - Takie króliczki będą z kapelusza wyciągane. Nic nie można poradzić na to, że takie fake newsy funkcjonują - skomentował doniesienia RMF FM szef Gabinetu Politycznego prezesa Rady Ministrów, Marek Suski w rozmowie z Katarzyną Gójską.

  niezalezna.pl/229516-marek-suski-o-doniesieniach-rmf-o-umowie-morawiecki-timmermans-to-fake-news

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX