W Brukseli szczyt UE ws. migracji, a na morzu dwie katastrofy. Wyłowiono ciała dzieci imigrantów

W piątek w Brukseli kończył się szczyt ws. migracji. Tymczasem u wybrzeży Libii i Hiszpanii zatonęły łodzie z migrantami. Libijczycy wyłowili 16 imigrantów oraz ciała trojga dzieci. Los pozostałych osób jest nieznany. Hiszpanie uratowali z kolei 90 osób.

Łodzie z imigrantami zatonęły u wybrzeży Hiszpanii i Libii. Jak informuje AP, hiszpańskie służby wyłowiły z wody 90 osób, które za pomocą pięciu łodzi próbowały przedostać się z Maroka do Hiszpanii przez Cieśninę Gibraltarską. To najkrótsza droga między Afryką a Europą. Mimo ogromnego niebezpieczeństwa, wiele osób decyduje się na to ryzyko, by uciec przed wojnami, dyktatorami, biedą i głodem.

Łodzie z imigrantami zatonęły u wybrzeży Hiszpanii i Libii

W południe okręt hiszpańskich służb ratowniczych wysadził w porcie w Tarifie (najbardziej wysuniętym na południe mieście kontynentalnej Hiszpanii) 44 migrantów, w tym trzy kobiety.

Godzinę później, kolejny okręt uratował 46 osób, w tym cztery kobiety i kilkudziesięciu nastolatków.

Podobne wydarzenia miały miejsce w piątek u wybrzeży Libii. Około południa libijska straż przybrzeżna poinformowała o zaginięciu 100 migrantów, których łódź wywróciła się do góry dnem na wschód od libijskiej stolicy, Trypolisu.

Jak poinformował cztery godziny później rzecznik prasowy libijskich służb Ayoub Gassim w rozmowie z AP, Libijczycy do tej pory uratowali 16 migrantów. Odkryli też ciała trojga dzieci. Nie wiadomo ani skąd wypływała łódź, ani gdzie zmierzała. Gassim dodał, że jeden z uratowanych imigrantów, pochodzący z Jemenu, powiedział, że na pokładzie było 125 osób, w tym kobiety i dzieci.

Ayoub Gassim przekazał, że uratowana szesnastka trafiła do miasta Tajoura na wschód od Trypolisu. Los pozostałych osób nie jest znany.

Gassim poinformował, że tego samego dnia libijska straż przybrzeżna w tym samym rejonie przechwyciła trzy inne łodzie, na pokładzie których było 345 imigrantów.

Szczyt UE ws. migracji: nie będzie przymusowej relokacji

W tym samym czasie w Brukseli zakończył się unijny szczyt ws. migracji. Przywódcy krajów UE po 10 godzinach negocjacji przyjęli wspólne stanowisko. Ustalili m.in., że nie będzie przymusowej relokacji migrantów. Kraje UE będą mogły przyjmować ich dobrowolnie. Szef Rady Europejskiej Donald Tusk podsumował, że negocjacje trwały całą noc i były niezwykle trudne. 

Co wojna robi z dziećmi? Taką podróż przebywają dziecięcy uchodźcy

Więcej o:
Komentarze (256)
Gdy trwał szczyt UE ws. migracji, zatonęły łodzie z imigrantami
Zaloguj się
 • Van der Seck

  Oceniono 48 razy 34

  Och, te wciaz wylawiane dzieci... Chcecie powiedziec, ze to dlatego do Europy docieraja glownie mlode, 20-letnie byczki, ze po drodze topia dzieci?
  Raz nawet chcieli oficjalnie: jak 1,5roku temu zrezygnowali w drodze na morzu z Niemiec jako pierwszego kraju poza strefa wojny i zazadali przetransportowania do Szwecji, a kapitan nie chcial plynac, to zagrozili, ze wyrzuca dzieci do morza. Krotko i na temat, wiec poplynal. Bylo o tym w prasie. Wiec moze tu tez podobnie?...

 • sselrats

  Oceniono 40 razy 30

  To nie sa zadni imigranci. To sa nachodzcy ktorzy nielegalnie przekraczaja granice i nie uznaja zadnego prawa imigracyjnego. Imigrant to jest ktos kto stosuje ise do prawa imigracyjnego.

 • prawdziwy.tebe

  Oceniono 46 razy 30

  Wszyscy, którzy ratują tych dzikusów na morzu maja na rękach ich krew! Gdyby nie ratowali, to dzikusy przestali by się rzucać w morze w kierunku Europy. To oczywiste.

 • asa323bc

  Oceniono 33 razy 25

  Nigeria - 186 000 000 ludzi, Bangladesz - 160 000 000 ..... na razie, itd.. Ale mnozne te narody i mobilne. Wkrótce na pontonach dopłyną MILIONY czarnoskórych Afrykanów i Azjatów żądnych sutego socjalu. Wy - europejczycy, zamiast wałkonić się w internetach do roboty zasuwajcie, bo te miliony trza będzie ulokować i wyżywić. Oi raczej do roboty się nie wezmą. Już rozumiem te nachalne reklamy "domów" o powierzchni 14 m kw i jedzenie robactwa. To dla nas - Europejczyków. A nasze mieszkania dla wieloosobowych , mnożnych afrykanów.

 • herrpietru

  Oceniono 25 razy 21

  "Mimo ogromnego niebezpieczeństwa, wiele osób decyduje się na to ryzyko, by uciec przed wojnami, dyktatorami, biedą i głodem." tak tak, oczywiście. Ci wszyscy ,murzyni z iphonami którzy zapłacili po 5K Euro za miejsce na łodzi napewno się z garbatymi nosami zgodzą..

 • Konrad Pirek

  Oceniono 30 razy 20

  Więcej rzewnej propagandy... Więcej Więcej Więcej....

 • saves

  Oceniono 21 razy 19

  Inżynierowie z Afryki naszykowali już swoje narzędzia pracy. Feministki i lewaczki będą zachwycone.

 • Te Pe

  Oceniono 21 razy 19

  Każdej jednej zatopionej łodzi winni jesteście Wy, zwolennicy przyjmowania wszystkich w czambuł, nieomal zwabiania ich z Afryki do Europy, zwolennicy ciągnięcia każdej łupiny z czarnymi młodymi byczkami do Europy zamiast z powrotem do wybrzeży Afryki. Macie tę krew na rękach bo łatwość z jaką pierwsza fala migrantów dotarła do Wiednia tylko zachęciła handlarzy ludzi do wsadzania ich na pontony bo i tak wiedzą że kasę zgarną a jacyś debile z Europy wyłowią ich z morza i przywloką od Unii.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX