Irlandia nie chce wydać Polaka, bo nasz system prawny "jest uszkodzony". Głos zabrał rzecznik trybunału UE

Rzecznik Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał komunikat w sprawie podejrzanego o przestępstwa narkowykowe Artura C., którego ekstradycję do Polski wstrzymał irlandzki sąd. Powodem tej decyzji była wątpliwość, czy Polak będzie sądzony w uczciwym procesie po reformie sądownictwa przeprowadzonej przez PiS.

Z opinii rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu ws. Artura C. wynika, że sąd w Irlandii może wstrzymać wykonanie europejskiego nakazu aresztowania, ale pod jednym warunkiem. Musi stwierdzić, że C. jest narażony na ryzyko niesprawiedliwego potraktowania w sądzie.

Irlandia pyta Trybunał Sprawiedliwości UE

- Nawet gdyby przyjąć, że w Polsce istnieje rzeczywiste ryzyko rażącego naruszenia prawa ze względu na niedawne reformy sądownictwa, nie można z tego wnioskować, że żaden polski sąd nie będzie w stanie rozpatrzyć jakiejkolwiek sprawy w poszanowaniu prawa do rzetelnego procesu - napisał Ewgenia Tanczewa, jeden z rzeczników generalnych Trybunału, który wydał opinię.

Irlandzki sąd powinien zbadać, czy w przypadku Artura C. czy ten problem może wystąpić. 

Opublikowana w czwartek opinia nie jest wiążąca dla Trybunału - jest oceną jednego z kilkunastu rzeczników generalnych tej instytucji. Należy jednak podkreślić, że zwykle ostateczne wyroki TSUE są zgodne z opiniami rzeczników.

Opinia rzecznika Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej to odpowiedź na pytanie rozpatrującej sprawę Artura C. irlandzkiej sędzi Aileen Donnelly, która miała wątpliwości, czy wydać mężczyznę stronie polskiej ze względu na reformy sądownictwa przeprowadzone przez rząd PiS. Sędzia obawiała się, że Polak nie będzie mógł liczyć w Polsce na sprawiedliwy proces. Z twego powodu wstrzymała ekstradycję Polaka do ojczyzny.

Sprawa Artura C.

39-letni Artur C. od pięciu lat jest poszukiwany przez polską prokuraturę w związku z podejrzeniem o przemyt narkotyków oraz za udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Za C. wydano trzy międzynarodowe listy gończe. Mężczyzna został zatrzymany w maju 2017 roku w Irlandii na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania.

Komisja Europejska nie odpuszcza Polsce. Rozmowy 'nie mogą trwać w nieskończoność'

Więcej o:
Komentarze (107)
Trybunał Sprawiedliwości UE o ekstradycji Polaka z Irlandii
Zaloguj się
 • guru133

  Oceniono 37 razy 17

  Skąd na forum napływ idiotów wspierających dewastację sądownictwa jakiej dopuszcza się PiSlam?

 • jk0177

  Oceniono 25 razy 15

  Stanowisko rzecznika akurat zrozumiałe.Nawet w systemach totalitarnych nie wszyscy, którzy idą do więzienia idą tam niesłusznie. Fakt, że w Polsce są ustawki polityczne, że prokuratura działa w prywatnych interesach ministra, że cała władza wykonawcza łamie Konstytucję i niszczy/zastrasza sędziów nie oznacza jeszcze, że jakiś zwykły bandyta nie może liczyć na uczciwy proces. Przeciwnie, bardziej on niż lekarz, który miał pecha leczyć starego Ziobro...

 • freud1

  Oceniono 16 razy 8

  Czyli co, jutro Adrian podpisze ustawe "reformujaca" komusze i stalinowskie sady irlandzkie.

 • j21p

  Oceniono 15 razy 7

  Autentycznie rzygać mi się chce, jak z w miarę stabilnego kraju zrobili chlew , posmiewisko I rzady junty

 • pe_ro

  Oceniono 16 razy 6

  Kiedyś komuniści nam wpierali, że Polska jest państwem prawa teraz słyszymy to od faszystów z PiSS wystarczy włączyć telewizor.

 • semigetuza

  Oceniono 14 razy 4

  no i mamy bol dupy. Nie chodzi tego dupka, tylko o to, ze teraz wyroki polskich sadow mogą być nieuznawane w UE /pieknie będzie prowadzic miedznarodowe interesy/, a nasze europejskie listy gończe to sobie Pan Zbyszk może w kiblu na gwoździu powiesić.
  Jazda sie zacznie, jak koncerny majace interesy w Polsce zaczna sprawy sporne rozstrzygac poza Polska, a wyroki będą egzekwowane w Polsce na naszym majtku poza granicami.
  O "niezaleznosci" polskiego rządu przekonala zmiana ustawy o IPN zrobiona z pelnymi gaciami pod dyktando obcych rzadow i międzynarodowych organizacji prawniczych.
  PiS zrobil nam wszystkim pasztet jakiego Polska nie doswiadczyla od pierwszego rozbioru. Gratulacje dla wspierających tych syfiarzy

 • polakadam

  Oceniono 8 razy 4

  No i ta sprawa kolejny raz naglosni łamanie konstytucji i państwa prawa przez pisobolszewików. Brawo PiS.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX