Wieści o ustawie o IPN dotarły za ocean. Departament Stanu USA wydał w nocy komunikat

Ustawa o IPN przyjęta w środę przez parlament i podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę spotkała się z pozytywną reakcją amerykańskich władz. Departament Stanu USA wydał w tej sprawie oświadczenie.

Departament Stanu USA uznał wprowadzenie poprawek do ustawy o IPN za dowód na przywiązanie Polski do wolności słowa, otwartej dyskusji i swobody badań akademickich.

W wydanym wieczorem komunikacie rzeczniczka resortu dyplomacji USA Heather Nauert podkreśliła, że Holokaust i nazistowskie zbrodnie stanowią ogromną tragedię w historii Polski i ludzkości.

"Zgadzamy się, że przypisywanie państwu polskiemu zbrodni popełnionych pod nazistowską okupacją poprzez używanie określeń typu jest nieprawdziwe i bolesne” - podkreśliła Nauert.

W oświadczeniu stwierdzono, że uchwalenie nowelizacji ustawy o IPN "podkreśla zaangażowanie Polski w otwartą debatę, wolność słowa i badań naukowych.

Zadowolenie ze zmian w ustawie o IPN wyraziły również działające w USA organizacje żydowskie. Przewodniczący Komitetu Żydów Amerykańskich (American Jewish Committee) David Harris uznał je za istotny krok na drodze do przywrócenia zaufania i pogłębienia związków pomiędzy Polską, środowiskami żydowskimi oraz Stanami Zjednoczonymi.

Przewodniczący Ligi Przeciwko Zniesławianiu (Anti-Defamation League) Jonathan Greenblatt oświadczył, że wolałby, aby wszystkie kontrowersyjne zapisy ustawy o IPN zostały anulowane. Wyraził jednak przekonanie, że usunięcie zapisów o odpowiedzialności karnej rozwiązuje dużą część problemu.

Ustawa o IPN

Prezydent Andrzej Duda podpisał przyjętą tego samego dnia w środę - przez Sejm i Senat - nowelizację ustawy o IPN. Usunięte zostały zapisy o odpowiedzialności karnej za przypisywanie narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez nazistowskie Niemcy.

O włączenie nowelizacji w trybie pilnym do bieżącego posiedzenia Sejmu wnioskował rano premier Mateusz Morawiecki. Za nowelizacją zagłosowało 388 posłów, przeciw - 25, wstrzymało się od głosu - 5. W Senacie za zmianami głosowało 76 senatorów, przeciw był 1 senator, od głosu wstrzymała się jedna osoba.

Nowelizacja ustawy o IPN, która weszła w życie 1 marca, wywołała kontrowersje między innymi w Izraelu, Stanach Zjednoczonych i na Ukrainie. Wprowadziła ona między innymi karę więzienia za przypisywanie narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez nazistowskie Niemcy.

Więcej o:
Komentarze (235)
Wieści o ustawie o IPN dotarły za ocean. Oświadczenie Departamentu Stanu USA
Zaloguj się
 • cozano

  Oceniono 62 razy 52

  Ciekawe czym postraszyli Jarka, że aż tak ogon podkulił. Reakcja PiS-u jest wręcz paniczna.

 • ps11111ps

  Oceniono 50 razy 42

  Morawiecki o MŚ2018
  "To jest wielki sukces Polski. Naszymi wynikami zainicjowaliśmy rozmowy na temat Polskiej piłki nożnej. Zachęceni naszym przykładem Niemcy również postanowili zbojkotować Rosyjski mundial. Proszę zauważyć, że nasi sojusznicy z USA, Węgier, Turcji, Ukrainy oraz Izraela zbojkotowali te mistrzostwa nawet wcześniej niż my. To wielki sukces i początek budowy ogólnoświatowego bloku wolnych i niezależnych państw. Wkrótce ogłosimy uruchomienie program Reprezentacja+, który doprowadzi do budowy silnej i dumnej reprezentacji IV RP"

 • apm1947

  Oceniono 46 razy 36

  Przez pół roku darli mordy,że ustawa jest dobra i nic nie będzie zmienione,a teraz nagle dali d...y i jeszcze mówią,że wygrali.

 • pocomiwaszekonto

  Oceniono 38 razy 24

  Ratlerek który warczy i pomimo próśb nie przestaje szczerzy ćwiczenia zębów dostaje pstryczek w nos, kuli ogon i żałośnie skomle. Poczym pan głaszcze po główce, chwali i wszyscy cmokają z zachwytu, jaki to mądry PiS.ek.

 • stachud

  Oceniono 41 razy 23

  Uklęknąć pisowskie kundle i machać ogonami jak AMERYKAŃSKI PAN do was mówi. A potem idźcie i obmyjcie się z fekaliów, którymi się ze strachu pokryliście.

 • jurek4491

  Oceniono 34 razy 22

  Ha ha ha , a mówili że wstali z kolan a oni leżą i mlask mlask .
  Państwo Izrael trochę większe od paznokcia przywołało WARCHOŁOW do porządku .
  Wszystkich mieli rozstawiać po kątach a wywiesili białą flagę - PiS da KAPUT .

 • drbob20

  Oceniono 29 razy 21

  to juz nie cofka na czworakch tylko wijace sie sliskie glizdy. musze larwy w pis-dzielczym ipeenowskim gownie.

 • apm1947

  Oceniono 33 razy 21

  A teraz "na zbity pysk" powinni wylecieć autorzy ustawy ( n.p. byle Jaki) oraz ci ,którzy uparcie mówili,że ustawa jest dobra i nie będzie żadnych zmian (Morawiecki, Szydło itd)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX