Komisja PE chce uruchomienia art. 7 przeciwko Węgrom. Dlaczego? Oto kluczowe powody

Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Parlamentu Europejskiego opowiedziała się za uruchomieniem artykułu 7 unijnego traktatu wobec Węgier. Według przegłosowanego przez Komisję dokumentu, na Węgrzech istnieje poważne ryzyko naruszenia praworządności.

Artykuł 7. wobec Węgier – za 37 europosłów, przeciw 19

Komisja swobód obywatelskich Europarlamentu nie była w tej sprawie jednomyślna – w czasie poniedziałkowego głosowania za uruchomieniem artykułu 7 względem Węgier było 37 europosłów, przeciwko 19. Wnioskiem Komisji zajmie się teraz cały Parlament Europejski.

Komisja swobód obywatelskich chce, żeby Parlament Europejski zwrócił się do Rady Unii Europejskiej o uruchomienie artykułu 7, nazywanego często "opcją atomową", najmocniejszą bronią polityczną Unii Europejskiej. Jeżeli na wrześniowym forum Parlament Europejski opowie się za tym wnioskiem 2/3 europosłów, będzie to oznaczać, że rekomenduje on Radzie UE rozpoczęcie wdrażania artykuły 7 względem Węgier.

Komisja PE chce uruchomienia art. 7 przeciwko Węgrom. Zasada jednomyślności? Nie tym razem

Uruchomienie artykułu 7. wobec Węgier. Czy Viktor Orban, premier Węgier, znajdzie wśród europosłów wystarczająco dużo sojuszników?Uruchomienie artykułu 7. wobec Węgier. Czy Viktor Orban, premier Węgier, znajdzie wśród europosłów wystarczająco dużo sojuszników? Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Długa lista win Orbana. Komisja swobód obywatelskich wyciąga najpotężniejsze oręże

Powodem zgłoszenia rezolucji o uruchomieniu artykułu 7 względem Węgier było podważanie przez rząd Viktora Orbana niezależności węgierskich sądów, wolności mediów oraz oskarżenie o łamanie podstawowych praw obywatela. Niedawno lista zarzutów znacznie się wydłużyła – na Węgrzech przyjęto ustawę, która mówi, że za pomoc nielegalnym imigrantom będzie można zostać ukaranym nawet rokiem więzienia.

Organizacje pozarządowe, zajmujące się prawami człowieka i pomocą uchodźcom, zaznaczają, że przepis ten jest nieprecyzyjny i może prowadzić do nadużyć ze strony władzy. W świetle tego przepisu jako pomoc można rozumieć zarówno podanie komuś butelki wody, jak i udzielenie porady prawnej - mówiła w rozmowie z TVN Małgorzata Szuleka z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Na czym polega artykuł 7? Wyjaśniamy

Do przyjęcia wniosku o uruchomienie artykułu 7. wobec Węgier potrzeba 2/3 głosów Parlamentu EuropejskiegoDo przyjęcia wniosku o uruchomienie artykułu 7. wobec Węgier potrzeba 2/3 głosów Parlamentu Europejskiego Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta

Czy uruchomienie artykułu 7 wobec Węgier jest możliwe? Orban ma wielu sprzymierzeńców

Aby głosowanie na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego skończyło się przyjęciem wniosku o uruchomienia artykułłu 7 wobec Węgier, potrzebne są 2/3 głosów europosłów. Pytanie, czy uda się taką większość zebrać, bo węgierski Fidesz należy do grupy chadeków, największej grupy w Parlamencie Europejskim i do tej pory zawsze mógł liczyć na wsparcie swojej frakcji. Przeciwko takiemu wnioskowi będzie też zapewne część konserwatystów i eurosceptyków. 

Węgry zmieniają konstytucję. Zakaz bezdomności, osiedlania "obcych" i kary za pomoc uchodźcom

Więcej o:
Komentarze (68)
Komisja PE chce uruchomienia art. 7 przeciwko Węgrom. Dlaczego? Oto kluczowe powody
Zaloguj się
 • imagistyk

  Oceniono 34 razy 22

  Skoro Polakom i Węgrom nie odpowiadają wartości spajające UE to powinni z niej wystąpić.
  Kłamstwem były opinie,że Polacy i Węgrzy kochają wolność i demokrację. Większość z nich woli bat i kubeł pełen żarcia ( a tak naprawdę ochłapy z pańskich stołów).

 • def11

  Oceniono 24 razy 12

  Uruchomienie przeciwko Węgrom tej procedury może spowodować finalnie, podobnie jak w przypadku Polski, wyłączenie z głosowania nad rezolucją o łamaniu praworządności w obu krajach, a co za tym idzie, braku możliwości użycia weta przez oba kraje w celu wzajemnej obrony. No i pozamiatane

 • monikaaleksandra

  Oceniono 20 razy 8

  Wydaja miliony na wizaż a ubierają się jak żule. marynarka za ciasna, za krótkie rękawy, wygniecione spodnie i znoszone buty. Co za wstyd. Zresztą ten Węgier też chyba podpierniczył garniturek młodszemu bratu.

 • fakiba

  Oceniono 17 razy 7

  Następny konus się doczekał i bardzo dobrze , niech ma za swoje

 • czechy11

  Oceniono 23 razy 7

  Dojechać PiSowdko-Orbanowską sitwe aby nigdy więcej nie przyszło im do głowy łamanie prawa

 • kotmiki

  Oceniono 10 razy 6

  Dobra decyzja Węgry ,Polska wyłączone z głosowania sankcje murowane ;500 + się załamie z braku kasy ; pisobolszewicy uciekną na Białoruś !!

 • stefan4

  Oceniono 5 razy 5

  > Komisja swobód obywatelskich Europarlamentu opowiedziała się za uruchomieniem artykułu 7
  > wobec Węgier (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

  Że też ci urzędnicy pozwalają się fotografować na tle szwejów z giwerami. Jakby podświadomie czuli, że bronią ich zbrojne zakapiory a nie miłość ludu.

 • prawdziwy-wiarygodny

  Oceniono 21 razy 5

  no i dalej głosujcie nie "sektę pis" - to nas wyp..... z Unii razem z Węgrami i "pozamiatane - bratanki" !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX