Wybory w Turcji. Trwa liczenie głosów. Wcześniej zatrzymania i doniesienia o nieprawidłowościach

Zakończyły się przedterminowe wybory w Turcji. O zamknięciu lokali wyborczych poinformowała centralna komisja wyborcza. Od rana mieszkańcy Turcji wybierali prezydenta i parlament.

Wybory w Turcji trwały od godziny 8 do 17 czasu lokalnego. Faworytami głosowania są obecny prezydent Recep Tayyip Erdogan oraz jego rządząca partia AKP. Jeśli pierwsza tura wyborów prezydenckich w Turcji nie wyłoni kandydata, druga odbędzie się 8 lipca. 

Wybory w Turcji. Wyniki

WYBORY W TURCJI - WYNIKI, NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE NA ŻYWO >>>

W niedzielę Turcy wybierali tez parlament: 600 deputowanych na pięcioletnią kadencję. W głosowaniu brało udział 10 partii politycznych, w tym dwa bloki koalicyjne.

Mieszkańcy Turcji: To ważne głosowanie

Od rana w całej Turcji mieszkańcy ustawiali się w długich kolejkach do głosowania. Przewiduje się, że frekwencja będzie bardzo wysoka. - Razem z mężem uprawiamy jogging w każdą niedzielę. Tym razem przyszliśmy najpierw zagłosować, ale zaraz idziemy biegać. To bardzo ważne, żeby brać udział w głosowaniu i myślę, że w Turcji ta świadomość jest wysoka - powiedziała w rozmowie z wysłannikiem Polskiego Radia Reha, młoda nauczycielka matematyki, która zagłosowała na kandydata republikańskiej opozycji Mohammeda Ince.

- Przyszliśmy do głosowania wcześnie. Mamy bliźniaki, zostawiliśmy je z nianią więc musimy szybko wracać. To bardzo ważne dla nas. W sumie w Turcji chyba zawsze była największa frekwencja na wyborach w całej Europie. Gdybyśmy mieli lepszy system prawny, pewnie do głosowania przychodziłoby mniej osób - mówi Imre, który do wyborów przyszedł wraz z żoną.

Nieprawidłowości podczas wyborów w Turcji

Od początku głosowania media informowały o nieprawidłowościach podczas wyborów. Dziennikarz TOK FM Thomas Orchowski poinformował, że we wschodniej prowincji Agri aresztowano cztery osoby za próbę oddania głosów za pomocą sfałszowanych kart. Sprawcami mieli być przeciwnicy Erdogana.

Do nieprawidłowości miało też dochodzić w Urfie na południowym-wschodzie kraju, która jest zamieszkana przez Kurdów.

Przed niedzielnymi wyborami w Turcji doszło do zatrzymań. Opozycja oskarżała Erdogana o próbę wpłynięcia na wyniki.

Polska widziana z zagranicy. Jak zachodnie media opisują nasz kraj?

Więcej o:
Komentarze (27)
Wybory w Turcji - wstępne wyniki. Recep Erdogan prowadzi
Zaloguj się
 • white_lake

  Oceniono 11 razy 7

  nie mogę patrzeć na żonę Erdogana, są chusty różne, ale ona wyjątkowo nietwarzowy ma ten zawój na głowie, jak opatrunek po operacji mózgu wygląda, koszmarnie,
  mam nadzieję, że Turcy pogonią tę parkę, bo inaczej problemy Europy dopiero się zaczną...

 • tadeus72

  Oceniono 8 razy 6

  Cóż, bardzo bym się zdziwił, gdyby w kraju, w którym istnieją cmentarze dla zdrajców/przeciwników władzy, a prezydent nie ma problemu z zamknięciem na raz dziesiątków tysięcy osób na podstawie wydumanych zarzutów wygrała opozycja, która do tego jest jeszcze rozbita na wiele obozów.

  Trzeba się z tym pogodzić. Druga największa armia w NATO jest w posiadaniu skrajnie autorytarnego, zakumplowanego z Rosją rządu. A że i pierwsza największa armia w NATO specjalnie już Europy nie lubi, to przy pechu zapowiadają się niewesołe czasy.

  Tak jak zechciał skomentować to kolega poniżej "jankeskie intrygi" już nie działają. Wszyscy dookoła "wstają z kolan", będzie zabawnie.

 • iremus

  Oceniono 9 razy 5

  Nie ważne kto i ile uzyskał głosów poparcia. Ważne kto te głosy będzie liczył. Wszystko wskazuje że liczyć będą pomazańcy Erdogana.
  Polska, Węgry czy Turcja to klasyczne przypadki syndromu sztokholmskiego.

 • byrcyn11

  Oceniono 6 razy 4

  Rozbieżność pomiędzy niezależnymi instytucjami, a rządowymi w temacie kto ile głosów dostał jest tak duża, że fałszowanie wyników staje się oczywiste. ja osobiście nie wierzę, że gdy będzie jasne, że Erdogan nie wygra legalnie, to wygra "nielegalnie".

 • czechy11

  Oceniono 6 razy 4

  Intak wybory będą sfałszowane. To samo szykuje diexw PRL PoS gdzie totalitarna władza PiS władzy bez bójki ulicznej już nie odda.

 • saviour

  Oceniono 6 razy 4

  Lol! już widzę jak wykopują Erdo-chama który jest pod ruskim płaszczykiem ochronnym.
  ...bo chyba nikt się nie dał nabrać na tamtą prowokację z zestrzelonym samolocikiem??

 • fielmon

  Oceniono 5 razy 1

  Żebyś ty głupcu wiedział co ty piszesz.....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX