Tysiące Saudyjek zapisało się na kursy prawa jazdy. Po 60 latach znów mogą prowadzić auta

15 milionów kobiet w Arabii Saudyjskiej będzie mogło prowadzić samochody. Królestwo było ostatnim krajem na świecie, w którym prowadzenie aut przez kobiety było zabronione.

Tysiące Saudyjek zapisało się na kursy prawa jazdy po tym gdy kilka miesięcy temu uruchomiono dla nich szkoły nauki jazdy. Prawo to zostało im przywrócone po 60 latach. Eksperci uważają, że do 2020 roku samochodami będą jeździły ponad 3 miliony kobiet.

NARIMAN EL-MOFTY/AP

Zdaniem Małgorzaty van Unen, Polki mieszkającej przez 10 lat w Arabii Saudyjskiej wiele bogatych pań nie zrezygnuje z przywileju posiadania kierowcy. - One są bardzo przyzwyczajone do luksusu. Posiadanie prawa jazdy to tylko kosmetyczna zmiana. Prawdziwa poprawa sytuacji kobiet zależna jest od zmian obyczajowych w rodzinach - uważa Polka.

Decyzję o zniesieniu zakazu prowadzenia samochodów przez kobiety podjęto w październiku ubiegłego roku w ramach reform przeprowadzanych w Arabii Saudyjskiej przez następcę tronu 33-letniego księcia Muhammada ibn Salmana. Reformy mają związek z rosnącym deficytem w budżecie Arabii Saudyjskiej i mają doprowadzić między innymi do wzrostu zatrudnienia kobiet. Według saudyjskiego Urzędu Statystycznego, w ubiegłym roku pracowało tam tylko 20 procent pań. 

NARIMAN EL-MOFTY/AP

Wbrew deklaracjom o poprawie sytuacji kobiet w Arabii Saudyjskiej w ostatnich tygodniach do aresztu trafili saudyjscy aktywiści i zwolennicy równouprawnienia. Są wśród nich również Saudyjki które prowadziły akcje społeczne na rzecz zniesienia zakazu prowadzenia samochodu przez kobiety.

89-latek z Goczałkowic-Zdroju najstarszym Polakiem, który zdał egzamin na prawo jazdy. Poprzednie stracił przez... nadmierną prędkość

Więcej o:
Komentarze (23)
Arabia Saudyjska. Tysiące Saudyjek zapisało się na kursy prawa jazdy
Zaloguj się
 • Poch Tonosh

  Oceniono 10 razy 10

  Uwielbiam Arabię Saudyjską, nie bez przyczyny jest ona tak dobrym sojusznikiem USA. Bardzo dobrze dbają o prawa człowieka i są pokojowo nastawieni do sąsiadów.

 • clevland

  Oceniono 15 razy 7

  W jakich krajach praktykowane jest obrzezanie kobiet?
  Tak okaleczonych kobiet żyje około 125milonów.
  Co roku potencjalnie wykonuje się około 3milionów okaleczeń.

  W Wielkiej Brytani żyje około 170tys. obrzezanych kobiet.

  O tym się nie mówi bo lepiej o bardziej wygodnych tematach.

 • semigetuza

  Oceniono 6 razy 4

  a to wszystko zasluga poprzedniego krola Abullaha. Zostal wladca w wieku 78lat. Miał swiadomosc koniczności reform. Zaczal od tego, ze wysylal na zagraniczne studia tysiące Saudyjczykow. Mlodzi ludzie wracali do kraju z wiedza, jak funkcjonuje swiat To wlasnie te glosy "oświeconych" zadecydowaly o zmianach wbrew stanowisku uelmow.
  A u nas? Klerykalizacja oświaty i obniżanie poziomu nauczania

 • loneman

  Oceniono 14 razy 2

  Oni ruszaja z miejsca - my wrzucilismy wsteczny bieg stawiajac na debili w 2015 i po wyrzuceniu lusterek wciskamy gaz do oporu gnajac na oslep by sie z czym zderzyc....

 • cozano

  Oceniono 18 razy 2

  Nawet w takiej Arabii Saudyjskiej coś zaczyna się liberalizować, gdzie Polska w dokładnie przeciwnym kierunku pędzi.

 • realistas

  Oceniono 16 razy 0

  Saudyjki mądrzeją, a Polki głupieją.

 • Oceniono 8 razy 0

  Taką saudyjeczkę do 22 lat 175 wzrostu duża trójka w nowiutkim Porsche pannę wykształcenie średnie oraz kontem z pięcioma zerami miłe widzę jako emigrantkę- No co tylko kobiety mogą marzyć o rycerzu na złotym koniu??

 • aktyntasza

  Oceniono 14 razy 0

  zacofane araby

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX