Londyn. Ogromny protest przeciwników brexitu. "Nadszedł czas, by zatrzymać bałagan"

W centrum Londynu odbył się w sobotę wielotysięczny protest przeciwników brexitu. Organizatorzy mówią o nawet 100 tys. osób, które wyszły na ulice stolicy Wielkiej Brytanii. Obok, dużo mniejszą grupą, manifestowali zwolennicy wyjścia z UE.

Protest w Londynie zwołała organizacja People's Vote (Głos Ludu). W tłumie demonstrantów obecni byli przeciwnicy brexitu z Partii Konserwatywnej, Partii Pracy i Liberałów. 

Hasła? "Domagamy się głosowania nad ostateczną umową ws. Brexitu", "Mam 16 lat, brexit ukradł moją przyszłość", "Brexit: czy naprawdę warto?". W relacji "The Guardian" widać nawet transparent po polsku. "Jesteśmy silniejsi razem" - głosi. 

Lider Liberałów Vince Cable mówił Sky News, że "nadszedł czas, by zatrzymać bałagan", jakim są według niego niekompetentnie prowadzone negocjacje brexitowe. - Czas byście zdecydowali, byście przejęli kontrolę. To nieprawda, gdy posłowie mówią, że wola narodu jest taka sama jak dwa lata temu - mówił Gina Miller, znana prawniczka i działaczka antybrexitowa. Miller w zeszłym roku wygrała z rządem sądową batalię, zmuszając gabinet Theresy May do tego, by przed rozpoczęciem Brexitu uzyskał zgodę parlamentu. 

A tak wyglądały ulice Londynu w obiektywie służb:

Londyn. Protest przeciwko Brexitowi zgromadził tysiące osóbLondyn. Protest przeciwko Brexitowi zgromadził tysiące osób MetTaskforce/Metropolitan Police London

Protest w Londynie zgromadził tłumy

Brytyjskie media ostrożnie szacują, że w demonstracji w Londynie wzięły udział "dziesiątki tysięcy" osób. Organizatorzy podali, że było nawet 100 tysięcy. Wrażenie robią poniższe nagrania z lotu ptaka.

Zwolennicy Brexitu nieliczni

Nieopodal odbyła się mniejsza demonstracja poparcia dla Brexitu. Telewizja BBC podała, że wzięło w niej udział kilkaset osób. Organizatorzy informowali, że chodzi im o "wolność od Unii, wolność od terroru, wolność od szariatu i jedność ludzi, niezależnie od rasy i wyznania". Na marszu rozbrzmiewały tradycyjne pieśnie, między innymi "Jerusalem" Huberta Parry'ego oraz "Rule Brittania". "Chcemy Brexitu i chcemy go teraz" - krzyczeli uczestnicy mniejszej demonstracji w Londynie.

Referendum ws. brexitu odbyło się w czerwcu 2016 roku.

Turcja zdaje egzamin z demokracji. W niedzielę okaże się, jaka jest przyszłość Erdoğana i całego kraju

Więcej o:
Komentarze (302)
Londyn. Ogromny protest przeciwników brexitu
Zaloguj się
 • ziggybum

  Oceniono 125 razy 91

  Na całym świecie prostestują przeciwnicy egoizmu, ciemnoty, nacjonalizmu, religijnej hipokryzji, doraźnego napychania kieszeni. Ale nie pierwszy raz te tłumy okazują się niewystarczające żeby zatrzymać falę światowgo oszołmsta. Sypiący brudnymi dukatami czynownicy Brexitu, Trumpa, Putina, Orbana, Pokurcza i innych patologii są skuteczniejsi. Chwilowo.
  Oby wojna nie musiała znów ludziom oczu otwierać.

 • Dar Etz

  Oceniono 67 razy 45

  Trochę jak u nas, wybrali PiS a teraz się zastanawiają jak to możliwe że tych głupków dopuścili do władzy.
  Za późno. Przez bierność ludzi PiS zdemoluje kraj nim zostanie odsunięty od władzy.

 • tyfus.wolski

  Oceniono 55 razy 41

  Nadszedł czas, by zatrzymać bałagan w Polsce. Idź na wybory i wrzuć PiS do szamba, gdzie ich miejsce.

 • cinexoi

  Oceniono 42 razy 34

  A co porabia Nigel Farage?
  Coś tak ucichł od kilkunastu miesięcy. Dalej kasę liczy?

 • labeo

  Oceniono 32 razy 26

  Sami naważyli sobie tego piwa, podobnie jak u nas rządy pis-u, które nie spadły z deszczem.

 • stereotyp76

  Oceniono 28 razy 22

  Niestety, to tylko tysiące świadomych wobec milionów kretynów, którzy zagłosowali za Brexitem. Brytania, zwana niegdyś wielką. Sic transit gloria mundi...

 • komercyjny02

  Oceniono 26 razy 22

  Akurat w Wielkim Londynie przeciwnicy - Brexitu także w czasie pamiętnego referendum byli w większości. Liczą się jednak proporcje w skali całego Zjednoczonego Królestwa.

 • bazbaz73

  Oceniono 35 razy 21

  Szacujemy, że w proteście wzięło udział ok 5 tys osób. Musimy przecież brać pod uwagę turystów znajdujących się na placu, choć z protestem nie mieli nic wspólnego!
  Podpisano - Komendant Główny Policji

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX